Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Pot - ochránce nebo nepřítel?

Během léta se více a častěji potíme. Lidské tělo se tak přirozenou cestou brání vysoké teplotě okolního prostředí a potem ochlazuje organismus. Pocením také reaguje na fyzickou aktivitu, stres, nervozitu nebo emoce. Bohužel intenzivní pocení s sebou přináší, kromě časté výměny oblečení a sprchování, i řadu život znepříjemňujících situací. Kromě toho může znamenat i nějaký zdravotní problém.

 

Pocení z pohledu dermatologa

 

„Pocení patří k běžným tělesným projevům, kterými se lidské tělo chrání před přehřátím. Lidé se také více potí při fyzické aktivitě, vlivem stresu, emocí nebo hormonů. Množství potu, které tělo vyprodukuje, je však individuální,“ říká dermatoložka MUDr. Kateřina Fajkošová.

 

Kde a proč se potíme

 

Pot se tvoří v potních žlázách. Malé potní žlázy se vyskytují všude, nejvíce na dlaních a chodidlech, velké potní žlázy se vyskytují hlavně v podpaží, okolo konečníku a na prsou. Jejich sekret obsahuje organické složky, při jejichž rozkladu vzniká nepříjemný zápach. Nadměrné pocení vyvolaná emocemi bez zjevné příčiny trápí asi 1 % populace. Nadměrné pocení ale může způsobit i celá řada nemocí, například cukrovka, choroby štítné žlázy, některé neurologické nemoci, ale také užívání určitých léků, například antidepresiv.


ČTĚTE TAKÉ:

Porazte alergii na sluníčko zevnitř.

Jak pečovat o vlasy v létě.

Choďte bosí.

 

Zjistěte příčinu

 

Prvním krokem k odstranění zvýšené tvorby potu je zjištění, zda jeho příčinou není nějaké onemocnění. V takovém případě kosmetika nepomůže a s léčbou musí pomoci lékař. Zmírnit projevy pocení je možné také dodržováním hygienických zásad, výběrem oděvů z prodyšných látek a používáním vhodných přípravků, které sníží tvorbu potu.

 

Pocení z pohledu psychologa

 

Pocení je též součástí stresové reakce, takže se spontánně objevuje při námaze, emocionálním vzrušení, strachu, radosti ap. Nadměrné pocení může být příznak jak běžné infekce, tak i závažných onkologických onemocnění, zejména v kombinaci s velkou únavou. Proto je nutné problém vždy konzultovat s lékařem. S psychologem je třeba pocení konzultovat tehdy, pokud na ně člověk myslí tolik, až ho to začíná omezovat v běžném životě. Jako například pokud se kvůli němu vyhýbá navazování obchodních kontaktů či má problémy se seznamováním. Ve skutečnosti pot sám o sobě nesmrdí. Zápach způsobují až baktérie, které pot rozkládají. „Tento zápach lze částěčně omezit použitím vhodných přípravků (dezinfekce, deodoranty, antiperspiranty), případně psychohygienickými technikami, které dokáží snižit trému, jež stresové situace provází,“ doplňuje PhDr. Jeroným Klimeš.

 

Co pomůže

 

Způsoby jak zásadně omezit problém s potem jsou dva - buď lze zabránit chemickému rozkladu, nebo přímo jeho tvorbě. O první způsob se starají deodoranty. Tyto prostředky mají dvě základní funkce, zabránit rozkládání potu a navíc co nejdéle příjemně vonět. Jedná se o relativně bezpečnou kosmetiku, bez výraznějších vedlejších účinků. Potní žlázy bez problémů fungují a večerní sprcha spolehlivě odstraní zbytky deodorantu. Druhým způsobem je používání antiperspirantů. Tyto přípravky (např. Diclor) obsahují látky zmírňující pocení, čímž také zabraňují vzniku tělesného pachu. Nanášejí se na ruce, nohy nebo do podpaží večer těsně před spaním. Během dne se tento typ antiperspirantů většinou už nepoužívá. Potní žlázy se po nanesení takového přípravku mechanicky uzavřou, a díky tomu se tvorba potu sníží. Přebytečná voda v těle ovšem nezůstává, pouze se vyloučí jinou cestou. O odvod škodlivin z těla se postarají lymfatické žlázy.

 

Na co si dát pozor

 

Kupujte pouze antipotící přípravky bez obsahu parabenů. Tato látka se skrývá i pod názvy jako je metylparaben, etylparaben, propylparaben, butylparaben nebo E 216. Podobné látky někdy obsahují depilační krémy a pěny na holení. Můžete zkusit nanést do podpažní jamky vinný ocet nebo jedlou sodu. Potit se sice nepřestanete, ale zlikvidujete alespoň zápach.