Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Stop pigmentovým skvrnám!

Tmavě zabarvené skvrny na obličeji zbytečně přidávají léta. Objevují se zejména v letních měsících, kdy slunce svítí nejčastěji, nebo v případě nerovnováhy organismu. Jak se jim vyhnout a jak se jich zbavit?

Jak skvrny vznikají
K výskytem pigmentových skvrn trpí více ženy než muži. Většinou se objevují po intenzivním slunění, spálení kůže, nebo v případě, kdy organismus není úplně v pořádku, například při oslabené funkci jater. Játra většinou přetíží prodělaná mononukleóza, žloutenka, různé léky, nebo hormonální antikoncepce. Funkce jater také klesá s přibývajícím věkem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co pleti opravdu škodí

Vady na kráse, jak se jich zbavit?

Skvrny ženám nesluší

 

Další příčiny:
- hormonální změny v organismu u žen kolem 30 – 40 let
- hormonální změny v těhotenství
- menopauza
- zvýšená tvorba kožního barviva - většinou se objevuje nad horním rtem
- snížená tvorba kožního barviva – nejčastěji kolem očních partií
- genetické dispozice
- zjizvená kůže
- opalování v soláriích
- používáním nevhodné kosmetiky
- nedostatek vitamínů
 
Jak skvrnám předcházet
Předejít vzniku pigmentových skvrn je mnohem jednodušší, než pak skvrny z kůže odstraňovat. Proto byste měli nejprve posílit funkci jater. Pro tyto účely jsou velmi účinné bylinky, jako  ostropestřec mariánský, pampeliška, šťáva z celých listů aloe vera či bylinné směsi Regalen a Detoxin. Také byste měli  omezit slunění na přímém slunci i v soláriích a pokud se na slunce vydáte, pak jedině s kůží ošetřenou opalovacími přípravky s vysokými ochrannými faktory proti UVA a UVB záření. Na pleť používejte jen kvalitní a ověřenou kosmetiku a jezte stravu bohatou na vitamíny a stopové prvky, jako je vitamín C, E, zinek, beta karoten a selen. Rovněž nepoužívejte parfémy na místech, která vystavujete slunci.

Jak skvrny odstranit
Skvrny můžete vybělit pomocí speciálních přípravků. Mezi velmi účinné a bezpečné produkty patří ajurvédská kosmetika. Perly  například odstraňují pigmentové skvrny, zachycují ultrafialové paprsky a zároveň zajišťují přirozené zesvětlení kůže. Zkuste denní perlový zesvětlující hydratační krém, který kromě jiného pleť hydratuje a omlazuje. Tento krém je vhodný pro zralou a suchou pleť. Pro mladou či mastnou pleť je vhodný přípravek Shablem - mast na skvrny, která se nanáší přes noc na očištěnou pokožku - přímo na postižená místa. Přes den je vhodné problematickou pleť chránit pomocí suchých ochranných krémů Shabase nebo Pink lotus. Vynikající na skvrny, jizvy a další kožní problémy je maska Holly Hock - ajurvédský omlazující balzám. Pomáhá odstranit usazené mikroby, nečistoty a mrtvé epitelové buňky. Zároveň oživuje a omlazuje pleť. Nanášejte ji 2x do týdne na obličej a krk. Po zaschnutí ji smyjte nejlépe mlékem a vodou. Před použitím masky můžete také použít peeling Shascrub. Máte-li suchou pleť pak pouze 1x do měsíce.


Autor: Monika Kuželová