Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Koupel plná rozkoše

Koupel uvolňuje svaly a tlak vody příznivě působí na tkáně a plíce, neboť ve vodě začnete zcela automaticky zhluboka dýchat. Díky tomu se povzbudí látková výměna a toxické látky se z těla snáze vyplaví ven. Tento příznivý vliv na organismus můžete ještě podpořit používáním správných přísad do koupele, které by měly vyhovovat nejen vaší pokožce, ale i vašim momentálním potřebám.

 

Pěna do koupele

 

Děti ji milují, dospělé uklidňuje. Voňavá a hebká jako peří. Dříve některé pěnové koupele byly nechvalně známé tím, že vysušovaly pokožku. V dnešní době existují pěny převážně krémové konzistence a ke kůži se chovají neobyčejně jemně. Některé dokonce obsahují i éterické oleje. Pokud máte jemnou suchou pleť vyberte si produkt obsahující promašťující složky, jako jsou například olivový olej a pšeničné proteiny. Extra šetrné k životnímu prostředí jsou například bio koupele, u kterých tvorbu pěny zajišťuje cukr nebo kokosový olej. Dobrou pěnu poznáte, bohužel, až po použití. Čím jemnější jsou pěnové bublinky, tím je produkt kvalitnější.

 

Tip

 

Chystáte-li se na relaxační koupel, udělejte si rovnou pleťovou masku, která ve vaně mimořádně dobře účinkuje. Díky vlhkému teplu se póry otevřou a účinné látky tak mohou do pokožky lépe proniknout. Pokud chcete udělat něco i pro svojí postavu, můžete během koupele tělo jemně promasírovat masážní hobou. Tím podpoříte lymfatický systém.

 

Olejová koupel

 

Tento druh koupele nabízí kromě příjemného uvolnění také pocit sametové a hebké pokožky, neboť aromatické a éterické oleje pokožku zásobují tukem, vlhkostí a zanechávají na kůži olejový film. Vůně olejíčku navíc pokožku nádherně provoní a zklidní mysl. Oleje na přírodní bázi mají příznivý vliv na zdravotní stav člověka. Při pravidelném přidávání olejů do koupele mohou ustoupit bolesti hlavy, krku, zubů a svalů. Oleje také pomáhají proti ekzémům a jejich účinek zmírňuje dokonce projevy celulitidy. Pomáhají také proti přílišné ospalosti, nervozitě, vyčerpání, podráždění a podporují soustředěnost. V protikladu k pěnám do koupele působí ty olejové méně očistně, ale o to víc o pokožku pečují. Proto byste se před chystanou lázní měli osprchovat a teprve pak se naložit do vany. Aromata koupelových olejů působí na nervový systém přes noc. Proto druh oleje vyberte, kam se chystáte, zda-li do postele nebo za zábavou. Například levandule a med uvolňují, rozmarýn, smrkové jehličí a citrusové plody naopak povzbuzují. Při výběru platí – řiďte se čichem. To, co vám nevoní většinou nemá rádo ani vaše tělo.

 

Tip

 

Do sklenice s vodou přidejte čajovou lžičku rostlinného oleje a 3 - 4 kapky éterického či aromatického oleje. Obsah sklenice promíchejte a vlijte do napuštěné vany. Na hladině vzniknou olejová oka, která se poté zachytí na vaší kůži. Pro zintenzivnění účinku můžete olej vmasírovat do kůže. Při této masáži postupujte vždy směrem k srdci. Po dokončení lázně se nejlépe osušte bavlněnou osuškou a odpočívejte ještě ve vodorovné poloze na posteli. Tělo musí být v klidu, jedině tak se dostaví požadovaný efekt.

 

Solná koupel

 

Soli do koupele vybírejte hlavně podle výsledku, který od nich očekáváte. Existují revitalizační, masážní nebo regenerační, některé dokonce pocházejí z Mrtvého moře. Seženete je v podobě krystalků nebo tablet. Například sůl s levandulovou silicí funguje proti nervovému podráždění a zároveň skvěle působí na suchou pokožku. Uklidní vás, dodá energii a zbaví stresu. Proti nemocem dýchacích cest zase pomáhá eukalyptová sůl, která obsahuje výtažky ze stejnojmenné rostliny. Pomáhá proti nachlazení a dodává sílu. Tea tree olej, který může obsahovat i koupelová sůl, čistí pokožku, pomáhá například při jejím podráždění či svědění. Sůl s rozmarýnem vám dodá svěžest a vitalitu, sůl s pomerančem nebo s lipovým květem zase uklidní a navodí příjemnou pohodu.

 

Tip

 

Pokud máte po koupeli ještě něco na práci a potřebujete získat energii, pak si zacvičte tzv. mudry, ty kativují kořen čakry, ve kterém sídlí naše základní síla, a zahánějí únavu a nervozitu. Ještě ve vaně sepněte špičky palce, prsteníčku a malíčku, v této pozici vydržte  jednu minutu, ostatní prsty jsou natažené.