Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Kokosový olej – stop zubním kazům

Věděli jste, že kokosový olej dokáže zachovat zdravý chrup? Vědci totiž zjistili, že ničí bakterie, které způsobují kazivost zubů. V budoucnu by se tedy mohl stát významnou přísadou zubních past. Ale než se objeví, zařaďte ho do svého jídelníčku. Prospějete svému úsměvu.

Všestranný ořech
Kokosový olej má smyslnou exotickou vůni, která má příjemné relaxační účinky. Kromě toho dokáže báječně pečovat o pokožku těla, hodí se k exotickým masážím a může se dokonce pochlubit svými hojivými účinky. Kokosový tuk totiž narušuje buněčnou stěnu bakterií, plísní a virů, a proto se užívá jako hojivá mast. Kokosový olej je dokonce vyhledávanou přísadou při přípravě jídelníčku gurmánů. Hodí se do teplé i studené kuchyně. Při vaření využijete nejenom jeho specifickou chuť a vůni, ale také jeho tepelnou stálost. Nepřepaluje se, neobsahuje cholesterol, snadno se tráví, neusazuje se v těle, navíc podporuje metabolismus. Energii dodává postupně, takže se uplatňuje i při hubnutí. Kokosový olej dokáže zasytit na několik hodin a pomáhá předcházet tzv. jo-jo efektu. A nyní vědci zjistili jeho další pozitivní účinky na člověka. Kokosový olej vám navíc uchová zdravé zuby.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Wellicious - oblečení na sport i volný čas

Jak vybrat správnou podprsenku

Oleje pro krásu

 

Kokos versus streptokoky
Tým odborníků z technologického ústavu v irském městě Athlone se při svém výzkumu zaměřil na účinky kokosového, rostlinného a olivového oleje v jejich přírodním stavu a nechal je reagovat s enzymy v procesu, který se podobá procesu trávení v lidském těle začínající již v dutině ústní. Poté oleje otestoval v přítomnosti streptokoků. Pouze kokosový olej byl schopen potlačit množení většiny kmenů těchto bakterií, neboť po reakci s enzymy zastavil růst streptokoků, které způsobují tvorbu zubního kazu. Ten postihuje 60 až 90 procent dětí v průmyslových zemích. Kokosový olej napadá navíc i kvasinky, jež stojí za vznikem aftů.

Fluor má konkurenci
Vědci také sdělili, že při štěpení kokosového oleje pomocí enzymů se olej mění v kyseliny, které aktivně a efektivně bakterie zneškodňují. Kokosový olej si poradil mimo jiné s bakterií streptococcus mutans, která žije v ústní dutině člověka, přichycuje se na zubech a vylučuje žíravou kyselinu. Damien Brady, který společně s Patricií Hughesovou výzkum vedl, prohlásil, že kokosový olej by se při výrobě zubních past mohl stát atraktivní alternativou pro chemické přísady, jako je kupříkladu fluor. “Působí již při relativně nízkých koncentracích,“ řekl o kokosovém oleji Brady. “Navíc vzhledem k rostoucí odolnosti bakterií vůči působení antibiotik, je důležité, abychom obrátili pozornost k novým cestám, jak bojovat s mikrobiální infekcí,“ dodal.