Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Škodí kofein vlasům nebo ne?

Může pití kávy vlasy poškodit nebo naopak? Výzkumy vědců jsou různé. Jak to tedy je doopravdy?

 

O kofeinu je prokázáno, že se ukládá ve vlasech. Pro absorbci kofeinu ve vlasech jsou důležité folikuly. Avšak při studiu vlivu kofeinu na vláskové buňky vnitřního ucha se zjistilo, že folikuly degenerují a vlasy se zkracují. Podobná zjištění vedla některé badatele k tomu, že označují kofein za jeden ze čtyř hlavních zabijáků vlasů a pro omezení padání vlasů nebo při snahách o stimulaci růstu vlasů radí vynechat pití kávy. Jak to tedy je doopravdy?


ČTĚTE TAKÉ:

Dehydratace - letní strašák.

Buďte zásadoví a zhubente!

Stres zažeňte pohybem.

 

Na druhé straně vyvolala velkou pozornost studie týmu z univerzity v Jeně, která ukázala, že kofein stimuluje růst vlasových folikulů. Němečtí badatelé izolovali 600 vlasových folikulů z temena asi 20-30 mužů a pěstovali je v laboratoři. Zjistili, že přidání kofeinu stimulovalo u 46 % folikulů jejich růst. Podle závěru této studie se kofein jeví jako potenciální stimulátor růstu vlasových folikulů a je možné ho doporučit pro jeho dlouhodobý terapeutický a profylaktický účinek. Jeho účinek je přičítán tomu, že kofein brání působení testosteronu. O tyto výsledky se opírají některé kosmetické firmy, které velmi pohotově začaly nabízet vlasové šampony s kofeinem. Podle objevitelů by se v jedné dávce při umytí vlasů mělo aplikovat na kůži tolik kofeinu, jaké odpovídá asi 60-80 šálkům kávy. Kofeinové šampony se doporučují užívat mužům, kteří jsou ještě mladí. Šampony s kofeinem získaly poměrně rychle velkou oblibu. Avšak jednak není jisté, kolik kofeinu skutečně šampony obsahují, jednak nejsou dlouhodobě ověřené možné kastrační účinky u mladých mužů, kterým jsou doporučovány.

 

Z toho můžeme usuzovat, že kofeinu ve vlasech by mělo být právě tolik, kolik je ještě užitečné. Nedodržení terapeutické dávky může mít účinky opačné nebo nežádoucí. To si však musí každý vyzkoušet na vlastní hlavě, pokud chce experimentovat. U kosmetických přípravků totiž nemají výrobci povinnost studovat a dokumentovat jejich dlouhodobé působení.

 

 

Zdroj: Doba jedová, nakladatelství Triton