Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Mějte pocení pod kontrolou

Každý člověk se potí, někdo méně, někdo více. Pot je za normálních okolností vlastně zdravý, protože se jím vylučuje řada odpadních látek (močovina, soli, kyseliny atd.) a v horkých dnech či horečnatých onemocněních ochlazuje organismus. Jenže upocené oblečení a nevábný zápach linoucí se z pod paží či nohou dělá lidem spíš starosti. Někomu dokonce nepomůže ani úzkostlivá hygiena a používání „zaručených“ přípravků. Co tedy s tím?

 

Potní žlázy jsou rozptýleny po celé kůži s výjimkou okraje rtů, vnitřní plochy předkožky a nehtového lůžka. V nejhustším seskupení jsou však na dlaních, chodidlech a na čele. Pot, jak všichni asi víme, nejvíce zapáchá v podpaždí, protože tam jsou umístěny nejen klasické potní žlázy, ale i žlázy aromatické, vyskytující se v blízkosti chlupů.

 

Deodorant nebo antiperspirant?

 

Mezi těmito dvěma přípravky je značný rozdíl. Funkcí deodorantu je především překrývat pot. Příjemně voní, osvěžuje a zabraňuje nepříjemnému pachu. Jeho používání je jednoduché a účinné. Antiperspirant oproti deodorantu nejen voní, ale také potlačuje samotnou tvorbu potu, což se může zdát nepřirozené. Tělo se totiž prostřednictvím potu zbavuje toxinů. Proto je lepší tyto přípravky střídat. Zkusit můžete také přípravek Driclor, který údajně patří mezi neúspěšnější přípravky proti pocení na trhu. Potu vás zbaví už při prvním použití. Neobsahuje žádnou vůni, je tedy vhodný pro muže i ženy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Srdce vám může zlomit stres.

Jídlo jako droga. Jste na něm závislí?

Nehubnete? Otestujte si moč!

 

Potu vás může zbavit jed

 

Dalším tipem, jak eliminovat pocení, je aplikace botulotoxinu ve formě injekcí, která se provádí opakovaně po 8 –12 měsících. Provádí se tak, že se do postižené oblasti aplikuje velmi tenkými jehličkami látka botulotoxin. Princip účinku botulotoxinu spočívá v zabránění převodu vzruchů nervových vláken na potní žlázy. Účinek nastupuje za 5 - 10 dní a vydrží přibližně 10 – 12 měsíců, ale i déle. Poté je vhodné aplikaci opakovat. Navždy vás potu může zbavit jedině chirurgické odstranění potních žlázek.

 

Nadměrné pocení může signalizovat nemoc

 

Zvýšené pocení může být také známkou závažnějších chorob, proto byste jej neměli podceňovat. Častými příčinami jsou ale i nezdravý životní styl, obezita, stres, alkohol, kořeněná jídla, kofein, nikotin a některé léky.

 

Pocení dělíme na:

 

1. Konstitucionální ( běžné) - vzniká při emočním stresu (radost, úzkost, strach, bolest), po požití kofeinu, alkoholu, kořeněných jídel, v teple, vlivem obezity, těsného nebo neprodyšného oděvu, při sportu …

 

2. Symptomatické - doprovází různá onemocnění např.:
- endokrinní onemocnění (cukrovka, poruchy funkce štítné žlázy, poruchy funkce hypofýzy, feochromocytom…)

- hormonální změny (klimakterium, těhotenství, menstruace)

- vysoký krevní tlak a některá srdeční onemocnění

- onemocnění neurologická

- některá nádorová onemocnění

- infekční onemocnění (AIDS, tuberkulóza, malárie a běžné horečkou doprovázené infekce)

- zvýšené pocení v důsledku užívaní léků (některých antidepresiv, léků snižujících horečku, některých léků na vysoký krevní tlak…)

- zvýšené pocení při depresivních a úzkostných stavech