Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Pleť v létě volá po důkladnější péči

Kůže v létě možná na první pohled vypadá lépe, neboť je opálená, ale ve skutečnosti během vysokých letních teplot velmi trpí. Více se mastí a chybí jí tekutiny. Čím větší je horko, tím více byste se měli pokožce věnovat. Poradíme vám jak.

 

Letní horké dny nedovolí pokožce vydechnout. Na zvyšující se letní teploty reaguje zvýšenou produkcí mazu, zadržováním vody, červenými skvrnami a někdy také tvorbou pupínků. Vaše kůže potřebuje zvláštní péči - ochranu před klimatickými vlivy a před UV zářením.

 

Na mastné krémy zapomeňte

 

Měli byste vědět, že v létě je používání mastných hutných krémů nevhodné. Brání totiž pokožce se potit a teplo se zadržuje uvnitř a nemůže se dostat ven. Jedinou výjimkou jsou citlivé partie kolem očí. Ty i v létě potřebují dostatečně vyživovat. Ostatní části pokožky potřebují zejména hodně hydratace, a to jak zevnitř, tak zvenku. Používejte proto spíše lehké hydratační krémy, které navrací pokožce vlhkost. Dobré hydratační přípravky jsou vytvořeny na bázi emulzí, kde jsou maličké mastné částečky obklopeny mnohem větším množstvím vody. Mastné částečky tak udržují pleť vláčnou a díky svému vyživujícímu složení o ni pečují, zatímco voda dodává pokožce tolik potřebnou vlhkost.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vraťte pleti jas

Jak pečovat o vlasy v létě

Desatero, jak si udržet mladistvou pleť

 

Vybírejte přípravky bez alkoholu

 

Mastnému lesku pleti předejdete, pokud si ráno i večer důkladně vyčistíte obličej mycími gely s obsahem zinku, které pleť zmatní. Rozhodně nepoužívejte tonika s obsahem alkoholu. Jsou totiž příliš agresivní. Zkuste raději pleťové vody s extraktem z kapradin či eukalyptu. Mají stejný efekt, ale k pokožce jsou šetrnější a jemnější.

 

Osvěžte se speciálními spreji

 

Vlhkost pokožce také odebírá slunce a vítr. Aby byla pokožka dostatečně ošetřená, je ideální použít sprej na vodní bázi, který ji hydratuje díky složkám z řaz a minerálů. Na pokožce zanechá příjemnou vůni a ochranný film, který vyrovnává vlhkost pokožky. Obsah vody osvěží pleť podobně jako kostka ledu. Tip: Přípravky k ošetření pokožky uchovávejte v létě v ledničce.

 

Nechoďte se svou kůží na trh

 

Vaše hormony jsou díky prvním slunečním paprskům šťastné a vy se zkrátka cítíte báječně. Snažíte se trávit víc času venku, věnujete se letním radovánkám a sportům, vystavujete se slunci... Jenže vaše kůže s vámi tuhle radost nesdílí, neboť jí přemíra sluníčka nedělá vůbec dobře. Faktem je, že UV záření je hlavním viníkem tvorby vrásek a ztráty pružnosti pokožky. Proto byste neměli bez kvalitního krému s ochranným faktorem vůbec opouštět domov. Pokožku je ale nutné chránit nejen během slunečních dnů, ale po celý rok. Dermatologové doporučují používat krémy s ochranným faktorem 15, který nepropustí 94% UV-B paprsků. Díky nim tak připravíte svou kůži na letní opalování a UV zátěž. Čím delšímu a intenzivnějšímu slunečnímu vlivu vystavujete své tělo, tím vyšší by měl být ochranný faktor.

 

Používejte ochranné krémy správně

 

Důležité je použít krém ještě před zahájením slunění. Ochranný filtr musí nejprve proniknout do pokožky a uložit se do horní vrstvy kůže. Experti doporučují natřít se krémem 30 min před zahájením slunění. Měli byste také vědět, že existují dva druhy ochranných filtrů. Ve většině krémů jsou obsaženy chemické filtry. Ty ovšem mohou vést k podráždění pokožky, způsobené nesnášenlivostí některé složky, která je v krému obsažená. Jiné chemické složky jsou dokonce podezřelé z negativního vlivu na hormony v organismu. Vhodnější jsou proto přípravky s minerálními filtry, jež pokožku nedráždí, nepronikají do ní a ukládají se pouze na jejím povrchu. Díky tomu jsou lépe snášeny a doporučovány zejména pro malé děti. Jejich nevýhodou ale je složitější aplikace. Jsou těžší a hustší, je proto náročnější je rovnoměrně nanést.