Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

První sluneční paprsky mohou být zrádné

Letošní zima byla opět extrémně dlouhá a snad všichni bez rozdílu uvítali první sluneční paprsky a teplejší dny s nadšením.  Ale pozor, vystavovat se slunci bez ochrany může být už teď na jaře zrádné a touha po rychle opálené pokožce se vám může vymstít. Než vystavíte slunci svojí tvář je dobré si uvědomit i některé rizika slunění. Snad tím nejzávažnějším jsou různé formy rakoviny kůže. Mnohem běžnější jsou však popáleniny z opalování – od lehkých forem (zčervenání kůže), až po těžké (mokvavé puchýře). Víte jaká je první pomoc, a kdy je nutné vyhledat lékaře?

 

I kůže má paměť

 

Určitému množství slunečního záření jsme vystaveni neustále, tj. v průběhu celého roku, ale už na jaře, kdy sluneční paprsky nabírají na intenzitě, bychom se měli chránit. Snědá pokožka bývala symbolem pevného zdraví a dobré kondice, ale tento kult krásy je už dávno pryč. Slunění totiž kromě jiného způsobuje vysychání kůže, pleť ztrácí svou pružnost, rychleji stárne a vrásky se tvoří mnohem dříve než určuje vaše genetická výbava. Už krátký pobyt na intenzivním slunečním záření způsobí, že v kůži obsažený vitamin C a vitamin E začne ubývat, což je problém, neboť tyto vitamíny patří mezi dva hlavní ochranné buněčné faktory. Kůže se pak z tohoto šoku vzpamatovává několik desítek hodin, nemluvě o spuštění dalších ochranných mechanismů jako je tvorba kožního pigmentu melaninu apod. Říká se, že slon má skvělou pamět a přesně takovou má i vaše pokožka. Čím více ji budete vystavovat slunci tím hůře bude po letech vypadat.

 

Druhy slunečních spálenin

 

Spálení prvního stupně se projevuje zčervenáním kůže, palčivým pocitem, někdy i bolestí a horečkou. Člověk může být celkově unaven, trpí bolestmi hlavy a svalů, někdy má až nutkání ke zvracení. Jde o reakci organismu na slunění, v tomto případě o úžeh. Jako první pomoc se doporučuje odejít ze slunce do stínu nebo do chladnější místnosti a pít dostatek tekutin (minerálka, čaj, voda). Pokožka by se měla navíc natřít chladivým gelem. Ideální je například gel se 100% extraktem aloe vera v biologicky aktivní kvalitě Qmatrix, který pokožku rychle zklidní, hydratuje a regeneruje. Příroda sama vymyslela nejlepší prostředek na spáleniny, a  to aloe vera.

 

Puchýře na kůži jsou už důsledkem závažnějšího postižení kůže. V tomto případě jde o popáleniny II. stupně, které se projevuje výraznou bolestí.  Při první pomoci lze použít chladivé obklady nebo také chladivý gel se 100% extraktem aloe vera v biologicky aktivní kvalitě (Activ aloe sprej s panthenolem), který pokožku výrazně zklidní a ošetří. Doporučuje se i borová voda. Další ošetření ale raději přenechte odbornému lékaři, protože je nutné uchránit postižená místa před infekcí.

 

Možnosti vzniku solárních popálenin se týkají bohužel i mechanismů, o kterých by jste to na první pohled neřekli. Jedná se například o slunění v soláriích nebo tzv. „horským sluncem“. Tady může jít problém závažnější, protože k narušení kůže dochází obvykle na celém těle. Příčinou může být příliš dlouhý pobyt nebo také technická závada zařízení. Není také výjimkou v některých případech i hospitalizace. Pokud se tedy chcete vyhnout nepříjemnostem, buďte v soláriích velmi opatrní a nepřehánějte to.

 

Vystavujte se slunci s rozumem

 

Pokud si tedy chcete zachovat zdravou a mladistvou pokožku co nejdéle, dodržujte základní pravidla slunění a používejte speciální ochranné prostředky. Po každém pobytu na slunci kůži také ošetřete vhodnými přípravky. Zkuste například: panthenol, aloe vera, Daylong, Bioderma a další.