Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Domácí bělení zubů. Jde to i doma a levněji?

Mít zase zářivě bílé zuby vás vyjde pěkně draho. Tedy pokud vsadíte na chemii. Nejde to ale i nějak levněji (a přírodněji)?

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dentální hygiena - co to vlastně znamená?

Umíte si čistit zuby?

Kokosový olej – stop zubním kazům

 

Na internetu najdete snad tisíce tipů, jak si pomocí ovoce, koření, oleje či jiných kuchyňských pomocníků vybělit zuby. Jenže opravdu to funguje? Zeptali jsme se zubní lékařky Soni Humpolíčkové z pražské Dentální kliniky Jan Stuchlík.


Pomerančová či citronová dužina

Jak má fungovat?
Cucejte kousek pomeranče nebo citronu několik minut každé ráno, případně si ústa vypláchněte čerstvě vymačkanou šťávou smíchanou s trochou vody. Kyselina obsažená v citrusech vyčistí i ty nejtitěrnější nečistoty a flíčky na zubech.

Co říká lékařka?
„Pomeranč, stejně jako další potraviny, obsahuje kyseliny, které naleptávají sklovinu. Proto se po jeho konzumaci nedoporučuje čistit zuby ihned, je nutné počkat minimálně tak 15 až 20 minut nebo si alespoň vypláchnout ústa vodou, aby mohla sklovina zmineralizovat. V případě citronu je to ještě výraznější, a proto bych ani u jednoho citrusového plodu nemluvila o účinném čisticím efektu.“

 

Jedlá soda

Jak má fungovat?
Soda bikarbona je jemně abrazivní, takže velmi účinně odstraní fleky od kávy, čaje či červeného vína. Smíchejte v hrnečku půl čajové lžičky jedlé sody se stejným objemem vody, vymíchejte pastu a s ní si minutu až dvě čistěte zuby. Už po pár dnech uvidíte rozdíl.

Co říká odbornice?
„U sody je výhodou mírný abrazivní efekt, který může napomoci při odstraňování pigmentových skvrn od kávy a výrazně barevných potravin. Může se tedy zdát, že soda zuby vybělí. Není tomu ale tak, může jen pomoci právě od skvrn. Na druhou stranu by se to s ní nemělo přehánět. Krystalky sody, které budete mechanicky třít o zuby, totiž poškozují sklovinu.“

 

Banánová slupka

Jak má fungovat?
Hodně draslíku, hořčíku a manganu v banánových slupkách pomůže odstranit ze zubů špínu. Jednoduše oloupejte banán a několik minut drhněte svůj chrup bílou stranou slupky. Po asi třech týdnech budou zuby viditelně bělejší.

Co říká odbornice?
„Banány rozhodně zuby nečistí a ani v případě jejich slupky to nebude jinak. Banán je navíc ovoce, které je jednak velmi sladké, obsahuje velké množství cukrů, a jednak je lepkavé, což patří mezi vůbec nejhorší kombinace pro náš chrup. Zdraví ani krásu vám tedy tato metoda rozhodně nepřinese.“

 

Ocet

Jak má fungovat?
Vyplachujte si ústa směsí octa a vody (v poměru 1:2) a nejenže vaše zuby budou bělejší, ale navíc si ochráníte celou ústní dutinu od bakterií.

Co říká odbornice?
„O čisticím efektu octa by se dalo pochybovat, stejně jako kyselé ovoce totiž odvápňuje zuby. Efekt může být chvíli patrný, jelikož ocet může zub takzvaně vysušit a ten se pak může zdát bělejší. Zdraví zubů to ale rozhodně nepřispívá.“


Co je tedy nejlepší?


„Zuby se zkrátka mají čistit mechanicky pomocí vhodného kartáčku, mezizubních kartáčků a dentální nitě. Žádné ovoce nebo drahá pasta nedokáže efekt napodobit. Zatím bohužel nikdo nevynalezl nic, co by mechanické čištění nahradilo. Co se týče bělení zubů, vidím jako jedinou možnost buď domácí nebo ordinační bělení chrupu za pomoci gelu s obsahem peroxidu,“ dodává Soňa Humpolíčková.

 

 

Zdroj: Prima ŽENY

 

iPrima_zeny.jpg