Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Vypadáte starší, než jste?

V dnešní době kultu věčného mládí nikdo nechce působit, že je mu víc než ve skutečnosti. Obzvlášť to platí pro ženy. Bohužel riziko předčasného stárnutí zvyšují některé naše každodenní návyky, které velmi často považujeme za zcela neškodné.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Je drahý krém na vrásky účinnější?

Jak se zbavit váčků pod očima?

Vrásky a pigmentové skvrny? Pomůže vám jediný krém.

 

Dnes existuje řada způsobů, jak stárnutí zpomalit. Krémy počínaje a zákrokem plastického chirurga konče. Přesto málokterý člověk vypadá mladší než ve skutečnosti je. Proč tomu tak je? Na stárnutí mají vliv dva faktory: genetika a prostředí, ve kterém se pohybujeme spolu se zažitým životním stylem. A to, jak žijeme, má na náš vzhled mnohem větší vliv, než si vůbec uvědomujeme. Dobrá zpráva je, že ačkoliv genetiku neovlivníme, všechno ostatní je jen v našich rukou.

Podle studie, která proběhla ve Velké Británii, průměrná žena vypadá o více než čtyři roky starší, než ve skutečnosti je. Pětina žen nepoužívá žádný pleťový krém, více než 40% se nechrání před sluncem a čtvrtina se pravidelně stravuje ve fast foodu. Průměrně žena v Anglii také vypije 90l alkoholických nápojů a vykouří 894 cigaret ročně. Podobné výsledky zaznamenáváme ale i u nás.

Co přispívá k rychlejšímu stárnutí?

Slunce
Je jedním z hlavních důvodů vzniku vrásek. Snědá pokožka je ve skutečnosti důkazem toho, že se UV záření dostalo až dovnitř kůže a poškodilo její strukturu. Ženy v Austrálii například vypadají v průměru o 10 až 15 let starší než jsou ve skutečnosti. Může za to nejen větší množství vrásek, ale i sušší, sluncem dehydrovaná pleť a výrazné pigmentové skvrny. Přitom stačí tak málo, používat ochranné prostředky z UVA a UVB filtrem při každém pohybu mimo domov.

Mimika
Při vzniku vrásek hraje svou roli třeba mžourání očí při ostrém světle, opakovaná mimika při smíchu, mračení se nebo vytahování obočí. V případě vrásek kolem očí lze jejich počet a viditelnost regulovat nošením slunečních brýlí, a to nejen v letním období.

Kouření
První vrásky se u mladistvých kuřáků objevují kolem 20. roku. Čím déle člověk kouří, tím se vrásky více a rychleji prohlubují a celkový stav pleti se zhoršuje. Látky obsažené v kouři tabáku odbourávají kolagen a elastin, látky odpovědné za pružnost a pevnost pleti, a způsobují stahování cév, což zhoršuje prokrvování a tím i vyživování a okysličování pokožky. Kuřáci proto mívají často našedlý tón a drsnější texturu.

Nedostatek spánku
Během noci se naše pokožka regeneruje. Obnovuje se, opravuje a díky jinému pH a změně cirkulace krve lépe přijímá látky z kosmetiky. Nedostatek spánku, kdy dlouhodobě spíme méně než sedm hodin denně, způsobuje nezdravou barvu pleti, kruhy pod očima, nateklá víčka. Vznik vrásek může ovlivnit i poloha při spánku. Obzvlášť zrádné je zejména spaní na boku a na břiše. Bez ohledu na to, jak měkký či tvrdý polštář máte, tlak pokožky na odložku může pleť nechtěně krčit a při dlouhodobém působení zapříčinit vznik vrásek, zejména na bradě, vářích a čele. Jako prevence je proto vhodné spát na zádech.

Stres
Dlouhodobé starosti, ať už v práci nebo v rodině, způsobují zvýšenou produkci stresového hormonu, který má z dlouhodobého hlediska vliv na celé tělo. Kromě zdravotních problémů stresový hormon kortizol narušuje produkci kolagenu, což vede k oslabení pevnosti pleti. Emoční tlak rovněž ochuzuje tělo o kyslík a živiny, které putují do hlavních orgánů a pak i do kůže. Výsledkem jsou kruhy pod očima, unavený vzhled, ale i akné, lámavé nehty a vypadávání vlasů.Se stresem souvisí i výraznější mimika a špatné spaní. Jako prevence se osvědčilo zdárné zvládnutí stresových situací, meditace, pohyb nebo čas strávený s příjemnými lidmi.

Nevhodná kosmetika

Nezáleží na tom, jakou značku používáte, ale co daný krém obsahuje. Pleti neprospívá například kosmetika s obsahem alkoholu nebo tradiční mýdlo, které obsahuje agresivní látky ochuzující pokožku o přirozený maz. Dalším prohřeškem vůči pleti je nedostatečná hydratace. Vrásky totiž často bývají projevem nedostatečné hydratace. Když je pleť zvláčněna, vypadá plnější a vrásky jsou méně vyditelné. Totéž platí o zavlažování zevnitř. Dostatečný pitný režim je základ pěkné pleti.

 

Autor: Monika Kuželová