Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Bílé zuby motivují k úsměvu

V dnešní době dosáhnout zářivého úsměvu není velký problém. Záleží jen na vás jakou metodu si zvolíte a kolik do svého chrupu chcete investovat. Existuje řada postupů, které vaše zuby více či méně vybělí. Vedle ordinačního bělení existují i domácí metody, které jsou dostupné v každé drogerii.

 

Ordinační bělení

 

Nejrychlejší metodou je ordinační bělení, které trvá přibližně 1 - 1,5 hodiny. Bílé zuby tedy můžete mít už během polední pauzy na oběd. Zubař vám nanese na chrup hydrogen-peroxidový gel a poté zuby ozáří modrým světlem s příměsí UV záření, které zlepšuje stupeň vybělení. Chrup nakonec ošetří fluoridovým gelem. U některých pacinetů je třeba zákrok opakovat, aby se dosáhlo požadovaného výsledku. Výhodou této metody je, že kromě přechodné teplotní přecitlivělosti, nemá žádné vedlejší účinky a je šetrná k zubní sklovině. Dokáže dokonce vybělit i silně zabarvené zuby a zuby bez kořenů. Zubař vpraví bělící látku přímo do kanálků zubní dřeně. Pokud ale budete tento způsob bělení chtít podstoupit, musíte si sáhnout hlouběji do kapsy. Specializovaná centra je nabízejí od 5000 Kč a výše.

 

Domácí bělení

 

Domácí bělení je časově náročnější. Zubař vám udělá otisk zubů a vyhotoví pružné formy z umělé hmoty. Tyto formy si pak doma sami vyplňujete bělícím gelem. Nosí se denně asi dva týdny hodinu až dvě. Tento bělící gel je ale méně koncentrovaný, proto jeho účinky nejsou tak výrazné a musíte být trpěliví. Ceny se pohybují okolo 2000 Kč. Bělící sady obsahující univerzální formy a gel nebo speciální bělící pásky můžete pořídit i v drogeriích. Jejich cena je okolo 500 Kč. Učinky jsou značně individuální a výrazně bílý chrup vám nezaručí. Další způsob jak si zesvětlit barvu svých zubů je používání past s mikročástečkami, které během čištění obrušují povrchové zbarvení skloviny, například od čaje, nikotinu nebo kávy. Tyto pasty by se ale neměly používat denně, protože by mohly poškodit zubní sklovinu.

 

Jak dlouho zuby vydrží bílé

 

Jak dlouho vám vydrží zářivý úsměv záleží do určité míry na vás. Bělost zubů také ovlivňuje věk, kouření, různé léky, četnost pití kávy a červeného vína. Pokud si zuby budete čistit po každém „rizikovém“ jídle nebo nápoji, pak budou barviva mnohem hůře pronikat do zubní skloviny. Bělost zubů si tak můžete prodloužit až na tři roky.