Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Co trápí naše chodidla

Nohy občas trápí nepříjemné zdravotní problémy, kterým lze snadno předejít. Stačí, když o ně budete dostatečně pečovat a nosit vhodnou obuv. A za to, že vám tak dobře slouží je můžete čas od času odměnit kúrou z bylinek.

 

Zdravotní problémy

 

1. Příčiny bývají různé: nevhodná obuv či špatně zvolený typ bot, genetické dipozice, náchylnost k tvorbě kožních onemocnění atd. Nejhorší jsou plísně, protože jejich léčba je zdlouhavá a nakažlivost vysoká. Obecně se jim velmi dobře daří ve vlhku. Zvýšená tvorba potu a nedostatečná možnost odpařování tak bývá nejčastější příčinou jejich vzniku. Nejrizikovější lokalitou jsou samozřejmě bazény a společné sprchy. Proto na těchto místech raději nikdy nechoďte bosí.

 

2. Dalším bolavým problémem je zarůstání nehtů. Příčinou bývá jejich nesprávné stříhání, nošení úzké špičaté obuvi, případně dědičné dispozice.

 

3. Pak je tu nepříjemný pot a zápach, který sužuje převážně muže. Problémům se dá vyvarovat ale celkem snadno. Stačí nosit boty a ponožky pouze z přírodních materiálů a čas od času je vystříkat antimykotickým sprejem či desinfekčním sprejem do bot. Speciální sportovní obuv celokožená nebývá, ale je vyrobena tak, aby nohy dostatečně odvětrávala a pot účinně odváděla. Ale i v tomto případě je důležité, abyste i na sport nosili vhodné ponožky.

 

4. Některé jedince trápí kuří oka a bradavice. Ty nejčastěji vznikají nošením nevhodné obuvi. Obuv, která velikostě nebo tvarově noze neodpovídá, způsobuje mozoly, od kterých je to jen krůček ke kuřímu oku. Kuří oko je vlastně odumřelá a zrohovatělá kůže v místech, která jsou vystavena tlaku a tření. Na rozdíl od mozolů se dělají na vystupujících kostech, zejména na kloubech. Rády se také tvoří na patách, malíčcích nebo palcích u nohou a jsou především ženskou doménou, protože právě ženy velmi často nosí nepohodlné boty s úzkou špičkou, která prsty stlačuje. Nepříjemné jsou také puchýře, protože hodně bolí. Vznikají opakovaným třením při dlouhé chůzi v příliš těsné, nebo naopak volné obuvi. Zatímco mozoly a puchýře můžete vyléčit samy, s kuřím okem vám nejlépe pomůže zručný pedikér: seřízne ho ostrou žiletkou nebo skalpelem a přelepí jej speciální náplastí na kuří oka. Nutnou součástí léčby je výměna nepohodlných bot za pohodlnější, které nebudou léčené kuří oko obnovovat.

 

Tipy na přírodní péči o nohy

 

Očistná lázeň

 

1 šálek citrónové šťávy

¼ lžičky skořice

2 lžíce olivového oleje

¼ šálku mléka

vodu

 

Naplňte lavor teplou vodou a přidejte citrónovou šťávu, mletou skořici, olivový olej a mléko. Vše dobře promíchejte. Ponořte nohy do připravené lázně a nechte je máčet po dobu 10-15 minut. Pak si nohy umyjte jemným mýdlem, osušte s ručníkem a použijte krém na chodidla.

 

Pečující olej

 

1 lžíci mandlového oleje

1 lžíci olivového oleje

1 lžičku oleje z pšeničných klíčků

12 kapek eucalyptového éterického oleje

láhev z tmavého skla

 

Všechny ingredience dejte do láhve, důkladně protřepte a skladujte na chladném a suchém místě. Podle potřeby přípravek vtírejte do umytých a suchých chodidel a pat.