Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Čištění zubů není věda, ale...

Správná péče o chrup není tak snadná, jak se řada lidí domnívá a otázka, zda-li si umí čistit zuby se jim může zdá bláhová. Jenže opak je pravdou. Není čištění jako čištění. Bezcílné pohyby kartáčkem v ústech vám zdravé a bílé zuby nezajistí. Co tedy dělat, aby návštěva zubaře nebyla noční můrou?

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dentální hygiena - co to vlastně znamená?

Umíte si čistit zuby?

Kokosový olej - stop zubním kazům

 

Trochu z historie
Jako první začali o zuby pečovat Babyloňané. Svůj chrup si čistili pomocí žvýkání malých klacíků. Ani netušili, že klacík se stane předchůdcem zubního kartáčku. Opravdový kartáček vyrobili až Číňané z bambusu a štětin z divokého sibiřského kance. Tento vynález pronikl i do Evropy, kde se zpočátku nesetkal s velkým úspěchem. Štětiny byly pro zkažené zuby a dásně Evropanů příliš drsné, ale postupem času si na kartáček zvykli a oblíbili si ho.

Éra nylonu

První nylonový kartáček, jak ho známe dnes, se objevil ve Spojených státech díky americkému badateli W. H. Carothersovi, který vynalezl nylon. Nylonový kartáček se okamžitě stal nedílnou součástí každé moderní domácnosti. V dnešní době k zubnímu kartáčku přibyly další vynálezy v podobě mezizubní nitě a různých druhů zubních kartáčků (elektrický, mezizubní apod.). I přes širokou škálu dentálních vymožeností trpí zubním kazem skoro každý dospělý člověk a až 50 % mladistvých.

Umíte si opravdu čistit zuby?
Každý z nás si to alespoň si to myslí. Jedna ze základních činností, kterou děláme den co den, však nemusí být tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Správné čistění zubů je totiž založeno na 3 důležitých faktorech, především však technice a čase, který čištění věnujeme.

Správná technika

1. Dodržujte úhel – držte kartáček pod úhlem 45 stupňů, tedy tak, abyste dobře vyčistili i prostor těsně pod dásní. Vodorovně se čistí pouze žvýkací plocha zubu.

2. Každý zub čistěte zvlášť – pomocí 5 až 10 krouživých pohybů.

3. Zub má „tři strany“ – nezapomínejme čistit všechny dostupné plochy zubu. Pokud se k některým z nich nemůžeme dostat, použijeme mezizubní nit či mezizubní kartáček.

4. Držte kartáček jako propisku – pokud držíte kartáček celou dlaní, automaticky na něj více tlačíte, a tím riskujeme poškození dásní a zubní skloviny.

Stačí dvě minuty?
Dříve se považoval dvouminutový interval za dostatečný, ale nové výzkumy ukazují, že bychom si měli čistit chrup minimálně tři minuty, nejlépe po každém jídle, což je ale v praxi dost obtížné. Minimálně tedy dvakrát denně – ráno (po snídani) a večer. Kartáček byste měli měnit podle potřeby, alespoň jednou za 3 měsíce.

Proč zuby pigmentují
Většinu zabarvení způsobují potraviny, některými léky a samozřejmě kouření. Pokud se chcete vyvarovat zažloutlým zubům, omezte: kouření, kávu, čaj, červené víno 
a jiné nápoje, které obsahují barviva.

Jak získat zářivý úsměv

Pokud chcete mít oslnivě bílý úsměv musíte si umět čistit zuby. Jen málokdo tuší, že proces bělení zubů je poměrně komplikovaný. Začít se totiž musí od píky! Před bělením je zcela zásadní mít zuby dokonale vyčištěné a zcela bez zubního kamene.

Tip: Žvýkejte špenát a jezte jahody!

Bělit chrup si můžete i přírodní cestou. Zkuste pravidelně žvýkat listy čerstvého špenátu, nebo si čistěte zuby vnitřní kůrou pomeranče. Také jahody jsou přírodním bělidlem. Obsažená zrníčka totiž přirozeně obrušují povrch zubů.


Autor: Monika Kuželová