Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

10 příznaků stárnutí pleti

Nevypadá vaše pleť tak pěkně jako kdysi? Možná začíná stárnout. Je ale zbytečné se tím trápit, protože čas stejně nezastavíte. Můžete ho ale významně zpomalit, pokud budete vědět, co vaše kůže momentálně potřebuje, co jí škodí a co prospívá.

 

1. Vrásky statické

 

Vrásky vznikají na kůži souběžně s přibývajícím věkem. Jejich vznik je daný genetickým vybavením našeho těla a také měnícími se metabolickými procesy v hlubších vrstvách kůže. Spolu s genetikou na pleť působí řada vnějších vlivů, které stárnutí urychlují. Mezi nejvýznamnější patří sluneční záření, znečištění okolního prostředí, stres, ale také kouření, prudké váhové výkyvy a nevhodná péče o pleť. Na již vzniklé vrásky existuje celá řada prostředků z oblasti kosmetické a estetické dermatologie - od kvalitních kosmetických přípravků až po aplikaci kožních injekčních implantátů.

 

2. Mimické vrásky

 

Mimické vrásky se mohou objevit poměrně brzy. Souvisejí totiž s naší mimikou, neboť vznikají v důsledku stahování svalů v obličeji.  Začínají jako jemné linky a časem se prohlubují a zvýrazňují. Nejčastěji se objevují mezi obočím, na čele, okolo očí a rtů a také podél kořene nosu.  Vhodně zvolená péče může pomoci částečně uvolňovat napětí ve svalech, které způsobuje prohlubování vrásek, stimuluje kožní buňky a tím napomáhá k regeneraci tkání, a zvyšuje pružnost a pevnost kůže. Svaly v obličeji vykonají každý den okolo 30 tisíc pohybů! Mladší pokožka se s tím bez problémů srovná, protože je pružná a dokáže se vrátit rychle do původního stavu. Ovšem pleť v důsledku zevních a vnitřních vlivů a hlavně věku pružnost ztrácí a mimické vrásky se začnou tvořit snadněji. Mimické vrásky lze odstranit pomocí botulotoxinu.

 

3. Ztráta pevnosti

 

Snížená hormonální aktivita má za následek vysušování a ztenčování kůže, pleť ztrácí pevnost a povadá.  Nejprve je vaše pleť tenčí, křehčí a bez jasu. Ztrácí svoji přirozenou elasticitu a tím prozrazuje váš věk. To souvisí se zpomalováním metabolismu kožních buněk, zhoršením prokrvení hlubších partií kůže a působením volných radikálů. S postupujícím časem se vrásky zvětšují a vznikají hluboké rýhy. Tyto známky stárnutí jsou spojeny především s úbytkem kolagenových a elastinových vláken ve škáře.

 

4. Ztráta pružnosti

 

Za elasticitu neboli pružnost kůže jsou odpovědná elastinová a kolagenová vlákna. Tvoří je aktivní buňky fibroblasty. S rostoucím věkem se aktivita fibroblastů snižuje, pleť ochabuje a množí se vrásky. Kolem 35 života roku přicházíte do věku, kdy se již pokožka není schopna sama tak dobře regenerovat. Je to způsobeno právě změnami kolagenu a elastinu a také ubýváním přirozené kyseliny hyaluronové. V průběhu času vaše tělo produkuje méně důležitých bílkovin podílejících se na obnově kolagenu a to vede k vráskám a povislé kůži. Pomáhá pravidelná aplikace kvalitních kosmetických přípravků s retinolem, kyselinou hyaluronovou nebo modifikovaným kolagenem. Takový je např. multifunkční krém Revitalift Total Repair 10 od Lóréalu, intezivní olivový krém Doliva apod.

 

5. Nedostatek hutnosti

 

Spolu se ztrátou pevnosti pleti přímo souvisí ztráta hutnosti pokožky. V horní polovině tváře se rysy začínají propadat, objevují se tmavé kruhy pod očima, vrásky okolo spánků, zvýrazňuje se nosoretní rýha, rty se ztenčují. Jedná se o tzv. ztrátový problém – snižuje se obsah mezibuněčné hmoty, především ve škáře a v podkoží ubývá tuk na místech, kde ho je třeba. Ve spodní části obličeje roste objem spodní oblasti brady, narušuje se celkový tvar obličeje, narůstá objem krku a s přibývajícím věkem se dokonce může začít tzv. zdvojovat brada. Na změny kontur obličeje má vliv i nepřetržité působení gravitace. Zvýraznění a „rozšíření“ spodní obličejové části spolu s uvolňováním tkáně narušuje harmonický vzhled obličeje. Roste počet stinných oblastí a obličej působí těžkým a znaveným dojmem, což často zcela zkreslí celkový výraz tváře.


