Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

S příchodem podzimu se mění i péče o pleť

Nestále podzimní počasí pleti příliš neprospívá. Podzim má však i své kladné stránky. Sluneční záření už není tak agresivní, pokožka se může lépe regenerovat a přibývající vlhkost jí jen prospívá. Aby pleť zůstala krásná a svěží, dopřejte jí podzimní regenerační péči.

 

Peeling

 

Během léta pokožka musí snést slunce, vítr, prach a řadu opalovacích prostředků. Proto by se měla na konci sezóny důkladně vyčistit a zbavit odumřelých buněk. Pro letní měsíce se doporučují jemné peelingy, ale v době, kdy už neplánujete dovolenou u moře a nebudete vystavovat pleť intenzivnímu slunci, můžete sáhnout po hrubší konzistenci peelingu obsahující například drcené ořechy, mleté skořápky, cukr apod. Máte-li suchou křehkou pleť zůstaňte u jemnější varianty a peeling obličeje provádějte jednou za měsíc. U mastnějšího typu lze i jednou týdně. Vždy se ale vyhýbejte citlivým místům, zejména kolem očí a rtů. Peeling nanášejte vždy na vlhkou pleť. Je-li totiž suchá, snadno by se mohla během masáže poškodit. Nikdy peeling neprovádějte silou, ale pouze ho jemně vmasírujte do kůže a poté opláchněte. Tlakem a příliš častou aplikací ničeho nedosáhnete. Naopak strukturu pleti můžete narušit. Stejně tak není vhodné peeling používat pokud máte na pleti akné, neboť masáží by se mohly zanícené pupínky porušit a roznést i na dosud zdravá místa.

 

Výživné masky

 

V okamžiku, kdy máte pleť důkladně a hloubkově vyčištěnou, můžete přistoupit k její výživě. Zatímco v létě šlo hlavně o to, aby byla pleť dostatečně hydratovaná, před zimou byste ji měli dodat  výživné látky a vitamíny. Třeba takový olej z obilných klíčků obsahuje vitaminy A a E, které napomáhají regeneraci pleti a zpomalují tvorbu vrásek. Nejdříve začněte aplikací masky, kterou nanesete na suchou tvář. Můžete si ji vyrobit i doma. Nejčastějšími surovinami pro přípravu domácích pleťových masek jsou zejména ty, které máte při ruce, jako med, citron, obyčejný jogurt, okurky. Vyzkoušet můžete i broskve, jablka, papáju, avokádo nebo i nejrůznější bylinky, od heřmánku po mátu. Nesmíte však zapomínat na to, jaký druh pleti máte a jak je citlivá. Obecně platí, že na sušší  pleť se hodí mastnější maska a naopak. Masky se nechávají působit přibližně 20 minut.


Tvarohová nebo jogurtová maska

Do jednoho bílého jogurtu nebo tvarohu vmíchejte několik kapek olivového  oleje. Tato maska je  díky použitým surovinám velmi výživná a je ideální pro suchou pleť.

 

Jablko skořicová maska

Nastrouhejte oloupané jablko, přidejte lžičku skořice a bílého jogurtu a zahustěte ovesnými vločkami. Maska je vhodná pro mastnou pleť, kterou vypíná a redukuje její zvýšenou mazivost.


Banánová maska

Rozmačkejte jeden zralý banán a smíchejte ho s jednou lžící olivového oleje. Maska je vhodná pro všechny typy pleti.

 

Vyměňte denní krém

 

Zatímco v létě jste používala spíše hydratační a matující krémy, na podzim sáhněte spíše po vyživujících přípravcích. Některé firmy nabízejí dokonce speciální krémy, které pleť chrání před nepřízní a výkyvy počasí, což je pro zimu ideální. Vyberte si druh, který bude vaší pleti vyhovovat. Máte-li mastější pokožku potřebujete spíš lehčí krém, například s obsahem výtažku z okurek. Suchá pleť si žádá přípravky s bambuckým máslem, jojobovým olejem atd. Jednou za čas můžete použít hydratační séra, která tvář rozjasní. Stačí nanést pár kapek před použitím výživného krému.

 

Jezte zdravě

 

Vzhled pleti nezávisí jen na tom, jak se o ní staráte, ale jak se i stravujete. To co jíte se odrazí i na vaší pleti. Proto nezapomínejte denně konzumovat čerstvé ovoce a zeleninu , stravu bohatou na vlákninu, celozrnné pečivo nebo luštěniny. Snažte se také dostatečně spát a dodržujte pitný režim. Řádně větrejte a choďte na procházky. Čerství vzduch je důležitý, proto se před chladem neuzavírejte doma. Osvěžující procházka může být i v dešti.