Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Padají vám vlasy? Zjistěte proč.

Na jaře a na podzim zvířata línají a lidé jsou na tom podobně. I oni v tomto období ztrácejí vlasy o něco více než jindy. Proto žádnou paniku. Ale existuje mnoho dalších příčin, které způsobují úbytek vlasů. Mohou to být například hormonální výkyvy, těhotenství, stres, špatná výživa, nevhodná péče apod. Důležité je odhalit příčinu a odstranit ji.

 

Nevyvážená strava

 

Abyste mohla být majitelkou zdravých a lesklých vlasů potřebujte jíst především pestrou stravu. Pokud často zkoušíte diety nebo patříte např. k vegetariánům, mohou vašemu tělu chybět některé důležité živiny. Ztrátu železa může způsobit i menstruační krvácení. To vše se pak projeví nadměrným vypadáváním vlasů. Proto vitamíny a minerály dodávejte organizmu pravidelně, nejlépe racionální výživou, případně potravinovými doplňky. Bílé pečivo vyměňte za celozrnné, omezte cukr, nekonzumujte instatní výrobky a naopak jezte ve zvýšené míře zeleninu, luštěniny, ovoce, bílé maso, semena a oříšky, které jsou cenným zdrojem aminokyselin. Brzy uvidíte jak to vaše vlasy, nehty a pokožka ocení. Vaší kondici také vylepší komplex vitamínů B a přípravky s řasou Chlorelou.

 

Hormonální změny

 

Hormonální změny mohou být další nejběžnější příčinou vypadávání vlasů. Může jít např. o poruchu funkce štítné žlázy. S takovými problémy vám však může pomoci jedině lékař. V období těhotenství naopak hormonální změny, které se dějí v těle ženy, vypadávání vlasů zabraňují. Ovšem jen dočasně. Tyto vlasy, které mají předurčeno vypadnout a vlivem těhotenství se ve kštici drží déle než obvykle, vypadnou během prvních tří až šesti měsíců po porodu. Proto se této ztráty nemusíte obávat, je pouze přechodná.

 

Užívání léků

 

Zejména antikoncepce, antidepresiva, různá analgetika proti bolestem hlavy apod. mohou způsobit úbytek vlasů. Přečtěte si v příbalovém letáku jaké mají vaše léky vedlejší účinky a zjistíte, že se často jedná právě o padání vlasů. O jejich užívaní se proto raději poraďte s lékařem.

 

Stres

 

Nejčastějšími příčinami vypadávání vlasů je také stres. Pokud znovu naleznete klid a pohodu, vypadávání samo přestane a vlasy začnou znovu dorůstat. V tomto období vám mohou pomoci potravinové doplňky a speciální kosmetika. Zvolte kvalitnější šampony a barvení přenechejte profesionálům. Vlasy také zbytečně nenamáhejte různým natáčením, fénováním horkým vzduchem nebo žehlením.

 

Domácí recepty pro podporu růstu vlasů a proti vypadávání

 

1. Velmi účinná jsou semena a listy rostliny pískavice řecké seno. Smíchejte listy a semena této rostliny s vodou a směs aplikujte na vlasovou pokožku na dobu 40 minut, poté umyjte vlažnou vodou. Masku aplikujte minimálně jednou měsíčně.

 

2. Černý pepř podporuje prokrvení vlasové pokožky a tím i růst nových vlasů. Koření smíchejte s troškou vody a připravte směs, kterou pečlivě vetřete do vlasové pokožky, nechejte působit 15 minut, poté opláchněte.

 

3. Smíchejte 4 lžičky bílého jogurtu se 4 lžičkami kafrové vody. Aplikujte na vlasovou pokožku a nechejte působit 2–3 hodiny, poté opláchněte vlažnou vodou.

 

4. Velmi výživná je pro vlasovou pokožku směs medu a vaječných bílků. Vmasírujte do vlasové pokožky, nechejte působit 30 minut a opláchněte.

 

5. Rozmarýn a šalvěj – V nádobě s vodou nechete přejí varem rozmarýn a šalvěj, poté nechte vyluhovat do schladnutí. Nálev použijte k omývání vlasové pokožky po umytí vlasů šamponem. Používejte po každém umytí. Tento nálev stimuluje vlasové kořínky a podporuje růst vlasů.

 

Nečekejte zázraky hned zítra. Buďte trpělivá a výsledky zaznamenáte až za nějaký čas. Pokud vám vlasy nepřestaly padat nebo je jejich ztráta tak výrazná, že se vám začínají objevovat i lysinky, neotálejte a navštivte lékaře. Může se jednat o nějaké kožní onemocnění či poruchu některého vnitřního orgánu.