Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Co s pigmentovými skvrnami

Trápí vás pigmentové skvrny na obličeji? Nejste jediná. S tímto problémem se potýká řada žen. Jak dokazují statistiky, příroda to zařídila tak, že ke vzniku tzv. hyperpigmentace mají sklon více ženy než muži. Ale není třeba věšet hlavu s povzdychnutím, že pánové to mají na světě zase o něco lehčí. Nežádoucímu zabarvení kůže můžete předejít, a pokud k němu přece jen dojde, existuje řada metod, jak výskyt pigmentových skvrn eliminovat nebo se jich úplně zbavit.

 

Jak skvrny vznikají

Na vznik pigmentových skvrn má vliv UV záření, genetická dispozice nebo hormonální výkyvy způsobené estrogeny a progesterony. Proto se pigmentové skvrny tak často objevují v těhotenství, během užívání antikoncepce, v období menopauzy apod. U mužů bývá hlavní příčinou kromě UV záření jejich genetická výbava a dědičnost. Hnědé zabarvení způsobují buňky nazývané melanocyty, které vlivem slunečního záření zvyšují svou aktivitu a tím dochází ke zvýšené produkci kožního barviva melaninu. V tomto procesu velkou roli hrají hormony, bílkoviny a enzymy. Pokožka ale může reagovat zhnědnutím i po některých kosmetických přípravcích či lécích, které společně s UV zářením způsobují množení skvrn.

 

ČTĚTE TAKÉ:

První sluneční paprsky mohou být zrádné

Co dokáže chemický peeling

Proč vznikají pigmentové skvrny

 

Typy pigmentových skvrn:

Lentigo jsou takzvané stařecké skvrny, které se objevují ve stáří, a to nejčastěji na hřbetech rukou, předloktí, obličeji a dekoltu. Jejich výskyt ani množství neovlivňuje sluneční záření.

 

Ephelides se vyskytují převážně na obličeji a mění barvu podle intenzity slunečního záření.

 

Chloasma  vzniká nejčastěji v obličeji a příčinou bývá hormonální nerovnováha.

 

Melasmu charakterizují větší ložiska, která jsou hlavně na obličeji a krku. Trpí jí převážně ženy. Objevují se po pobytu na slunci, ale mohou sami vymizet.

 

Jak jim předcházet

Skvrny vyvolané působením hormonů, například v těhotenství obvykle sami odezní, většinou už po porodu. Někdy však mohou přetrvávat i několik měsíců. Pokud se porucha pigmentace objevila v důsledku užívání antikoncepce nebo hormonálních léků poraďte se s lékařem o změně preparátu nebo ukončení léčby. Hlavní podmínkou, jak skvrnám předejít, je ochrana před slunečním zářením, a to pravidelným používáním denních krémů s vysokými ochrannými faktory nebo každodenní aplikací opalovacích přípravků s UVA i UVB filtry.

 

Způsoby odstranění

Léky (hlavně hydrochinon, retinoid, kyseliny diové): ovlivňují tvorbu melaninu a podporují rychlejší obnovu kůže. Jejich poměrně velkou nevýhodou je časté podráždění kůže.

 

Ošetření speciálním laserem: principem metody je selektivní fototermolýza, kdy paprsek barvu spálí. Ošetřené místo se hojí drobným stroupkem. Během hojení může dojít k opětovnému výskytu pigmentových skvrn.

 

Chemický peeling: odstraňuje vrchní vrstvy pokožky a tím i melanin, ale nepůsobí na melanocyty ani neovlivňuje tvorbu melaninu. Ošetření vede k vyhlazení a omlazení pokožky. Zákrok může provést pouze lékař a po výkonu je nutné vyhnout se na několik měsíců slunečním paprskům. Proto se chemický peeling doporučuje podstoupit v zimních měsících. Tato metoda ovšem může způsobit podráždění a zánět kůže, ale i ztrátu pigmentu nebo naopak větší pigmentaci.

 

Intenzivní pulzní světlo (IPL): metoda, která je účinná, pokud je pigment uložen ve vrchních vrstvách pokožky a ve většině případů je nutné ošetření několikrát opakovat.

 

Bělící nebo zesvětlující přípravky: jejich výhodou je, že snižují tvorbu melaninu a podporují jeho rovnoměrné ukládání v pokožce. Díky tomu stírají ostré hranice mezi tmavou skvrnou a okolní kůží. Tato metoda je účinná a dobře snášená, ale vyžaduje trpělivost.

 

Pokud si nevíte s pigmentovými skvrnami rady, navštivte specializované pracovište korektivní dermatologie, kde vám odborníci poradí metodu, která pro vás bude nejvhodnější.