Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Stárne každá pleť stejně?

Vzhled pleti ovlivňuje řada faktorů - jak s ní zacházíme, jakou máme genetickou výbavu a jak moc ji vystavujeme slunci. Některá stárne rychle, je náchylnější k tvorbě předčasných vrásek a jiná ke vzniku pigmentových skvrn. Proč tomu tak je?

 

1. Jaké jsou rozdíly stárnutí pleti u různých typů?

 

Proces stárnutí pleti ovlivňuje to, jak jsme ji v průběhu života vystavovali slunci. Lidé se světlou pletí jsou náchylnější ke tvorbě vrásek a vzniku cévek, lidé s tmavou pletí se zase spíše potýkají  s problémy pigmentace.

 

2. Ovlivňuje make-up stárnutí pleti?

 

Make-up sám o sobě stárnutí pleti nevyvolá ani neuspíší. Pokud je ale nekvalitní, nebo pokud pleť nečistíte správně, může mít na vzhled pleti nezanedbatelný vliv. Odličování a čištění patří mezi základní kroky v péči o pleť. Mějte proto na paměti, že v prvé řadě je nejdůležitější mít řádně vyčištěnou a hydratovanou pleť, aby se uvolnily ucpané póry a pleť mohla dýchat.

 

3. Má UV záření vliv na vzhled pleti v pozdějším věku?

 

Působením slunce se zvyšuje tvorba melaninu, což je ochranný mechanismus pleti. S věkem dochází k útlumu tvorby melaninu a k poruchám se zbytkovým pigmentem. Pleť každého člověka ale na slunce reaguje jinak a různé nedokonalosti kůže způsobuje také řada faktorů, např. hyperpigmentace nebo pigmentové névy. U světlejších typů pleti se častěji vyskytují stařecké pigmentové skvrny lentigo, u tmavších zase změny barvy kůže, tzv. dyschromie.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Domácí bělení.

Ponožky pro smích.

Nemám co na sebe aneb co se starým šatníkem.

 

4. Má na tyto změny vliv také to, o jaký typ pleti se jedná?

 

Nedokonalosti pokožky v první řadě vznikají díky odlupování kůže, které právě způsobilo slunce. Na povrchu pleti se usazují šupiny, které časem ztvrdnou a zhrubnou. K tomuto dochází často u suché a dehydrované pleti, která se vyskytuje v každém věku, zvláště pak u dětí a starších lidí.


5. Jaký je rozdíl mezi ztrátou pružnosti a ztrátou pevnosti kůže?

 

Ke ztrátě pevnosti dochází poklesem hustoty kožní tkáně. Souvisí tedy s konzistencí. Na druhou stranu ztráta pružnosti se projevuje deformací, která je zjevná například při vytažení pleti – pleti nějaký čas trvá, než se vrátí do původního tvaru. Ztráta pružnosti se navenek projeví celkovým povadnutím tkáně (tvaru obličeje, obočí, nazolabiálními rýhami apod.)

 

6. Lze stárnutí pleti zastavit?

 

Stárnutí pleti zastavit nejde, ale určitě jde zpomalit a oddálit vznik předčasných vrásek. Důležitá je také péče – nevystavovat pleť zbytečně slunci, dokonale ji čistit a ošetřovat vhodnými protivráskovými přípravky. Zkuste třeba krém z řady Skin Vivo Uniformity od Biotherm, který byl vyvinut speciálně pro stárnoucí pleť. Zaměřuje se na pět nedokonalostí pokožky, a to na pigmentové skvrny, nežádoucí zarudnutí, mdlý nádech, hrubou strukturu pleti a ztrátu pružnosti. Trápí-li vás ale výrazné pigmentové skvrny, pak sáhněte po séru Skin Vivo Uniformity, který se na tento problém specializuje. Během pobytu na slunci ale nezapomeňte všechny přípravky kombinovat s opalovacími prostředky, protože samostatně neslouží jako ochrana před UVA a UVB zářením.

 

 

Foto: L'Oréal