Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Ruce prozradí váš věk

Během dne mají naše ruce stále něco na práci a takřka neustále jsou vystavovány různým vnějším vlivům, jako je slunce, vítr, voda, mýdlo a různé čistící prostředky. To vše se na jejich vhledu může negativně podepsat.

 

Ruce mají velmi tenkou pokožku, proto jsou lehce zranitelné. Musí snášet teplo, zimu, suchý vzduch, slunce i nečistoty. Navíc samotné mytí jim odebírá vlhkost a tuk. Ještě tenčí je kůže na hřbetu dlaně. Obsahuje málo mazových žláz a v podkoží se dokonce nenachází ani žádná tuková tkáň. S přibývajícím věkem se ještě ztenčuje, cévy jsou viditelnější, mají větší sklon k tvorbě vrásek a snadno se vysuší. Po 40. roce života se mohou objevit dokonce stařecké skvrny. Co tedy dělat, aby vaše ruce zůstaly dlouho pěkné a pěstěné?

 

Péče

 

Místo běžných mycích prostředků používejte raději mýdla obsahující madlový nebo olivový olej a karité máslo. Po každém umytí si nezapomeňte nakrémovat nejen ruce, ale i nehty, zejména oblast nehtového lůžka. Přípravky s obsahem urey jsou vhodné pro pokožku s nízkým obsahem vlhkosti. Chybí-li pokožce tuk, pak používejte krémy obsahující za studena lisované rostlinné oleje. Podrážděnou pokožku zklidníte alantoinem, panthenolem a mléčnými  proteiny.

 

Ochrana

 

Ruce potřebují speciální ochranu především při domácím úklidu nebo práci na zahradě. Při činnostech, které ruce zatěžují, používejte vždy pracovní rukavice. Také je příliš nenamáčejte do horké nebo studené vody a vyhýbejte se kontaktu s čistícími prostředky. Není ani dobré ruce vystavovat příliš často slunečnímu záření, neboť UV paprsky způsobují vznik pigmentových skvrn a vrásek. V létě si proto nezapomínejte mazat ruce krémy s UVA a UVB filtrem.

 

Krášlení

 

Lak nehtům neškodí, ale může je zabarvit. Proto je důležité před aplikací, obzvlášť tmavých odstínů,  nanést bezbarvý podkladový lak. Odlakovače na bázi acetonu vysušují nehet, proto raději volte odlakovače na bázi oleje.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dejte pleti napít.

Hezčí prsa bez skalpelu.

I vlasy potřebují před sluncem chránit.

 

Mladistvý vzhled

 

Podle vzhledu rukou se dá dobře určit věk člověka. Ruce také prozrazují naše hříchy, jako je například příliš časté slunění bez ochrany. UV paprsky jsou zodpovědné za vznik pigmentových skvrn. Jsou-li relativně mladé, dají se vybělit působením speciálních krémů, ale je třeba se obrnit trpělivostí. Výsledky se často dostaví až po několikatýdenním používání. Trvalé ostranění pigmentových skvrn je možné pouze působením laseru v ordinaci kožního lékaře.

 

Pěstění

 

Pěstění vzhled vám zaručí profesionální ošetření rukou a nehtů. Ne vždy je ale možné si tento komfort dopřát. Takového efektu můžete docílit i doma, pokud dodržítě několik rad: nehty raději pilujte než stříhejte, a to nejlépe skleněným pilníkem vždy pouze v jednom směru. Kůžičku u nehtového ůžka nikdy nestříhejte, pouze zatlačujte speciální špachtličkou. Lámavým nehtům propěje lúra se speciálním lakem s obsahem chitinu. O používání peelingu se vedou spory. Díky němu se sice odstraní odumřelé kožní buňky, ale na druhou stranu se ruce ještě více zcitliví.