Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Zůstaňte mladá!

Jak o sebe správně pečovat, abyste si udržela stále svěží půvab a nevypadala starší než jste? Poradíme vám, jaké zásady dodržovat, aby vaše kůže nestárla dříve než je nutné.

 

První známky stárnutí

 

Patrné jsou na pleti už po třicítce a nastupují pozvolna. Objevují se první vrásky, kůže je sušší, ochablejší a ztrácí svou pružnost. S přibývajícím věkem se totiž ztenčuje vnější vrstva pokožky a zkracuje se životnost kožních buněk, které se už tak často neobnovují.  Také stále méně produkují pigment, takže se na kůži mohou oběvit bílá místa, nebo naopak jinde se kožní buňky zmnoží a vedou k pigmentovým skvrnám. Mezi další projevy stárnutí rovněž patří vznik metličkovitě se rozšiřující viditelné žilky. Co tedy dělat, abyste tento proces zbrzdila?

 

1. Chraňte se před UV zářením

 

Pokud si chcete uchovat svěží pleť co nejdéle, schovejte se před sluncem. Ultrafialové záření ovlivňuje kůži ve všech jejích vrstvách. Způsobuje zhrubnutí povrchové vrstvy kůže, úbytek kolagenních vláken a je zodpovědné za vznik četných nezhoubných i zhoubných nádorů kůže. Hlavní podíl na vzniku nádorů má přitom intenzita a frekvence působení ultrafialového záření v dětství a mladším dospělém věku.

 

2. Nekuřte

 

Kouření urychluje stárnutí kůže, ovlivňuje soudržnost buněk horní vrstvy kůže, snižuje podíl látek, které jsou schopny vázat vodu a nepřímo ovlivňuje cévy spodních partií kůže. Kouření přidává i na letech, neboť držení cigarety v ústech podporuje tvorbu vrásek kolem úst.

 

3. Jezte zdravě a dostatečně pijte

 

Důležitý je dostatečný příjem vitaminů, zejména E a C, které jsou významnými antioxidanty. Vsaďte především na stravu bohatou na omega mastné kyseliny z ryb, zeleninu, ovoce, luštěniny a olivový olej. Silné antioxidační účinky mají také polyfenoly obsažené například v zeleném čaji. Pro svěží pleť je nesmírně důležitý dostatečný příjem tekutin. Denně vypijte aspoň dva litry vody a nezapomeňte na hydratační krémy a masky, abyste předešla vysušenosti a mdlosti pleti.

 

4. Nemračte se

 

Časté mračení, mhouření a krčení čela způsobuje předčasné vrásky. Zkuste se proto těchto zlozvyků zbavit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ruce prozradí váš věk.

Dejte pleti napít.

Co s pigmentovými skvrnami.

 

5. Alkohol pijte s mírou

 

Alkohol připravuje buňky o vodu, což vede k předčasnému stárnutí pleti, sušší pokožce a jemným vráskám. Kromě toho spotřebovává důležité živiny včetně vitaminů A, B a E a může napáchat škody v krevních cévách, které rozšiřuje. Ty pak vašemu vzhledu mohou přidávat léta.

 

6. Investujte do kvalitní kosmetiky

 

Šetřit na pleti se nevyplácí. Dopřejte si pravidelnou návštěvu kosmetičky a krémy obsahující deriváty vitaminu A, C a E a koenzymem Q 10. Také nikdy nechoďte spát neodlíčené, neboť zbytky make-upu zanášejí póry a pleť nemůže dýchat.

 

7. Nebojte se korektivních zákroků

 

Pomocí řady omlazujících technik lze zmírnit a zpomalit projevy stárnutí kůže. Například chemickým nebo mechanickým peelingem, aplikací krémů s obsahem ovocných kyselin, retinoidů  a antioxidantů nebo mezoterapií, což je injekční aplikace kyseliny hyaluronové. Pozitivní vliv na mimické vrásky má také ošetření pomocí botulotoxinu

 

8. Vyhýbejte se stresu

 

Na pleti se negativně odrážejí i únava, stres a nedostatek spánku, během kterého se pleť regeneruje. Když je organismus ve stresu, cévy v kůži se stahují, zatímco ve stavu psychické pohody se roztáhnou a pleť se lépe prokrví. Unavená kůže je bez energie, chybí jí jas, je povadlá. Její stárnutí pomáhají zpomalit různé relaxační techniky jako jóga, meditace nebo tai-či.

 

9. Udržujte si optimální váhu

 

Pokud nechcete vypadat starší rozhodně to nepřehánějte s hubnutím. Možná budete spokojenější se svým tělem, ale tvář najednou začne vypadat starší a povislejší. Stejný efekt má i takzvaný jo-jo efekt (střídavé přibývání a ubývání na váze).

 

10. Nevyhýbejte se hormonální subtituční terapii

 

Hormony hrají v procesu stárnutí kůže důležitou roli. Snížení hladiny hormonů, především estrogenů, nastává u žen po menopauze a podepisuje se na rychlejším stárnutí pleti. Tvorbu vrásek však zmírní hormonální substituční terapie, díky níž se zastaví úbytek kolagenu, zlepší se hydratace kůže i hojení případných poranění. Účinné jsou také fytohormony, připravené hlavně ze sóji, neboť dokáží nahradit pokles vlastních hormonů.