Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Krása v tabletách

Pravidelně pečujete o pleť, hýčkáte ji a chráníte před škodlivými vlivy oblíbenou kosmetikou? Pro svůj vzhled ale můžete udělat i něco navíc. Vitamínové doplňky stravy mohou dodat pokožce to, co jí možná chybí.

 

Vyváženou stravou tělu dodáváte důležité látky. Ale často se stává, že ačkoliv se stravujete podle zdravých zásad, tělu některé vitaminy a minerály přesto chybí. Na vině je nižší obsah  plnohodnotných živin v potravinách či působení vnějšího prostředí. Víte třeba, že za nedostatek vitaminu C v těle může obyčejný smog a kouření brání jeho vstřebávání? Přitom právě vitamin C je důležitý nejen pro posílení imunity, ale i pro zpomalení stárnutí pleti. Tento handicap můžete vyvážit užíváním vitamínů v tabletách nebo nápojích, které vyživují pokožku, vlasy a nehty zevnitř a zlepšují tak jejich kvalitu.


Co je to nutriční kosmetika

 

Vedle krémů, které pusobí zevně existují multivitamínové přípravky, které působí zevnitř a nazývají se nutriční kosmetikou. Na trhu je bezmála 20 let a její obliba stále stoupá, neboť její vliv na organismus je prokazatelný. Samozřejmě by bylo lepší dodávat tělu veškeré potřebné látky z jídla, ale to, díky špatným stravovacím návykům a ne vždy hodnotným potravinám, není vždy možné. A pokud se ještě navíc jedná o speciální komplexy vitamínů, které často ani v běžných potravinách nejsou, pak jejich užívání je opodstatně. Kromě toho užívání „tabletek pro krásu“ posiluje imunitu a upevňuje zdraví. Nevýhodou ale je, že účinky nutriční kosmetiky se nedostaví přes noc. Je nutné potravinové doplňky užívat pravidelně a dlouhodobě, asi od 25. roku, kdy se objevují první příznaky stárnutí pleti. Výsledky poznáte asi po 3 až 4 měsících.

 

Jak poznat, kdy nám něco chybí

 

Optimální přísun vitamínů a minerálů je důležitý nejen pro kondici vašeho organismu, ale i pro váš vzhled. Pokud máte zdravé tělo, pak je zdravá i vaše pleť. Nehty a vlasy jsou pevné, lesklé a nelámou se, pokožka je hladká, napjatá a svěží. Pokud vám ale v těle některá z důležitých látek chybí, začnou se projevovat na kůži různé potíže. Pleť například začne ztrácet svou regenerační schopnost, ubývá ji kolagen a tím i elasticita, je křehčí a náchylnější k poškození. V některých případech může pokožka trpět zvýšeným mazotokem a vznikem akné nebo naopak jí sužuje extrémní suchost, zvýšená citlivost a pigmentové skvrny. Nejhoší ale je, že díky tomu pleť začne rychleji stárnout a vrásky vyskytnou dříve, než by měly.

 

Který potravinový doplněk vybrat

 

Základ většiny „tablet pro krásu“ tvoří koktejl bioaktivních látek a antioxidantů, zejména vitamíny A, C a E, které pohlcují volné radiály (odpovědné za rychlejší stárnutí) a posilují strukturu pokožky zevnitř. Antioxidanty jsou důležité nejen pro zdraví pokožky, ale snižují i pravděpodobnost vzniku některých chorob. V těchto přípravcích by neměl chybět ani zinek a selen, neboť udržují kůži zdravou, pružnou a zpomalují stárnutí. Častou složkou bývá i hydratační a regenerační kyselina hyaluronová (často obsažená v krémech) a různé nenasycené mastné kyseliny chránící povrchovou strukturu kůže. Pokud plánujete slunění, pak byste měli sáhnout po tabletách obsahující betakaroten, lykopen a antioxidanty působící proti volným radikálům a podporující zdravou pigmentaci kůže. Tablety určené pro vlasy a nehty obsahují zejména křemík, vápník a zinek, které se podílejí na struktuře keratinu, jež je základním stavebním kamenem pro vlasy a nehty.