Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak na opary?

Herpetické viry patří k vůbec nejrozšířenějším virům na světě. Odborníci odhadují, že tuto skupinu virů v sobě nosí až 90% celé dospělé populace. Zhruba u třetiny infikovaných lidí vede tato infekce k onemocněním, jako jsou plané neštovice, infekční mononukleóza nebo třeba opar. Víte proč opary vůbec vznikají a jak je správně ošetřit?


ČTĚTE TAKÉ:

Na cesty si přibalte tea tree oil

Opary pravidelně trápí každého šestého Čecha

Afty – velké trápení s malými vřídky

 

S oparem buďte na pozoru
Příčinou oparů na rtech bývá herpes simplex virus 1, zatímco nepříjemné opary genitálií má na svědomí herpes simplex virus 2. Oba viry jsou si velice podobné, proto existuje riziko přenosu jednotlivých virů během orálního sexu či mazlení. Pokud tedy cítíte, že se vám tvoří opar, nebo již opar máte, měli byste s intimním kontaktem počkat, dokud se nepříjemný puchýřek nezhojí. Stejné pravidlo platí pro líbání a společné používání sklenic, příborů a ručníků.

Imunitní systém versus viry

Lidský organismus dokáže s herpes viry bojovat, nikdy se jich však nedokáže zbavit úplně. Jakmile tyto viry proniknou do těla, stanou se téměř neviditelnými. Stáhnou se do nervových uzlin, kde je imunitní systém umí držet v šachu. Při vhodné příležitosti se však herpes viry probudí a začnou se množit. Opustí svůj úkryt a dají se do práce. Imunitní systém s nimi pak bojuje a snaží se je opět dostat do relativního bezpečí nervových uzlin.

Co onemocnění vyvolá

Je to především stres, alkohol, UV záření, intenzivní sport, potravinová alergie, výkyvy hladiny hormonů, menstruace, silná emoční zátěž a především oslabení imunitního systému, např. horečkou.

Rty jsou nejcitlivější
Rty jsou na napadení obzvlášť náchylné. Na rtech se totiž nenachází žádné mazové ani potní žlázy. Pokožce rtů tak schází samočistící schopnost, rty rychle vysychají. Měly bychom je proto pečlivě chránit vhodnou pomádou na rty, a to zejména při zimních sportovních aktivitách.

Jak opary léčit
Existuje mnoho mastí obsahujících virostatika, ta jsou vhodná zejména v počáteční fázi oparu. Pokud se již puchýřky vytvoří, je lepší je vysušovat například antiseptickým roztokem. Pro vnitřní léčbu existuje specifická léčivá látka tzv. aciklovir s antivirovým účinkem, která brání množení viru herpes simplex v lidském organizmu. Při aplikaci přípravku se postižených míst vůbec dotýkejte. Přípravek nanášejte pomocí vatové tyčinky, kterou pak ihned zlikvidujte. Dbejte na zvýšenou hygienu a častější mytí rukou horkou vodou a mýdlem, nejlépe antibakteriálním. Mějte vždy svůj vlastní ručník. Jedině tak zabráníte šíření virů. V případě, že se k oparům přidají silné bolesti, například hlavy, nebo horečky, vyhledejte lékaře. Vhodné je zvýšit přísun vitaminů B12, C a zinku, jež posilují imunitní systém a působí antivirově. K léčení pomáhá také vitamin E. Ten se užívá nejen vnitřně, ale jeho olej se může nanášet přímo na puchýřky. Dalším velmi účinným olejem, který se nanáší na puchýřky, je silně antiseptický olej z čajovníku - tea tree.


Autor: Monika Kuželová