Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Vlasy vzpruží bylinky

Vlasy jsou v zimě vystavovány extrémnímu střídání teplot a to jim vůbec neprospívá. Díky tomu bývají křehčí, jemnější a hůře se upravují. Proto je v tomto období hýčkejte více než jindy. Zdraví a vitalitu jim můžete navrátit pomocí odvarů z bylinek, které si připravíte sama doma. Zkuste to a uvidíte, jak budete jejich účinky mile překvapená.

 

Správný postup při mytí

 

Před mytím je důležité vlasy důkladně proplachovat vlažnou vodou. Teprve pak použijte malé množství šamponu a jemně ho prsty do vlasů vmasírujte. Po spláchnutí šamponu vlasy proplachujte připravenými bylinnými odvary. Po umytí vlasy zabalte do ručníku, ale příliš je nedrhněte, neboť jsou v tuto chvíli velmi choulostivé na jakékoli nešetrné zacházení a snadno by se polámaly.

 

Domácí bylinkové přípravky na vlasy

 

Suché vlasy a bez lesku

 

Pro suché vlasy je ideální odvar z kopřivy, kostivalu, petržele nebo šalvěje, kterým budete vlasy pravidelně oplachovat. Lesk dodá vlasům odvar připravený z hrsti kopřivových listů, půl litru vody a několika kapek ovocného octa. Kopřivy zalijte vroucí vodou a nechte alespoň čtyři hodiny louhovat. Po scedění smíchejte s ovocným octem a vlasy odvarem opláchněte. Slabým a lámavým vlasům pomůže zábal z 50 ml piva a jednoho vejce. Vejce nejprve ušlehejte, pak přilijte pivo a smíchejte. Směs vetřete do vlasů, nechte půl hodiny působit a pak vlasy umyjte přírodním šampónem. Nechcete-li použít pivo, stejnou službu vašim vlasům prokáže banán smíchaný se žloutkem a olivovým olejem.

 

Zplihlé a mastné vlasy

 

Na zplihlé a unavené vlasy je výborný rozmarýn. Hrst bylinky přelijte litrem vroucí vody a nechte deset minut louhovat. Pak sceďte a vlasy odvarem oplachujte. Pokud vás trápí mastné vlasy připravte si zábal z 50 ml mandlového nebo sezamového oleje a stejného množství citrónové šťávy. Směs vetřete pečlivě do vlasů a nechte působit minimálně jednu hodinu. Poté vlasy umyjte některým z přírodních šampónů. Lesk a sílu vlasům dodáte odvarem z podbělu a podrážděnou vlasovou pokožku zklidníte měsíčkem lékařským. Tato bylinka hojí podrážděnou vlasovou pokožku a zároveň vyživuje vlasy a působí antisepticky. Lopuch zase omezuje tvorbu mazu, a proto se skvěle hodí pro mastné vlasy.


Proti padání vlasů

 

Proti padání vlasů pomůže například kopřivový ocet. Připravíte jej tak, že hrst kopřiv deset minut povaříte v půl litru kvalitního vinného octa. Po zchladnutí scedíte a odvar pravidelně nanášíte na vlasovou pokožku. Účinný je i odvar z kořene lopuchu, kterým se vlasy oplachují. Můžete zkusit i cibulovou tinkturu. Nakrájejte tři velké cibule a přelijte je ovocnou pálenkou. Nechte vše louhovat a po čtyřech dnech do nálevu přidejte šálek odvaru z dubové kůry (dvě lžíce kúry na půl litru vody). Tinkturu aplikujte na vlasy několik týdnů.