Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Chraňte pokožku před agresivním chlórem

K létu neodmyslitelně patří koupání, nejrůznější vodní sporty a jiné mokré radovánky. Zatímco rybníky už jsou touto dobou obvykle plné sinic, voda na koupalištích a v bazénech zůstává lákavě čistá. To ale bohužel neznamená, že v ní naší pokožce nehrozí nebezpečí.

Ve většině umělých nádrží se totiž stále k dezinfekci vody používá chlór, který pleť nepříjemně vysušuje. U citlivějších jedinců může navíc vyvolávat podráždění doprovázené svěděním či pálením, nebo dokonce způsobit vyrážku. Podobně agresivní ovšem dokáže být i slaná mořská voda, obzvlášť k pokožce již vydrážděné od sluníčka.

Samozřejmě to ale neznamená, že bychom se měli od plavání nechat odradit, pořád to je jeden z nejzdravějších druhů sportování. Jen je potřeba dodržovat pár základních pravidel.   

Láhev první pomoci s sebou
Abychom negativní účinky chlóru či soli co nejvíc omezili, je důležité se po plavání vždy důkladně osprchovat. Pro případy, kdy není na pláži k dispozici sprcha, se vyplatí nosit si s sebou láhev čisté vody alespoň na omytí obličeje a lehké opláchnutí těla.

Navíc nám to připomene, že v horkých letních dnech je více než kdy jindy třeba poctivě dodržovat pitný režim. Ten pomáhá nejen celkově chránit organismus před úpalem, ale zabraňuje rovněž dehydrataci pokožky a s ní související nadměrné tvorbě vrásek. V opačném případě ztrácí pleť vláčnost a tím i svoji vlastní ochrannou funkci. Kromě toho napjatá, hrubá kůže není téměř vůbec schopná ani absorbovat výživné krémy.

Mazat se, mazat se, mazat se
Během pobytu u vody bychom se měli pravidelně zhruba po dvou hodinách natírat opalovacím krémem nebo mlékem s dostatečným UV faktorem. A to i v případě, že používáme přípravek označený jako voděodolný. Ani ten totiž nevydrží celodenní pocení, koupání a utírání ručníkem.

Na ošetření těla po koupání se doporučuje používat krémy a mléka s rostlinnými výtažky například z aloe. Zklidňující vlastnosti má také alantoin a Panthenol, které pomáhají zbavit se všech mrtvých buněk zanechaných působením chlóru. Panthenol rovněž příznivě ovlivňuje metabolismus pokožky, proniká do nejhlubších vrstev a stimuluje tam tvorbu nových buněk a pigmentu.
 
Peeling – ano či ne?
Pokud nám peeling nevadí, můžeme si ho bez obav dopřávat i v létě. Ideální je aplikovat ho na pokožku před opalováním, zrníčka hezky odstraní odumřelé kožní buňky a aktivní látky z opalovacích krémů a balzámů po opalování se pak budou lépe vstřebávat. Rozhodně ale není vhodné používat peeling na pokožku podrážděnou od slunce.

Pleť obličeje vyžaduje speciální péči

Pokožka na obličeji je obzvlášť citlivá a má tendenci rychleji na sluníčku zčervenat, v horším případě nám dokonce mohou popraskat žilky. Proto je dobré si na léto pořídit denní hydratační krém, který již přímo obsahuje ochranné faktory. Při výběru bychom neměli hledět na cenu, nýbrž na kvalitu. Dnes se navíc na internetu dají poměrně snadno sehnat vynikající značkové krémy a balzámy s výraznou slevou, takže není důvod používat podřadné výrobky.

Po dovolené si také vaše pokožka a především pleť zaslouží dostatečnou péči z rukou odborníků. Např. na Slevomatu naleznete výrazné slevy na ošetření pleti.