Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Problematická pleť - trápení i v dospělosti

Nejste spokojená se svou pletí? Vězte, že v tom nejste sama. Podle výzkumů nedokonalá pleť trápí 3 z 5 dospělých žen. Lesknoucí se tvář, začervenalá místa nebo akné totiž nesouvisí jen s dospíváním a hormonálními bouřemi. Za vzhled vaší kůže může třeba stres nebo nevhodná kosmetická péče. Víte, jak o svou problematickou pokožku pečovat, když vám už dávno není osmnáct a přesto bojujete s pupínky?

 

Pupínky i v dospělosti

 

Problém totiž netkví pouze v hormonech, ale i v životním stylu, psychickém rozpoložení a nevhodné kosmetické péči. Vliv na zdravou a krásnou pleť má i schopnost pokožky rychle se obměňovat a zbavovat se odumřelých buněk. Hromadění odumřelých buněk vede k ucpání pórů a následně k akné. Epidermis se stává silnější, odráží méně světla a pleť tak působí mdle. Stopy po prodělaném akné a rozšířené póry jsou pak mnohem viditelnější. Ženy často také trápí zvýšená produkce kožních žláz vyvolaná například stresem. To pak vede k lesklé pleti a přispívá i ke vzniku zánětů vyvolaných bakteriemi, které způsobují nechtěné pupínky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rty, které lákají k polibku.

Vliv stravy na kvalitu vlasů.

Domácí kúry pro omlazení pleti.

 

Hlavní příčiny:

 

Hormonální nerovnováha

 

Menstruační cyklus, užívání hormonální antikoncepce, těhotenství nebo menopauza se projevují hormonálními výkyvy. Ty mohou mít za následek zvýšení tvorby kožního mazu.

 

Kouření

 

Tabák způsobuje zesílení vrchní vrstvy epidermis a její mdlou barvu. Usnadňuje vznik retenčních lézí, hlavně v horní části tváří a na bradě.

 

Stres

 

Stres narušuje hormonální rovnováhu a stimuluje tvorbu kožního mazu. Nadměrná produkce kožního mazu má za následek vznik komedonů nebo zánětlivého projevu akné.

 

Nevhodná kosmetická péče

Pokud je péče moc hutná nebo mastná, může ucpávat póry a způsobovat komedogeny.

 

Co s tím

 

Ovlivnit svůj životní styl a psychiku lze do určité míry. Stresu se můžete vyhýbat, ale ze svého života se vám ho vyhnat úplně nepodaří. Zcela jistě ale dokážete přestat nebo alespoň omezit kouření, jíst tučná jídla a začít používat vhodnou a kvalitní kosmetiku. Pro dospělé ženy se však již nehodí přípravky proti akné, které jsou určeny pro akné teenagerů. Ve starším věku má pleť jiné požadavky. Dermatologové na druhou stranu nedoporučují ani příliš hutný krém, který si ženy v obavě z prvních vrásek často pořizují. Problematické pleti vyhovuje lehká, hydratační péče. Zkuste třeba novou řadu Normaderm od Vichy na nedokonalou pleť. Tvář zmatní, sjednotí její vzhled, zmírní viditelnost začervenání a redukuje známky po prodělaném akné. Kromě toho ji dodá potřebnou hydrataci až na 24 hodin. Pleť zanechává hladkou, pudrovitou a je tak ideálním podkladem i pod make-up. Za zkoušku stojí i výživný konopný noční krém na akné Cutishelp s antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi nebo potravinový doplněk Aknevac R, který příznivě ovlivňuje imunitní systém a napomáhá zvyšování celkové obranyschopnosti organizmu, zvláště kůže.