Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Koupelí ke kráse

Suchou pokožku, ztuhlou šíji i pocuchané nervy můžete vyléčit tím, že je smyjete. Prozradíme vám deset věcí, které byste měli o koupeli vědět.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Masáž na míru

Lymfatický systém a jeho funkce

Relaxace a stres

 

Správná délka a teplota
Podle odborníků nejsou vhodné příliš dlouhé ani příliš horké koupele. Představují totiž zátěž pro krevní oběh a také škodí pokožce. Koupat ve vaně bychom se měli nejvýše 2x za týden a ne déle než 20 minut. Přitom platí pravidlo, čím sušší kůže, tím kratší koupel. Jinak by její přirozený ochranný film trpěl ještě více. Chladné počasí, vítr, silné objemné oblečení a suchý vzduch z topení dávají pokožce samy o sobě v zimě dost zabrat. Třebaže každý člověk vnímá horko jinak, neměla by být voda příliš horká. Jinak by se mohlo stát, že selže krevní oběh.Optimální teplota je v rozmezí 35°C – 38°C. Pokud máte vysoký krevní tlak, připravujte si lázeň spíš chladnější, max. do 36°C.

Optimální složení
V závislosti na typu pokožky přicházejí v úvahu různé přísady do koupele. Pro normální kůži jsou dostačující pečující koupele na bázi oleje, mléka nebo krému, které dostatečně pokožku ochrání před vysušením. Suchá kůže potřebuje přípravky s promašťujícími složkami, jako například olej do koupele. Docílí se tím lepší hydratace pokožky. Nezapomínejte ani na to, že ne každý člověk dobře snáší určitý druh oleje. I rostlinné oleje mohou vyvolat alergické reakce. Proto vždy kapku neznámého oleje vždy zkuste na zápěstí, než jej použijete do koupele.

Sůl kůži zjemní
Pro citlivou a podrážděnou kůži je ideální mořská sůl. Ta totiž detoxikuje tělo a hrubé pokožce navrací hebkost. Kromě toho působí sůl povzbudivě na krevní oběh a posiluje oběhový systém. Působí blahodárně i v případech různých kožních onemocnění, jako je např. akné. Tip: Rozpusťte v teplé vodě 1 kg soli z Mrtvého moře a pro navození příjemné vůně přidejte 5 kapek oleje z levandule nebo citronové trávy.

Olej pokožku zklidní
Nalijte do vany dvě lžíce mandlového nebo jojobového oleje a přidejte 10 kapek éterického růžového nebo skořicového olejíčku. Po koupeli tělo jen zlehka osušte ručníkem.

Síla eukalyptu

Pokud jste nachlazení, pomůže vám eukalyptová lázeň. Výtažky z eukalyptu působí silně protizánětlivě a uvolňují hleny. Koupel proti nachlazení se postará o to, aby se infekce nerozšířila. Připravíte ji jednoduše: Pět kapek éterického eukalyptového, tymiánového a šalvějového olejíčku nalijte do vody o teplotě 38°C – 40°C  spolu se dvěma lžícemi olivového oleje, 15 minut se koupejte a poté alespoň 30 minut odpočívejte. Koupel se nedoporučuje pokud máte horečku.

Mládí je ukryté v mléku a medu
Už egyptská královna Kleopatra milovala mléčné koupele obohacené medem. Mléčný tuk má totiž promašťující a zároveň zklidňující účinky, zatímco kyselina mléčná chrání chrání před škodlivými vlivy okolního prostředí. Pečující med se navíc stará o to, že si kůže v sobě uchová více hydratace, je zdravě narůžovělá a vypadá více pevně.

Rozmarýn a máta uvolňují napětí
Na ztuhlou šíji nebo bolavá záda působí teplá koupel jako malý zázrak. Éterické oleje z máty, rozmarýnu, kafru, eukalyptu a citrónu odstraňují ztuhlost a uvolňují svalové křeče.

Odpočinek duši
Jako balzám na duši působí koupelová přísada z třezalky a mandlového oleje. Její uklidňující vůně naší psychice velmi prospívá. Skvěle se hodí i výtažky z pomeranče, cedru a hřebíčku. Cedr má zklidňující účinky a dodává novou energii, hřebíček a pomeranč zase zahřejí a příjemně naladí.


Co po koupeli
Namazat se po koupeli krémem je důležité zejména v chladném ročním období. Kontaktem s vodou se naruší přirozeně kyselý ochranný plášť pokožky a ten se v zimě neobnovuje tak rychle jako v létě. Ideální jsou tělové emulze a krémy s vysokým podílem tuku, případně i s přídavky urey, která váže vlhkost.


Autor: Monika Kuželová