Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Mořská voda, živá voda

Mořská voda na náš organismus působí blahodárně a v některých případech dokáže dokonce i léčit různá kožní onemocnění, potíže s dýcháním a další neduhy. To vše už věděli naši předkové před mnoha a mnoha lety. Víte i vy, co slaná voda umí a proč?

 

Proč je mořská voda slaná

 

Slanost moře a oceánů způsobila půda s obsahem minerální solí, která se vlivem dešťů po miliony let rozpouštěla, a poté byla odplavována do potoků a řek, jež se vlévaly právě do moří. Slanost mořské vody záleží podle toho, v jaké oblasti se nachází. V místech, kde je odpařování vyšší než dešťové srážky a přítok sladké vody menší, jsou moře slanější. Například Středozemní moře má 38 g soli na litr a Rudé moře dokonce 48 g soli na litr. V oblastech, kde se do moře vlévají velké řeky je mořská voda slaná méně, např . Baltické a Černé moře má jen 19 g soli na litr vody.

 

Jak to, že umí léčit

 

Její tajemství nespočívá pouze v její slanosti. Kromě soli je mořská voda velmi bohatá i na stopové prvky, které v lidském organismu fungují jako tzv. spouštěče různých chemických reakcích, které jsou pro správné fungování organismu velmi důležité. Přímořský vlhký vzduch, prosycený solí zlepšuje dýchání a mořská voda příznivě působí na nosní sliznici, neboť ji optimálně zvlhčuje a vylepšuje její filtrovací funkce. Proto jsou nyní tak oblíbené a propagované nosní spreje s mořskou vodou. Navíc mořská voda kromě solí a minerálů obsahuje fytoplankton a zooplankton. Tyto mikroorganismy uvolňují do vody hormony, antibiotické a bakteriostatické látky, které mají antibiotické a antiseptické účinky. Zjednodušeně řečeno, působí jako přírodní antibiotika. Sami jste si možná všimli, že pokud jste odjeli k moři s nějakou odřeninou nebo řeznou ránou, zahojila se dříve než obvykle.

 

Zázračné Mrtvé moře

 

Už celá staletí je známo, že koupání v Mrtvém moři příznivě působí na řadu kožních onemocnění, jako je lupénka nebo ekzém. Voda v něm obsahuje 280 g soli na litr, což je přibližně 8x více než je tomu v jiných moří. Mrtvé moře ale nepatří mezi klasická moře. Ve skutečnosti se jedná o slané jezero, které se rozkládá mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu. Nachází se 420 metrů pod hladinou a je nejníže položeným slaným jezerem na světě, které dosahuje hloubky až 380 metrů. Sůl z Mrtvého moře je bohatá na hořčík, vápník, draslík a bromidy. A právě hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže, snižuje nadměrné rohovění, reguluje imunitní pochody v kůži a tlumí alergický zánět. Složení vody ovšem není v Mrtvém moři všude stejné. Koncentrace závísí na hloubce a vzdálenosti od přítoku řeky Jordán.

 

Je možné pobyt u moře něčím nahradit?

 

Dalo by se říci, že pobyt u moře je nenahraditelný, ale dobrou alternativou je thalassoterapie. A co znamená? Jedná se o souhrn různých ošetření a procedur, během kterých se využívá léčivých účinků mořské vody a řas. Pokud tedy nemáte cestu k moři, pak můžete navštívit salony, kde vám nabídnou různá ošetření, po kterých se budete cíti jako po dovolené. Thalassoterapie vám báječně pročistí pokožku, zformuje svaly, vylepší vzhled celulitidy a umožní vám celkově se uvolnit a relaxovat. Kromě toho si v těchto salonech můžete dopřát i bahnivé koupele, podvodní sprchy, hydro-masáže a různé očistné a zklidňující zábaly. Pak také samozřejmě existuje kosmetika obsahující mořskou sůl, chaluhy, mořské řasy, bahno apod. Většinou bývá čistě na přírodní bázi a je nealergická.