Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak vybrat správnou podprsenku

Dobře padnoucí podprsenka podtrhuje ženskou krásu, protože prsům poskytuje oporu, modeluje proporce a vytváří krásnou siluetu. Většina žen ale přesně neví, jakou velikost podprsenky má, a nosí prádlo, které jim nepadne. Je to nejen nepohodlné, ale může to také mít negativní vliv na zdraví, protože ženy nosí podprsenku většinou po celý den.

 

Dokonale padnoucí podprsenka nejen dobře vypadá, ale také se podílí na prevenci bolestí zad, ramen a krční páteře.

Jak najít optimální velikost

Velikost podprsenky se skládá ze dvou údajů: z obvodu pod prsy a velikosti košíčků. Obvod pod prsy se měří v centimetrech a v rámci velikosti podprsenky se udává v krocích po pěti centimetrech (75, 80, 85 atd.). Velikost košíčků se vyjadřuje písmeny, začíná se písmenem A jako označením nejmenší velikosti. Velikost košíčků se zjišťuje podle obvodu přes prsa. Velikost podprsenky je navíc možné upravovat pomocí zapínání na háčky, a to v rozpětí 5 cm.

Jak zjistit správnou velikosti

- Stoupněte si zpříma před zrcadlo v dobře padnoucí podprsence bez vycpávek.

- Změřte si obvod přes prsa v místě, kde mají Vaše prsa největší obvod. Metr by přitom měl vést vodorovně.

- Obvod pod prsy změřte pod prsy. Metr by měl vést vodorovně a být napnutý.

- V tabulce jednoduše vyhledejte kombinaci, která odpovídá Vašemu obvodu přes prsa a pod  prsy, a zjistěte, jaká je Vaše správná velikost.


ČTĚTE TAKÉ:

Jsou podpatky škodlivé

Oleje pro krásu

Spodní prádlo může ublížit


Jak poznat nevhodnou velikost

Mnoho žen nosí podprsenku, která neodpovídá jejich velikosti. Správná velikost je přitom u podprsenky stejně důležitá jako třeba u bot. Příliš malá podprsenka se zařezává a tlačí. V podpaží a na zádech kůže z podprsenky přetéká. Příliš velká podprsenka naopak neposkytuje poprsí dostatečnou oporu.

Kdy je podprsenka velká


- Na košíčkách se tvoří sklady.

- Kostice jsou příliš velké a nevedou v rýze, která přirozeně vzniká pod prsem. Pokud kostice doléhají na žebra, vznikají otlaky.

- Podprsenka má pod prsy příliš velký obvod a v oblasti zad se zvedá směrem nahoru. Protože právě část pod prsy má nést hlavní část zátěže, není příliš široká podprsenka schopna poskytnout kvalitní oporu.

Kdy je podprsenka malá


- Střed podprsenky odstává, to je jasná známka toho, že jsou košíčky příliš malé.

- Košíčky v oblasti průramků a dekoltu nedostatečně opisují prsa.

- Podprsenka má pod prsy příliš malý obvod, zařezává se a její nošení je nepříjemné.

- Kostice jsou příliš malé a po stranách v podpaží tlačí.

Kdy podprsenka dokonale padne?


- Dole je mezi podprsenkou a tělem místo zhruba na vsunutí dvou prstů.

- Podprsenka se po dolním obvodu, na ramínkách ani v oblasti kostic nezařezává.

- Střed leží pěkně mezi prsy a neodstává.
- Materiál podprsenky se nikde nekrčí.

- Zapínací háček či háčky ani kostice netlačí a neškrábají.

- Máte pocit, že podprsenka poskytuje poprsí kvalitní oporu a prsa jsou krásně tvarovaná.

Podprsenky na sport

Prsa jsou při pohybu během sportu, jako je např. skákání nebo běhání, vystavena zvýšené zátěži. Pohupováním prsou může docházet k oslabování pojivové tkáně. Dobře padnoucí sportovní podprsenka poskytuje speciální oporu a je schopna redukovat pohyb prsou zhruba o 70 %. Sportovní podprsenky jsou zpravidla vyrobeny z prodyšných materiálů, díky čemuž jsou ještě pohodlnější na nošení. Na trhu existují podprsenky pro různě silnou zátěž — podle toho, jaký sport provozujete (nabízí např. Tchibo).

Bílé prádlo pod bílé oblečení?

Pokud se domníváte, že pod bílé tričko se zásadně nosí bílá podprsenka, tak se mýlíte. Právě naopak - bílá podprsenka se pod světlým tričkem může výrazně rýsovat, dokonce mohou být i  zřetelně vidět košíčky i ramínka. Zkuste raději bezešví model v tělové barvě, který je pod oblečením nenápadný.