Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak vybrat správnou sportovní podprsenku

Každá alespoň občas sportující žena by jich měla mít hned několik a jejich výběr přizpůsobit zátěži - řeč je o sportovních podprsenkách. Při cvičení, běhání, skákání i ohýbání končetin v jógových pozicích kopírují prsa pohyby těla a ne vždy jim takové pohyby dělají dobře. Jestliže nemají dostatečnou podporu, můžeme si poškodit prsní vazy a naše přednosti pak ochabují.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak vybrat správnou podprsenku

Pravidla oblékání

Užijte si zimní radovánky v kvalitním oblečení

 

Při sportování by se prsa měla pohybovat jen minimálně a vy byste zároveň neměla cítit jakékoliv nepohodlí, a proto je velmi důležité zaměřit na výběr sportovní podprsenky veškerou  svou pozornost.

 

Při nákupu si dejte pozor na následující faktory a už nikdy neuděláte chybu:

Velikost
- každý výrobce sportovních podprsenek používá trošku odlišné číslování velikostí. To, jak spodní prádlo sedí, se ale také odvíjí od střihu a materiálu. Podprsenku proto vždy pečlivě vyzkoušejte přímo na sobě. V internetových obchodech je sice výběr větší, než v těch kamenných, nicméně bez vyzkoušení je nákup podpory prsou opravdový risk. Kupte si podprsenku, která vás nebude nikde tlačit, svírat, škrábat, ale ani plandat.

Pevnost - většina podprsenek na sport funguje na principu komprese, což znamená, že prsa stlačí k hrudníku. Na klidnější aktivity, kde nejsou prsa vystavená otřesům (pilates, jóga), stačí opora nižší, na sporty, při kterých dostávají pořádně zabrat (běhání, skákání, aerobic), volte pevnější modely. Na podprsenkách výrobci stupeň pevnosti často uvádí. I když vás příroda v oblasti hrudníku příliš neobdařila, chraňte svoje prsa vyztuženými podprsenkami, protože poškozené vazivo se nedá zachránit. Ženy s velkými prsy si mohou na sport pro jistotu obléknout dvě podprsenky na sebe.

Ramínka
- na cvičení jsou nejlepší na zádech překřížená ramínka, která nesjíždějí z ramen. Najdete taková, jejichž velikost nelze měnit, ale i taková, která je možné posunout. Dejte si ale pozor - plastová očka na posuvných ramínkách mohou při sportu škrábat. U ramínek platí, že ta širší podrží prsa lépe, než užší. 

Spodní lem
- když si sportovní podprsenku obléknete, spodní lem by vás neměl škrtit, ale nesmí být ani příliš volný. Měl by kopírovat obvod vašeho hrudníku a zajišťovat pohodlí. Když si budete podprsenku zkoušet, zvedněte ruce nad hlavu a sledujte, kam se lem posune - pokud se vytáhne přes rýhu pod prsy, vyberte si jinou - při cvičení byste ji musela neustále stahovat dolů.

Materiál
- u sportovních podprsenek je velmi důležitý materiál. Měl by být dostatečně pevný, prodyšný, příjemný a musí také odvádět pot. Vyberte si podprsenku z kvalitního, funkčního materiálu, jenž vás nikde nebude dřít, ale ani nezpůsobí opruzeniny nebo ekzémy. Neváhejte do sportovní podprsenky zainvestovat - prsa máte jenom jedny a zaslouží si tu nejlepší péči.

 

660x250_4.jpg

 

Autor: Veronika Červenková