Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Co dokáže chemický peeling

Hledáte způsob, jak vylepšit stav svojí pleti, aniž byste musela podstoupit příliš náročné chirurgické zákroky? Pak popřemýšlejte o chemickém peelingu. Dokáže toho mnoho bez jakékoliv anestezie a dlouhé rekonvalescence.

 

Co je to chemický peeling?

 

Chemický peeling je neinvazivní metoda, která slouží k projasnění a omlazení stárnoucí pleti, vyhlazení jemných vrásek, zjemnění jizev po akné a rozšířených pórů a odstranění pigmentových skvrn. Také příznivě působí na příliš mastnou pokožku. Lze jím ošetřit i hřbety rukou a zad.  Ošetření je zcela nebolestivé a znecitlivění během zákroku není nutné. Výjimečně můžete cítit lehké štípání. Chemický peeling trvá několik minut a používá se při něm peelingová směs různých látek, nejčastěji hydroxy-kyselin. Lékař nanáší připravenou směs na tvář  nebo zvolené místo pomocí štetečku. Samotnou regenerace pleti můžete pozorovat už bezprostředně po zákroku.

 

Nejčastěji používanými prostředky při aplikaci chemického peelingu jsou:

 

1. Kyselina glykolová

Na pokožku je dermatologem aplikována velmi jemná kyselina glykolová (přírodní látka získaná z cukrové třtiny) v různých koncentracích (15%, 40% a 70%). Podle zvolené koncentrace a délky působení se jedná o povrchový, středně hluboký či hluboký peeling. Tento chemický peeling patří k zákrokům s okamžitým účinkem. Působením látky dojde nejprve k rozvolnění povrchové vrstvy kůže, která se následně začne olupovat a obnovovat. Tím je dosaženo mladistvějšího a svěžejšího vzhledu. Ošetření je provedeno rovnoměrným nanesením aktivní látky na pokožku ošetřovaného místa. Po několika minutách působení je látka neutralizována a odstraněna. Ošetření chemickým peelingem se obvykle provádí v několika sezeních, přibližně 4-6x v závislosti na typu poškození pokožky. Lze je také kombinovat s jinými metodami, jako je například face-lift.

 

2. Jessnerův roztok

 

Roztok používaný pro hloubkový peeling. Jde o koncentrát rezorcínu, kyseliny mléčné a salicylové. Odstraňují se jím pigmentové skvrny, akné, jizvičky po něm a další nerovnosti pleti. Zčervenání, stroupky a otoky mohou trvat týden i déle, výsledný efekt v podobě hladší a čistší pleti se objeví do 7 až 10 dnů.

 

3. TCA

 

V nižší koncentraci TCA peeling okamžitě odloučí povrchové vrstvy kůže a tím odstranit jemné vrásky a zlepšit strukturu pleti. Ve vyšší koncentraci se používá namísto laseru k vyhlazování jizviček po akné či vrásek na obličeji. Většinou je přípravek aplikován pouze jednou a účinek se dostaví po jednom až dvou týdnech. Nutnou podmínkou aplikace je však následná ochrana před sluněním.

 

4. Tretinoin

 

Používá se při léčbě akné a aplikuje se v koncentraci od jednoho do pěti procent. Tento zásah má okamžitý účinek, ale několik dalších dní může docházet k odlupování kůže. V průběhu léčby je nezbytné vyvarovat se slunění.

 

Před zákrokem

 

V závislosti na hloubce narušení pleti se chemický peeling dělí na povrchový, středně hluboký a hluboký. Lékař proto zhodnotí váš problém a stav kůže a prodiskutujte s vámi vaše představy a očekávání. Na základě toho vám doporučí typ zákroku.  Dva týdny před chemickým peelingem byste měli používat krémy s nízkou koncentrací kyseliny glykolové, který výsledný efekt vylepší.

 

Po zákroku

 

Po chemickém peelingu bude vaše pokožka lehce zarudlá a mohou se vytvořit malé stroupky, během 5–14 dnů se pokožka začne jemně olupovat. Jako vedlejší účinek středně hlubokého a hlubokého peelingu se může objevit zanícení či ztráta barvy pleti. U klasických chemických peelingů je důležité se po dobu ošetřování vyhnout slunečnímu záření a užívat krémy s vysokým ochranným faktorem. U tzv. biopeelingů – chemických peelingů nové generace ochrana před sluncem není nutná. Lékař vám doporučí, jaké přípravky je třeba na ošetřenou pleť aplikovat. Většinou se jedná o přípravky zklidňující pokožku a podporující její regeneraci.

 

Je pro vás chemický peeling vhodný?

 

Pokud se rozhodujete zlepšit svou pleť pomocí chemického peelingu, pak si dobře promyslete, co od něj očekáváte. Uvědomte si, že chemický peeling nedokáže nahradit chirurgické zákroky, jako je třeba dermabraze. Dosáhnete mladistvějšího a svěžejšího vzhledu, pleť zregenerujete, ale nezabráníte jejímu stárnutí, působení gravitace a další tvorbě mimických vrásek.