Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Spodní prádlo může ublížit

Víte, že spodní prádlo může obsahovat nebezpečné chemické látky a tím ohrozit vaše zdraví? Mezi nejrizikovější patří spodní prádlo z tržnice, ale ani značkové výrobky vám nezaručí stoprocentní kvalitu. Buďte proto při jeho pořizování a užívání obezřetní.

 

Spodní prádlo je nejrizikovější

 

Při výrobě textilií se běžně používá přes 700 chemických látek. Mnohé z nich jsou nebezpečné, zatěžují životní prostředí a mohou také ohrožovat i vás, konečné uživatele. Nejrizikovější je právě spodní prádlo. Dotýká velmi citlivých částí těla a díky tomu může snadno dojít k nežádoucím reakcím počínaje podrážděním pokožky přes alergické reakce až po riziko vzniku rakoviny. Důležitou roli hraje, jak dlouho máte prádlo na sobě a jak se potíte. Čím je doba kontaktu a otěru delší, tím se zvyšuje šance na proniknutí nežádoucích látek do pokožky.

 

Barva spíš pro zlost

 

Mezi chemické látky, které vzbuzují největší obavy, patří barviva. Mnohá z používaných barviv nejsou dostatečně prozkoumaná z hlediska jejich zdravotních dopadů. Odhaduje se, že až deset procent z používaných barviv může způsobovat genové mutace. Dále jsou to například ftaláty, jejichž zdrojem jsou zejména PVC potisky, a formaldehyd používaný při finálním zpracování textilií. Nestálé barvy, které se při nošení uvolňují otěrem a vlhkostí (potem), zvyšují riziko podráždění pokožky a mohou odstartovat vznik alergických reakcí. Navíc zatěžují odpadní vody.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pleť v létě volá po důkladnější péči.

Masáž s vůní čokolády.

Jak pečovat o vlasy v létě.

 

Pozor na podprsenky

 

Podprsenky, na rozdíl od kalhotek, obsahují kromě textilu i plasty a kovy. A právě obyčejný plastový kroužek na ramínku může obsahovat například kadmium, což je toxická a rakovinotvorná látka, jejíž negativní účinky se projevují především při dlouhodobém nošení.

 

Jak si vybrat nezávadné prádlo?

 

Pokud chcete mít jistotu, že kupujete zdravotně nezávadný textil, hledejte výrobky, které nesou označení Oeko-tex. Tímto certifikátem se označuje zboží, které prošlo v některé z nezávislých laboratoří Oeko-tex, přísným testováním na chemikálie nebezpečné lidskému zdraví. Certifikát také zaručuje, že hodnota pH vyhovuje požadavkům citlivé pokožky. Normy tohoto certifikátu omezují maximální obsah formaldehydu, kyselých nebo alkalických chemikálií, pesticidů, konzervačních látek jako jsou PCP, těžkých kovů , karcinogenních barviv a dalších chemických látek v textilu.

 

Jak minimalizovat riziko

 

1. Vyhýbejte se prádlu tmavých barev a potiskům.

 

2.    Nepořizujte si spodní prádlo v tržnicích. Může obsahovat vysoké množství ftalátů, které jsou  zakázané ve výrobcích pro děti nebo nonylfenol. Tato povrchově aktivní látka způsobuje znečištění odpadních vod a hromadí se v živých organismech. Lze jej sice snadno odstranit vypráním, čímž ale nevědomky znečišťujete životní prostředí.

 

3.    Prádlo často měňte, abyste omezili dobu jeho přímého kontaktu s pokožkou.

 

4.    Nové prádlo, které přichází do kontaktu s pokožkou, před použitím vždy vyperte. Tím odstarníte část nebezpečných látek. Ty vymizí postupným praním.

 

5.    Patříte-li mezi citlivé jedince, nepoužívejte aviváž; obsahuje potenciálně alergenní vonné látky. Obecně má aviváž negativní dopady na životní prostředí.

 

6.    V případě reakce pokožky přestaňte prádlo používat a poraďte se s lékařem.