Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Mastná pleť - kdo za to může?

Lesklé čelo, nos a tváře trápí mnoho mladých lidí, ale nejen je. Mastnou pleť má i řada dospělých a to i po třicátém roce života. Co je příčinou nadměrné tvorby kožního mazu?

 

Příčiny:

 

1)      Nadměrné množství nekvalitních živočišných tuků v potravě -fastfoodové strava, smažené výrobky, tučné sýry, salámy...

 

2)      Nedostatk vitamínů B. O vitamíny skupiny B tělo ochuzeje psychický i fyzický stres, konzumace bílého pečiva, rafinovaného cukru či alkoholu.

 

3)      Mytí pleti nevhodnými kosmetickými prostředky se silným odmašťujícím efektem.  Saponáty v kosmetických přípravcích způsobí, že pleť je silně odmaštěna. Na to po chvíli reagují mazové žlázky přes zpětnou vazbu ještě větší produkcí mazu a čelo se za nějakou dobu po umytí opět leskne. Po letech se může nadměrná činnost mazových žlázek vyčerpat a pleť začně být naopak přesušená. Saponáty jsou v kosmetických přípravcích označeny jako Natrium-lauryl-sulfát, natrium-laureth-sulfát, sodium-lauryl-sulfát, sodium -laureth-sulfát či zkratkami NaLS, SLS. Podobným negativním způsobem působí na pleť i obsah alkoholu v kosmetických přípravcích.

 

4)      Používaní nevhodných výživných a nočních krémů v mladém věku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Make-up do každého počasí.

Dejte pleti napít.

Ruce prozradí váš věk.

 

Pomoc při mastné pleti:

 

1)      Konzumovat především kvalitní rostlinné tuky.

 

2)      Doplnit nedostatek vitamínů B. B vitamíny jsou obsaženy ve vajíčkách,  celozrnném pečivu, celozrnné rýži, obilných kličcích, avokádu, fazolích, masu a mléčných výrobcích.

 

3)      Na mytí obličeje používat kosmetické přípravky bez obsahu saponátů a alkoholu. Např. Hydrofilní olej santalový je ideálním přípravkem pro mytí mastné pleti. Stačí nanést kapku oleje na navlhčený obličej. Vytvoří se jemná emulze, která důkladně obličej umyje, ale nepřesuší. Nedochází tak k paradoxnímu dráždění mazových žlázek k produkci mazu. Navíc santal  časem harmonizuje nadměrnou produkci mazu. Dalším ideálním přípravkem je  ajurvédký Shamoon - Santalové čistící mléko, které se též nanáší na navlhčený obličej či pomocí navlhčených prstů.

 

 4)      Mladá pleť potřebuje pouze hydrataci a ochranu před škodlivými  zevnímivlivy. To poskytuje např. Regenerační krém tea tree či Shasilk - víceúčelový krém, který je možno ještě kombinovat s Shabase- Santalový ochranný krycí krém, jenž důkladně matuje mastná místa. Krémy se nanášejí ve velmi malém množství.
www.doktorka.cz