Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nosíte správnou podprsenku?

Mnoho žen si vybírá špatnou velikost podprsenky aniž by si to vůbec uvědomovala. Bohužel často pro ně bývá přednější vzhled  nebo cena. Nevhodným typem podprsenky si ale můžete způsobit zdravotní problémy. Poradíme vám, jak si vybrat tu správnou.

 

Dlouhodobé nošení špatné podprsenky může způsobit:

 

•    infarktové pocity - pokud nejsou prsa dostatečně podpírána mohou tlačit na hrudní kost a žebra

•    bulky a záněty - mohou způsobit kostice zařezávající se do prsou

•    špatné držení těla a bolesti - nepadnoucí podprsenka má negativní vliv na špatné držení těla a může způsobit bolesti zad, šíjových svalů a hlavy.

 

Obvod

 

1. Při výběru prádla je nutné počítat s elasticitou materiálu, díky čemuž se podprsenka trochu natáhne. Měly by jste si tedy zvolit takový obvod podprsenky, který je menší o 5-10 cm, než jste si naměřila. Pokud tedy máte obvod pod prsy 80 cm, měla byste zvolit podprsenku 70 nebo 75.

 

2. Pokud máte správnou podprsenku, působíte štíhlejším dojmem a prsa vypadají pevnější. Proto by se zadní část podprsenky neměla posouvat nahoru. Zapínání podprsenky by mělo být uprostřed zad a linie zapínání by se měla držet ve výšce vašich loktů.

 

3. Nekupujte si podprsenku, která vám sedí zapnutá na první háček, neboť materiál časem povolí a vy ji už nebudete moci přitáhnout. Novou podprsenku zapněte vždy na poslední háček. Obvod vás nesmí škrtit, měl by povolit ještě na dva prsty.

 

4. Podprsenka by měla stále sedět na svém místě, i když zvednete ruce, předkloníte se a nebo budete dělat i jiné a náročnější pohyby. Během pohybu byste ji neměla na sobě vůbec cítit.

 

Ramínka

 

Dobrá podprsenka by měla poskytovat oporu i bez ramínek. Ramínka se nesmí zařezávat a vytvářet na kůži rýhy. Příliš tenká ramínka nejsou vůbec vhodná, neboť je u nich vysoká pravděpodopnost, že se budou zařezávat i majitelkám menšího poprsí.

 

Košíčky

 

1. Nemyslete si, že pokud budete mít menší košíčky, že tím docílíte push-up efektu. Prsa přes košíčky začnou naopak přetékat a zvláště pod tenkým tričkem to nebude působit vůbec pěkně.

 

2. Pokud se tvar košíčku stále krabatí, vrásní a nebo jinak deformuje, znamená to, že máte nesprávnou velikost košíčků. Pokud se deformuje na špičce, tak je potřeba větší košíček, naopak pokud se deformuje po celém obvodu, tak je nutné zvolit košíček menší.

 

Kostice

 

1. Větší prsa v malém košíčku tlačí kostice podprsenky směrem od těla. Mezi tělo a kostice podprsenky by jste měla prostrčit 2 až 3 prsty, ale ne více. Pokud protlačíte pod podprsenku víc jak 3 prsty, může to znamenat také problém s obvodem podprsenky.

 

2. Kostice by rozhodně neměla vytvářet červené pruhy nepo otlaky na měkké tkáni prsu. Pokud se tak děje, pravděpodobně má podprsenka příliš malé košíčky. Správně by kostice měla kopírovat prsa až k podpaždí, nikde nesmí odstávat a tlačit.

 

Jak vám padne

 

Zkuste zvednout ruce, pokud se podprsenka posune směrem vzhůru, znamená to, že máte na sobě příliš velký obvod a nebo malé košíčky. Může se také stát, že vám podprsenka dokonce odhalí spodní část prsou. Prohlédněte se také z boku a zkontrolujte, zda-li prsa nesahají níž, než je obvod podprsenky. Pokud ano, znamená to, že podprsenka prsa správně nepodpírá. Vyřešit to může větší obvod, menší košíčky a také úprava ramínek. Také pamatujte na to, že nošením a praním se materiál opotřebová, ztrácí svou pružnost a pevnost. Díky tomu pak podprsenka ztrácí svoje estetické i podpůrné vlastnosti. Nezapomeňte proto staré podprsenky včas měnit za nové.