Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Dentální hygiena - co to vlastně znamená?

Návštěva dentální hygienistky, která je v západních zemích zcela běžnou součástí péče o zuby, nám v České republice ještě stále moc neříká. Zatím tuto péči podstupuje pouze 15 % Čechů. Přitom právě dentální hygiena může zabránit mnoha problémům se zuby.

 

Nejčastějším problémem je, že lidé nevědí, co mají od dentální hygieny očekávat, a tudíž se trochu bojí. „Není žádný důvod bát se návštěvy dentální hygienistky. Dentální hygienistka je tu od toho, aby se vám individuálně věnovala a ukázala vám, jak správně pečovat o zuby, jak je čistit, a případně vám pomohla s odstraněním plaku nebo zubního kamene. Návštěva tedy rozhodně není bolestivá,“ říká viceprezidentka Asociace dentálních hygienistek Bc. Petra Křížová.

 

Návštěvu dentální hygienistky vám často doporučí přímo zubní lékař. Ten totiž pozná, když máte nedostatky ve správné péči o zuby, zároveň vám ale nemůže věnovat tolik času jako dentální hygienistka. Péče zubního lékaře a dentální hygienistky by se v ideálním případě měla doplňovat. Stomatolog ošetří aktuální problém a pravidelná péče dentální hygienistky by měla pomoci těmto problémům předcházet.

 

Jak návštěva probíhá

 

Co tedy od takové návštěvy očekávat? Pokud se na návštěvu dentální hygienistky chystáte poprvé, vyčleňte si na ni alespoň hodinu času. Dentální hygienistka nejprve důkladně vyšetří stav vašeho chrupu, podrobně ho prohlédne a zkontroluje zejména přítomnost zubního plaku, zubního kamene, pohyblivost zubů a stav dásní. Poučí vás, jak vaše zuby správně čistit, kde a jak zlepšit techniku, na která místa je potřeba se soustředit a také jaké pomůcky používat. Dále absolvujete standardní odstranění plaku a zubního kamene ultrazvukem a ručními nástroji a na závěr vám budou zuby vyleštěny. Budete tak odcházet nejen s dobrým pocitem, ale i s vyleštěnými a profesionálně vyčištěnými zuby. Pokud bude potřeba, provede vám dentální hygienistka fluoridaci zubů, leštění výplní nebo ošetření citlivých krčků. V případě velmi dobré hygieny může být provedeno i profesionální bělení zubů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Umíte si čistit zuby?

Bílé zuby motivují k úsměvu.

Jak dosáhnout zářivého úsměvu?

 

Kdy se k hygienistce vypravit

 

Návštěva dentální hygienistky by správně měla být absolvována 2x ročně. Plak se na zubech hromadí a je nutné ho pravidelně odstraňovat, aby zuby, dásně a kost neonemocněly. Pravidelná návštěva se doporučuje i v případě, že nemáte akutní problémy se zuby. Ale pozor - návštěva dentální hygienistky nenahrazuje návštěvu zubního lékaře!

 

Jak najít dentální hygienistku

 

Řada zubních lékařů spolupracuje s dentální hygienistkou, kterou vám přímo doporučí. Většinou pracují ve společném zdravotnickém zařízení. Další možností, jak najít dobrou dentální hygienistku, je využít databáze Asociace dentálních hygienistek, která odbornice na dentální hygienu sdružuje. Aktuálně můžete tuto databázi najít i na webu Orbit Klubu, kde v sekci Vyhledání ordinace najdete databázi hygienistek z celé ČR. Stačí jen zvolit, zda hledáte ordinaci stomatologa, nebo dentální hygienistky.

 

Proč návštěvu absolvovat

 

1.    Čistý zub nemůže onemocnět

 

2.    Příčinou většiny potíží se zuby je mikrobiální plak

 

3.    Stav našich zubů a dásní ovlivňuje naše celkové zdraví

 

4.   Při osvojení správné techniky čištění zubů a vhodném výběru pomůcek nebudete chodit k zubaři s obavami a návštěvy se obejdou bez jakýchkoliv bolestivých zákroků

 

5.   Pravidelná a správná péče vám zajistí zdravé zuby po celý život!

 

Zdroj: www.doktorka.cz