Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Fakta o vlasech

Růst vlasů je dán geneticky, který nelze nijak výrazně ovlivnit sebezázračnějšími přípravky. Měsíčně vlas vyroste přibližně o jeden cm, ale v tomto případě také záleží na genetických předpokladech každého jedince. Někomu zkrátka vlasy rostou pomaleji, jinému rychleji. Pokud ale budete dodržovat několi zásad, můžete kvalitu svých vlasů výrazně zlepšit a být na ně právem pyšná.

 

Každý vlas prochází při růstu třemi fázemi:

 

- Anagenní fáze znamená, že vlas aktivně roste po dobu od 2 do 4 let.

- Během katagenní fáze vlas přestane růst, ale v papile dál pokračuje jeho buněčná aktivita. Tato fáze trvá asi 15-20 dní.

- Telogenní nebo-li oddechová fáze znamená, že vlas úplně přestává růst. Nakonec je starý vlas vytlačen novým a cyklus se znovu opakuje. Tato fáze trvá 90-120 dní.

 

Proč vlasy nerostou

 

Vlasy rostou vždy, ale mohou být poničené či špatně živené. Díky tomu pak nemohou růst do délky. Proto péče o ně je tak důležitá.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Triky, které vám uberou léta.

Domácí kúry pro omlazení pleti.

Pravidla oblékání.

 

Co dělat, aby vlasy rostly

 

1. Pravidelně si nechte zastřihávat roztřepené a polámané konečky. Pokud to neuděláte, vlas se začne dvojit po celé délce, celkově zeslábne a nakonec vypadne. Lámavé konečky vás také připravují o délku vlasů, které jste dosáhli během určitého času - ulomí se a délka vlasů tudíž zůstává na stejné úrovni. Třepení a lámání konečků můžete zabránit např. vlasovými oleji.

 

2. Vyhýbejte se fénování, kulmování, chemickému barvení, melírování či trvalé. Vlasy také násilně nepročesávejte a používejte jen kvalitní hřebeny, nejlépe celodřevěné, nebo kartáče s kančími štětinami. Štětiny a jehlice v hřebenu by měly být vsazeny přímo do dřeva ( ne do gumy, ta elektrizuje vlasy).

 

3. K mytí vlasů používejte jen kvalitní šampony. Zkuste místo běžných a známých značek přírodní druhy, které bývají i v biokvalitě. Nabízejí je některé sítě drogerií. Vlasy si také nemyjte příliš často, zbytečně narušujete jejich ochranný film. Optimální mytí je tak 2x týdně.

 

4. Abyste svoje vlasy příliš nezatěžovala, kondicionér aplikujte pouze každé druhé mytí.

 

5. Pro růst vlasů je také nesmírně důležitá správná životospráva - snažte se tedy omezit kouření, vyhýbejte častému popíjení alkoholu, tučným a mastným pokrmům. Místo toho dejte přednost ovoci,  zelenině a potravin s obsahem křemíku, zinku, selenu. Důležitý je také přísun tekutin. Vyzkoušejte třeba různé čaje, třeba z čerstvého zázvoru.

 

6. Nestresujte se a snažte si dopřávat hodně spánku. I tohle vlasům prospívá.