Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Pravidla oblékání

Oblečení je součástí každého člověka a ať chceme nebo ne o každém z nás něco vypovídá. Kromě toho styl oblečení se podílí na atmosféře celé společenské události. Podle toho, co si na sebe na večírek obléknete a kolik času strávíte přípravou, v takové náladě pak většinou i přicházíte na akci. Psychologové navíc tvrdí, že lidé svému oblečení mimoděk přizpůsobují i své vystupování. Pokud si tedy chcete společenskou událost užít a vyhnout se trapné situaci kvůli nevhodnému oděvu, respektujte na pozvánce požadovaný dress code.

 

Co vlastně dress code znamená?

Jedná se o soubor pravidel určující styl oblékání pro určité společenské události. Dress code mají ale i některé restaurace, kluby apod. Dress code může dokonce požadovat i váš zaměstnavatel. Druh předepsaného oblečení většinou stojí na pozvánce, stanovách firmy atd.

 

Dress code pro formální akce:

 

Black Tie
Tato poznámka v překladu znamená smoking a motýlek. Pro dámský doprovod jsou vhodné dlouhé večerní róby, případně koktejlky. Přijdete-li tedy v jiném oblečení, nemusíte být na akci vpuštěni.

 

Black Tie Invited
Organizátor společenské akce by si přál, aby jeho hosté přišli ve smokingu, ale je připraven na to, že ne všichni to udělají. Nikdo tedy nebude kvůli chybějícímu smokingu poslán domů. Nutností však je minimálně černý oblek s kravatou. Dámy by měly sáhnout po dlouhé večerní nebo koktejlkách.

 

Black Tie Optional
Pokud se objeví na pozvánce tato podmínka, znamená to, že milovníci smokingů mohou svého miláčka vytáhnout ze skříně, ale ti, kteří dávají přednost černému či tmavě modrému obleku a vázance, se nemusejí nervovat s rezervováním kostýmu z půjčovny. Dámy se ovšem dlouhé róbě nebo koktejlkám nevyhnou.

 

Creative Black Tie
Creative Black Tie patří mezi striktní dress cody, ale dává prostor kreativitě. Proto jsou povoleny nápaditější smokingy, barevné vesty a košile se stojáčky. Od dam se očekává, že si obléknou dlouhou večerní nebo koktejlky.

 

White Tie
Toto je nejvyšší požadavek na oblečení hostů, který vůbec může být. Pánové musí být oděni ve fraku, pod kterým se nosí bílá košile s bílým motýlkem a s bílou vestičkou. Toto je jediný dress code, který umožňuje pánům nosit šperky jako jsou třeba zlaté prsteny či knoflíky. Dříve se na tomto úboru nosily řády. Dámy by měly být oděny v drahých blyštivých róbách s luxusními doplňky a šperky. Podmínkou je mít i profesionálně upravený účes, nehty a make-up.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak zazářit o silvestrovské noci.

Sladké pokušení pro vaše vlasy.

Bylinné koupele léčí duši i tělo.

 

Dress code na formální až poloformální akce:

 

Cocktail Attire
Na tuto akci by si pánové měli vzít oblek. Jeho barvu si ovšem mohou vybrat podle ročního období či místa, kde se akce koná. Dámy by se měly oblékout do nevšedních koktejlek a make-up i účes přizpůsobit tomu, zda se akce koná přes den či večer.

 

Dress Casual
Pánové by měli zvolit kalhoty a košili, dámy mohou mít kalhotový kostýmek, sukni s halenkou nebo šaty.

 

Formal Attire
Formální společenský oděv, který sice znamená pro pány oblek a pro dámy šaty, lze jej však uvolnit tím, že pánové vyrazí bez vázanky a dámy místo celých šatů zvolí sukni s elegantním topem.


Dress code pro neformální akce:

 

Business Casual
Pro pány jsou vhodné kalhoty (ne džíny) s košilí nebo tričkem s límečkem. Dámy by měli zvolit buď sukni s halenkou zakrývající ramena, kalhoty nebo šaty v konzervativnějším stylu.

 

Casual
Oblečení záleží na akci. Pokud tedy jdete na grilování, můžete přijít v tričku a v kraťasech, pokud však jdete na svatbu, pánové by měli mít kalhoty s košilí.

 

Informal
Uvolněná a neformální atmosféra vás čeká na večírku s poznámkou „informal dress code“. Vzít si na sebe můžete skoro cokoli, ale vždy při oblékání přihlédněte k tomu, kde a v kolik hodin se akce koná.