Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak se správně obléknout na ples

Plesová sezona je tady a spolu s ní přichází i otázka: „Co si vezmu na sebe?“ Chcete-li na plese dobře zapůsobit, měli byste dodržovat tzv. dress code, nebo-li předepsaný oděv. Večerní toaleta pro dámy je překvapivě méně komplikovaná než-li pro muže. Než tedy vyrazíte na parket, ověřte si, je-li váš oděv v duchu společenských pravidel. Poradíme vám, jak na to.

 

Dress code pro pány

 

Smoking

Na pozvánce na ples by měl být uveden předepsaný oděv. Cravate noir, black tie či dinner jacket znamenají, že muž by si měl obléknout smoking. Mezi základní barvy patří černá a bílá. Kalhoty ke smokingu jsou bez manžet a se širším lampasem, sako může být jedno nebo dvouřadé se šálovým límcem a hedvábnými klopami. Košile může být krémová nebo bílá, doplněná černou vestou. Náprsenku lze ozdobit jednoduchou ozdobou nebo jehlicí.

Košili doplňuje černý motýlek a kapsičku saka bílý kapesníček. Ponožky jsou výhradně černé, neprůsvitné a dostatečně vysoké, aby neodhalovaly kůži, pokud si muž přehodí nohu přes nohu. Boty by měly být lehké, černé, s tenkou koženou podrážkou. Mezi doplňky patří také bílá šála, šedé kožené rukavice a tmavší plášť. Ve smokinku lze vyjít do ulic i bez pláště. Pokud zvolíte bílý smokink, černá vesta se nenosí. Nahrazuje ji černý skládaný pás a černý kapesníček v kapsičce saka.

 

Frak

Cravate blanche, white tie, evening dress, tail-coat - to vše znamená, že muž má zvolit pro tuto příležitost frak. Skládá se z kalhot bez manžet se dvěma úzkými lampasy, vesty z bílého rypsu a saka s hedvábnými klopami s typickými krovkami. Bílá košile by měla být nejen naškrobená, ale měla by mít i vyztuženou náprsenku, tuhý límeček se zahnutými růžky a nejlépe perlové, případně diamantové, knoflíčky. Motýlek musí být ručně vázaný a v bílé barvě. Černý totiž patří číšníkům. Ponožky jsou opět černé a hedvábné. K fraku patří také černé lakovky, hedvábná bílá šála a bílé glazé rukavičky. Hodinky se nenosí, povoleny jsou pouze kapesní. Na ulici by se ve fraku bez pláště, podle bontonu, vůbec vycházet nemělo.

 

Dress code pro dámy

 

Dáma si k pánovu smokingu může vzít malou večerní nebo-li tzv. koktejlky. K fraku se doporučuje velká večerní toaleta s výrazným dekoltem. Může být na ramínka nebo bez nich. K šatům s nahými pažemi se nosí dlouhé těsné rukavičky a střídmé šperky. Líčení by mělo být spíše decentní, méně totiž znamená více. Důležité jsou punčochy, které jsou nutností. Dlouhé rukavičky žena nemusí při jídle odkládat podává-li se tzv. finger food, tedy pokrm bez příboru. Rukavičky by měly mít také stejnou barvu jako střevíčky. Kabelka na ples musí být maličká, aby ji žena mohla bez problémů odložit na stůl, bude-li třeba. Plášť přes šaty by měl být co nejlepší, ale ho vyměnit za kožešinové boa anebo hedvábný šál.