Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Proč nikotin pleti nesvědčí

Pleť kuřáků vypadá často nezdravě a má šedožlutou barvu. Kůže dříve ochabuje a začínají se na ní tvořit vrásky mnohem častěji než na pleti nekuřáků. Víte proč?

Povíme vám, čím pokožka kuřáků trpí:

1. Nedostatek kyslíku

Nikotin společně s alkoholem, kofeinem a tukem způsobují usazeniny v drobných vlásečnicích. To má za následek nedostatečné prokrvení pleti a ochuzení buněk kůže o potřebný kyslík a živiny. Kysličník uhelnatý z cigaretového kouře se spojuje s krevním barvivem hemoglobinem a ještě více znemožňuje distribuci kyslíku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co pleti opravdu škodí

Oleje pro krásu

Vraťte pleti jas

 

2. Snížená hydratace
Kvůli narušení látkové výměny buněk kůže dochází k zpomalení dělení zárodečných buněk pokožky. Dochází i k zbrzdění přirozeného odlučování vrchních zrohovatělých buněk. Hydratace pleti je snížená.

3. Málo vitamínu
Nikotin a benzpyren ničí vitamín C, který je velmi důležitý pro tvorbu kolagenových vláken a udržování napětí a pružnosti pokožky. Kůže se stává ochablou a začínají se objevovat vrásky.

4. Nadbytek volných radikálů

Dehet je příčinou zvýšené tvorby volných kyslíkových radikálů, které narušují membrány buněk a významně přispívají k urychlenému stárnutí.

5. Příliš mimiky
Specifická kuřácká mimika - špulení rtů a mhouření očí - prohlubuje škody způsobené cigaretovým kouřem, zejména v okolí rtů a očí. Kromě toho ženy kuřačky užívající hormonální antikoncepci jsou poškozením pleti více ohroženy. Mohou se objevit i pigmentové skvrny a rozšířené žilky.

Co dělat
Pokud člověk kouří, měl by zvýšit příjem vitamínu C, E a betakarotenu. Tyto vitamíny chrání buňky před vlivem volných radikálů a jsou důležité pro tkáňový metabolismus. Součástí stravy by se měla stát syrová zelenina a ovoce. Největší pomocí pro vaši pleť je však přestat kouřit!Autor: Monika Kuželová