Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jizvy - jak se jich zbavit

Jak ošetřovat vzniklé jizvy na těle a zmírnit jejich viditelnost? Existují vůbec nějaké účinné metody jak se jich zbavit docela?

 

Zdravotní i estetický handicap

 

Jizvy zůstávají na těle po různých nehodách, úrazech, operacích, ale i po akné. Jsou-li na viditelném místě, jejich majitele mohou dost potrápit. A nejen to, díky nim omezují i některé funkce našeho organismu. Například kůže se s jizvou nedokáže roztáhnout, neboť následkem poranění ztratila svou elasticitu.


Co pomáhá

 

U každého člověka vznikají jizvy rozdílným způsobem a mohou se vyvíjet až dva roky. Vzhled jizvy může ale vylepšit řada zákroků. Podle typu a stáří se jizvy řeší operativní nebo neoperativní metodou. Vyzrání jizvy může také příznivě ovlivnit různé speciální masti nebo náplati (Dermatix, Klíčkový olej, Prololisový krém s bambuckým máslem). Chemické peelingy a obrušování kůže jsou vhodné především na jizvy s nepravidelným povrchem. Odstraňují vrchní vrstvu kůže, podporují tvorbu nové a tím vyrovanávají její nepravidelnost. K vyrovnání nerovností může být do zjizvené tkáně vpíchnut také kolagen, kyselina hyaluronová, tuk nebo se místo ošetřuje laeserem.

 

Někdy je na řadě skalpel

 

Vážnější jizvy se upravují operativními zákroky, které bývají prováděny převážně ambulantně. Pokud je chirurgický zákrok rozsáhlejší, je nutná krátká hospitalizace v nemocnici. Podle situace a výsledku, kterého chce pacient dosáhnout, se přistupuje k různým způsobům ošetření. Zákroků od jednoduchého chirurgického odstranění jizvy až k plastikám a transplantacím kůže je celá řada. Při plastikách se zdravá kůže včetně podkožní tkáně, a třeba i se svalem, transplantuje na poškozené místo. Prokrvení zůstává zachováno, případně se ještě transplantují cévy.
Který zákrok se nejlépe hodí pro kterou jizvu, rozhodne odborný lékař až poté, co si s pacientem promluví a posoudí charakter a vážnost jizvy.

 

Co jsou koleoidy

 

Koleoid je zbytnělá tkáň v jizvě, neboli tzv. vyboulená jizva. Koleoidy dokonce přesahují samotné hranice jizvy. K jejich zmírnění se využívá kompresního ošetření, silikonových folií a pravidelné aplikace kortisonových injekcí. Koleoidy mohou vznikat opakovaně, proto se metody léčby často kombinují. Pokud jsou nedostatečné, může být tkáň odstraněna a následně ozářena. Tento postup podle odborníků bývá většinou úspešný.