Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jakou péči dopřát pleti v zimě

Zimní sezóna je pro pleť velmi stresující. Studený vítr a chladné počasí venku a suchý vzduch ve vyhřátých místostech mohou pokožku poškodit. Věnujte jí proto v tomto období zvláštní péči, abyste si zachovala pleť stále  pěknou.

 

Co se s pletí děje v zimě:

 

1. Když jste venku, nízké teploty způsobují, že se v pleti zhorší krevní oběh, regenerační procesy se zpomalí a díky tomu se pokožce nedosává dostatek živin a kyslíku. Výsledkem může být nezdravá bledá tvář.

 

2. Když jste uvnitř, vaše pleť ztrácí vlhkost díky suchému prostředí, které způsobuje vnitřní vytápění. Výsledkem je napjatá suchá pokožka, která je křehká a náchylná k poškození.

 

3. Během zimy je pleť vystavena extrémnímu střídání teplot. Pobyt v chladu venku a pak v místosti v teple a suchu, pokožku velmi namáhá. Teplotní rozdíly jsou tak velké, že se kůže nestačí danému prostředí rychle přizpůsobit a to způsobí, že začne být postupem času dehydrovaná, podrážděná a zarudlá s rozšířenými kapilárami.


Změňte na zimu kosmetiku stejně jako šatník

 

1.    V zimě neopužívejte odličovací mléka a tonika obsahující alkohol. Vzhledem k tomu, že extrémní počasí oslabuje ochranné lipidové bariéry pleti, musíte se vyvarovat jejímu dalšímu intenzivnímu čištění, které by situaci jen zhoršilo. Vyberte si jemné čistící vody, nejlépe pro citlivou nebo velmu suchou pleť. Pokud trpíte na mastnější pleť, i v tomto případě se vyvarujte toniku s alkoholem a místo toho používejte méně agresivní výrobky.

 

2.    Pokud jste zvyklá pravidelně používat peelingové přípravky a čistící masky, jejich aplikaci omezte. Častější používání pleti v tomto čase škodí, protože se kůže nestačí včas zregenerovat a obnovit svou ochrannou lipidovou bariéru. Díky tomu je pak náchylnější k poškození. Pokud zjistíte, že je vaše pleť susší než obvykle nebo se začala dokonce loupat vyřaďte všechny přípravky obsahující retinol a AHA  kyseliny.

 

3.    Přejděte na výživné hydratační krémy s látkami jako jsou silikony, pupalkový olej, bambucké máslo a mandlový olej. Někteří odborníci pro péči o pleť doporučují používat na den ochranný zvláčňující krém a na noc přípravek obsahující zvlhčující látky, aby se pleť během spánku dostala do rovnováhy a dohnala ztrátu vlhkosti.

 

4.    Načasování je důležité. Naneste si krém nejméně 30 minut až hodinu před odchodem ven. Toto platí obzvlášť, pokud používáte hydratační krém s vysokým obsahem vody. Pokud byste přípravek nanesla a hned šla do mrazivého počasí, krém by se nestačil vstřebat a mohl by na pleti zmrznout do ledových mikročástic.

 

5.    V zimě se také nedoporučují dlouhé horké sprchy a koupele, protože přispívají k dehydrataci pokožky a narušují ochrannou tukovou vrstvu. Pokud se nehodláte nahřívání vodou vzdát aplikujte po každé koupeli na celé tělo hydratační tělové mléko nebo si do vody přidejte zvláčňující a hydratační přípravky obsahující olej, bambucké máslo apod.

 

6.    Pamatujte na to, že i v zimě se musíte chránit před sluncem a to nejen na horách. Sluneční paprsky odrážející se na sněhu mohou být silnější, než v létě na písečné pláži. Ochranné přípravky by neměly být nižší než 15 SPF.

 

7.    V zimním období nejvíce trpí rty a ruce. Jemná kůžička rtů může být rozpraskaná až bolavá a ruce suché a šupinaté. Na ústa proto pravidlně aplikujte ochranné balzámy s bambuckým máslem, jojobovým nebo avokádovým olejem. Naneste je pokaždé než půjdete ven, stejně jako před ulehnutím do postele. Některé ochranné a hydratační přípravky na rty jsou k dispozici také jako tónované lesky či balzámy. Zvláštní péči věnujte i kůži na rukou, protože je tenčí než na zbytku těla. Kromě toho, jsou ruce namáhané častým mytím a dalšími vnějšími vlivy. A navíc, což je známý fakt, ruce jsou mezi prvními, které vykazují známky stárnutí. Vyberte si proto vhodný krém na ruce s bohatým obsahem výživných a ošetřujících látek.

 

8.    Vytápěnou místnost, kde v zimě pobýváte, zvlhčujte pomocí  zvlhčovače vzduchu nebo přidejte pokojové květiny, které hladinu vlhkosti vyrovnají.

 

9.    Posilte obranné schopnosti kůže tím, že budete užívat vitaminy B, C, E, zinek a hořčík, které v těle fungují jako antioxidanty.