ČTĚTE TAKÉ:

Plavky pro každou postavu.

Nemám co na sebe aneb co se starým šatníkem.

Mořská voda, živá voda.

 

6. Pigmentové skvrny

 

Ztráta hutnosti pleti je doprovázena vznikem pigmentových skvrn, které jsou způsobené nestejnoměrnou produkcí melaninu - buněk odpovědných za zbarvení kůže. Většinu poruch pigmentace totiž způsobuje UV záření, ale podílejí se na něm i hormonální vlivy a genetická dispozice. Na místech, která jsou vystavena slunečnímu záření, zejména hřbety rukou, předloktí, obličej a dekolt, se objevují také tzv. stařecké skvrny. První pigmentové skvrny se se mohou objevit v těhotenství, ale také při užívání hormonální antikoncepce nebo v menopauze při užívání hormonální substituce. Hlavní podmínkou úspěšné léčby je však ochrana před slunečním zářením. Pro již vzniklé tmavé pigmentace je velmi vhodná kosmetika s obsahem alfa či beta hydroxykyselin či profesionální chemický peeling.

 

7. Nejednotný tón pleti

 

 Nejednotný tón pleti vzniká v důsledku pomalejší regenerace pleti, kdy starší, odumřelé buňky zůstávají na povrchu pleti déle, samy se už s takovou rychlostí a pravidelností neodlupují a tím způsobují nejednotné zbarvení povrchu kůže. Podílí se na nich také zvýšená tvorba melaninu v pokožce spojená s tvorbou pigmentových skvrn. Pro obnovení jasu pokožky je důležitá především pravidelná péče ve formě čištění a jemné exfoliace, která urychlí odstranění odumřelých buněk pokožky a samozřejmostí je její ochrana před UV zářením.

 

8. Stárnutí pleti v dekoltu

 

Jemná kůže v oblasti dekoltu velmi snadno prozradí věk, jednak proto, že je velmi citlivá, ale také pro minimální množství tukové tkáně v jejích spodnějších vrstvách. Kůže dekoltu se začíná velmi rychle pokrývat vráskami a ztrácet svoji pevnost. V dekoltu je pokožka navíc velmi citlivá a snadno se na ní tvoří pihy a pigmentové skvrny. To ještě zhoršuje intenzivní sluneční záření. Dekoltu obvykle věnujeme daleko méně pozornosti než například obličeji. Důležitost péče o tuto oblast si ženy většinou začnou uvědomovat až ve vyšším věku a následky se pak mnohem hůře napravují.

 

9. Nerovnoměrný povrch kůže

 

S postupem času je také povrch pleti čím dál víc nerovnoměrný, póry jsou rozšířené a u žen s mastnější pletí mnohdy ucpané.  Často se, především v období okolo klimakteria, se může také objevit akné.  Jedná se o důsledek tzv. hormonálního stárnutí organismu. Zcela bezproblémová pleť se najednou může začít měnit a tzv. t-zóna se v průběhu dne začíná lesknout, zatímco jiné oblasti tváře se vysušují. Buňky se také na povrchu pokožky pomaleji obnovují a regenerují. Pleti je proto potřeba intenzivněji pomáhat, aby si zachovala svůj sametově hebký povrch.

 

10. Nedostatečná hydratace pleti

 

Dehydratace je jedním z nejvýraznějších projevů stárnutí kůže. Suchá pokožka může být vrozená, nebo ji získáte v důsledku hormonálních změn. S přibývajícími léty kůže produkuje stále méně tuku a má tendenci se více vysušovat. Kůže navíc vláhu hůře zadržuje a snáze ji také ztrácí. Snížení obsahu vody v kůži má pak vliv na její pružnost, což podporuje rychlejší stárnutí pleti, tvorbu vrásek a v některých případech i popraskaných žilek. Péče je proto zaměřena na hloubkovou hydrataci a udržení vody v pokožce. Doporučují se zejména hydratační krémy obsahující glycerin nebo kyselinu hyaluronovou.

 

Zdroj: MUDr. Karolína Kykalová, Centrum laserové a estetické dermatologie, Praha.