Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Krásnější díky vlastnímu tuku? I to je možné.

Trápí vás objemnější partie těla? A víte, že se můžete svého nežádoucího tuku zbavit a zároveň ho využít jinde k vylepšení postavy či obličeje? Dokáže to metoda zvaná lipografting. Povíme vám, co vlastně znamená a co všecho dokáže.

 

Co je lipografting

 

Lipografting nebo-li autotransplantace vlastním tukem je metoda, při které se odebírá množství tukových buněk z určité části těla a ty se následně aplikují do podkoží v místě potřeby. Jednoduše řečeno tuk, kde vám někde přebývá se využije tam, kde je ho naopak nedostatek. Tukové buňky se odebírají za nízkého podtlaku tenkými kanylami, poté se sedimentací očistí a lékař je vpraví do žádané oblasti.

 

Využití

 

Lipografting se využívá všude tam, kde je potřeba doplnit objem tkáně, která ubývá vlivem stárnutí nebo dokonce chybí vrozenými vadami, úrazy nebo předchozími operacemi. V obličejové estetické chirurgii dokonce patří mezi jedinou spolehlivou metodu, která dokáže odstranit tmavé kruhy pod očima. Pomocí lipograftingu se také vyplňují hlubší vrásky, zvýrazňují lícní kosti, brada, zvětšují rty či vyplňují propadlé tváře. Kromě obličeje je autotransplantace vlastním tukem účinná při různých deformitách kůže vzniklých po liposukcích. Díky ní lze zvětšit i poprsí až odvě čísla, vyřešit problém vpáčených bradavek nebo omladit hřbety rukou.

 

Bezpečnost

 

Přenos vlastního tuku je poměrně jednoduchá a bezpečná metoda, při níž nehrozí riziko alergické reakce ani infekční onemocnění, protože dárcem i přijemcem je stejná osoba. Výhodou lipograftingu také je, že není omezen věkem. Jedinou podmínkou je najít vhodné místo pro odběr tuku, což může být problém u výrazně štíhlých lidí. Pro dobrý výsledek v obličeji ale často stačí i velmi malé množství. Výsledek autotransplantace záleží nejen na technicky dokonalém provedení, chirurgově zručnosti a jeho estetickém cítění, ale i na reakci organismu, kterou nelze nijak ovlivnit. Pokud by ovšem došlo k výraznému vstřebání implantovaných buněk, zákrok lze i několikrát opakovat.


Může lipografting nahradit facelifting

 

Transplantované tukové buňky podléhají procesu stárnutí stejně jako ostatní tkáň, proto lipografting obličeje klasický facelift úplně nahradit nemůže. Dokáže ale jeho provedení oddálit nebo účinek faceliftingu zvýšit. Dodaný tuk totiž „vytaženým“ oblastem obličeje propůjčí jemnější a tedy přirozenější vzhled.

 

Zákrok a rekonvalescence

 

Samozřejmě záleží na rozsahu , ale většinou zákrok trvá cca dvě hodiny. Podávají se pouze lokální anestetika v kombinaci s lehkými sedativy a po zákroku tedy můžete odejít hned domů. Je nutné, abyste ten den ale dodržovali klidový režim. Také se připravte na to, že budete mít v místě aplikace jeden až dva týdny mírné otoky a pohmožděniny.