Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Cesta ke hladké pokožce

V dnešní době touží po hladkém těle bez chloupků většina žen a dokonce i mnoho mužů. V Evropě si podle výzkumů zhruba 70% žen a 40% mužů chloupky odstraňuje pravidelně. Depilace a epilace se stala součástí hygieny jako čištění zubů.  Existuje celá řada metod jak se chloupků zbavit. Mezi depilací a epilací je podstatný rozdíl. Abyste si mohli vybrat způsob, který vám nejvíce vyhovuje, měli byste se o odstraňování chloupků dozvědět co nejvíce.

 

Odstraňování chloupků není trend moderní doby, ale už ve starověkém Egyptě ženy přemýšlely, jak se zbavit nežádoucího ochlupení a využívaly různých způsobů. Některé z nich byly na stejném základě jako dnešní orientální epilace. V antickém Řecku ženy své ochlupení pálili svíčkami nebo odřezávali pomocí nožů, v Římě ochlupení odstraňovali speciální směsí ze včelího vosku. V renesanci a středověku se od zbavování chloupků na čas ustoupilo a jediné co si tehdy ženy vytrhávali bylo obočí. Od poloviny 19. století se však depilace a epilace opět vrací a v dnešní době je naprosto běžnou součástí života.

 

Rozdíly mezi epilací a depilací

 

Epilace: odstraňuje chup i s kořínkem. Její účinek je krátkodobý nebo trvalý.

 

Metody

 

Epilační jehla: lokální epilace, nejčastěji v oblasti obličeje. Jedná se bolestivý a zdlouhavý zákrok. Účinnost je ovšem vysoká a nehrozí nežádoucí pigmentové skvrny.

 

Chemická epilace: trvalé odstranění většiny chloupků v oblasti obličeje, končetin, zad, podpaží a třísel. Při této metodě dochází k nahromadění pigmentu, proto je zakázáno vystavovat se slunci po dobu dvou měsíců od zákroku. Hrozí vznik pigmentových skvrn.

 

Epilace voskem nebo cukrovou pastou: chloupky zmizí na 3 - 4  týdny.

 

Elektrický strojek na vytrhávání chloupků neboli epilátor: chloupky odstraní na 2 – 3 týdny. Někomu se může zdát epilování strojkem poměrně bolestivé. Existuje však celá řada přístrojů, které citlivost eliminují na minimum. Například během zákroku pokožku masírují nebo ochlazují. Epilátor by se neměl používat v podpaží a na intimních místech.

 

Fotoepilace: při této metodě se používají přístroje s intenzivním pulzním světlem nebo laserem. Tento způsob je bezbolestný a trvalý.

 

Depilace: depilováním se chloupek seřízne těsně nad povrchem kůže. Ochlupení se objeví už druhý nebo třetí den.

 

Metody

 

Holící strojek:  k holení se používá elektrický přístroj nebo běžné žiletkové nástroje.

 

Depilační krémy a pěny: tato metoda chloupek na povrchu kůže za pomoci krému chemicky rozloží a ten se poté snáze odstraní. Často stačí proud vody. Vzhledem k tomu, že vlasová cibulka ale zůstává, efekt je také krátkodobý. Ne každý však depilační krémy a pěny snáší. U někoho se může objevit alergická reakce.

 

Postup při odstraňování chloupků doma

Každou epilaci nebo depilaci provádějte po koupeli. Pokožka je nahřátá, póry otevřené a chloupky půjdou snáze ven. Jednou za čas prověďte před samým zákrokem peeling, který je ovšem vhodný pouze pro nohy. Po odstranění ochlupení místa ošetřete speciálními krémy. Ideální jsou přípravky, které předcházejí zánětu kůže a zarůstání chloupků dovnitř pokožky. Pokud se poraníte žiletkou místo vždy vydezinfikujte a přiložte kousek toaletního papíru.