Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Umíte si čistit zuby?

Už od dětství slýcháme, že čistit si zuby je každodenní nutnost, prostě rutina, která nám za ta léta zevšedněla. Jenže čištění neznamená vždy vyčištění. Jen důkladně ošetřené zuby mohou být zdravé. Do tajů jak se o svůj chrup správně starat by vás měl zasvětit hygienista, specialista na dentální hygienu.

 

Co to je dentální hygiena

 

Dentální hygienu provádějí dentální hygienistky. Pomocí ultrazvuku a ručních nástrojů zbaví vaše zuby nánosů zubního kamene, pigmentů a povlaků. Pokud trpíte na záněty, toto ošetření dásně zklidní a přestanou krvácet. Poté vám vysvětlí, předvede a naučí nejvhodnější způsob péče právě o vaše zuby. Možná si řeknete, že přece víte jak si zuby čistit, ale nic není tak jednoduché jak vypadá. Jen specialista vídí ve vašich ústech achilovu patu, tedy místa náchylná k zánětům. Nestačí jen zuby dostatečně dlouho čistit, nejdůležitější je důkladnost. Leckdy se běžným kartáčkem na některá místa ani neodtanete a právě tam, může časem nastat problém. Proto vám hygienista přesně na míru vytipuje a doporučí další pomůcky k čistění vašich zubů, jako např. zubní nit – floss, mezizubní kartáčky, ústní sprchu, fluoridační gel a řadu dalších. Pokud budete v dentální hygieně správně pokračovat i doma, předejdete celé řadě komplikací, tj. zubnímu kazu, zánětu dásní, parodontóze.

 

Technika čištění

 

Nejčastější chybou při čištění zubů je špatná technika. Pouhé horizontální drhnutí zubů  kartáčkem nestačí, protože se tímto způsobem nedostane k nejproblematičtějším místům jako jsou krčky nebo mezizubní prostory. Měli byste přiložit kartáček na zub a čistit ho jemnými krouživými pohyby. Tímto způsobem byste měli očistit postupně všechny zuby, a to z obou stran. Na kartáček nikdy netlačte, tím účinek čištění nezvýšíte, jen si můžete způsobit poranění a podráždění dásní.

 

Kartáčky a dentální nit

 

Kromě způsobu čištění je samozřejmě důležitý i výběr kartáčku. Úplně nejlepší je obyčejný měkký kartáček s rovně zastřiženými štětinami a rovným držadlem. Měli byste také vědět, že čím tvrdší kartáček používáte, tím hůře pro vás. Tento druh kartáčku totiž nadměrně poškozuje dásně a tím dochází k jejich rychlejšímu ústupu. Tvrdé štětiny také více vybrušují sklovinu v krčkových oblastech zubů. Pouhé používání kartáčku ale nestačí, protože se s ním nedostanete do všech potřebných míst. Mezi nejrizikovější místa patří mezizubní prostory. Na jejich čištění používejte mezizubní kartáčky, které jsou k dostání v různých rozměrech nebo dentální nitě či pásky. Velikost mezizubních prostor a velikost kartáčku vám právě sdělí zubní hygienistka. V případě, že jsou příliš těsné, doporučí vám spíše dentální niť nebo pásku. Pokud to tedy ještě neděláte navykněte si, že po každém použití kartáčku přichází na řadu ještě čištění mezizubních prostor. Ztratíte tím možná o pár minutek více, ale tento čas investujete do zdraví svých zubů.

 

Jaké pasty a ústní vody používat

 

Je úplně jedno, jakou pastu používáte. Jedná se pouze o pocitovou záležitost. Důležitý je akorát v pastě obsažený fluor. To samé platí u ústní vody. Ani pasta ani vody totiž samy o sobě nezabrání kazivosti zubů. Té lze předcházet jedině dokonalým a správným čištěním.

 

Jaké jsou výhody a nevýhody elektrického kartáčku?

 

O elektrickém kartáčku se nedá jednoznačně říci, že pracuje lépe než ten klasický. Někteří lidé mu ale dávají přednost z mnoha důvodů. Je rychlejšího, rotující hlavice dává pocit, že se zuby opravdu čistí a některé modely dokonce ukazují dobu čistění nebo kdy je třeba kartáček vyměnit z důvodů opotřebovanosti. Investicí do drahého elektrického kartáčku si ale nezajistíte lepší chrup. Pro zuby je stejně nejdůležitější správná technika čištění a důkladné odstranění plaku.


Je zubní kámen záležitostí špatné hygieny

 

Bohužel zubní kámen je vždy výsledkem špatné hygieny. Vzniká mineralizací zubního plaku, což je měkký lepkavý povlak, který na zubua vzniká během celého dne. Zubní plak tvoří převážně bakterie a ty právě způsobují zubní kaz, záněty dásní a následně paradentozu.

 

Jak dosáhnout svěžího dechu

 

Každodenním odstraňováním povlaků ze zubů, mezizubních prostor a jazyka redukujete nežádoucí bakterie, které produkují těkavé sloučeniny síry způsobující zápach v ústech. V některých případech však zápach z úst může mít i jinou příčinu, jako např. onemocnění žaludku apod.