Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Chodidla jsou vaší vizitkou

Nahá ženská chodidla působí v otevřených sandálech nebo žabkách sexy. Pokožka nohou by měla být ovšem opečovávaná a hladká. Jenom pěkný lak nestačí. Celkový dojem mohou pokazit kuří oka, ztvrdlé paty a hrubá kůže. Poradíme vám, jak si udržet nohy zdravé a pěkné na pohled.

 

Proč kůže na patách tvrdne
Ztvrdlá kůže na patách je vlastně odumřelá tkáň, která není podkožím hydratovaná, proto bývá velmi suchá a někdy dokonce praská. Do prasklin se pak snadno dostávají nečistoty a vznikají zanícené ranky. Díky tomu se pak snadno poruší i zdravá kůže chodidel, která se nalézá těsně pod odumřelou vrstvou. Těmto problémům se vyhnete jedině jejím pravidelným odstraňováním.

 

Péče o chodidla

 

Nejjednodušším řešením je samozřejmě návštěva pedikérky, která chodidla vrátí do kondice a se všemi nešvary si většinou rychle poradí. Odstraní zhrublou kůži pat, upraví nehty a na závěr nohy uvolní masáží. Pokud ovšem nemáte čas či možnost si na pedikúru zajít, pak zbývá jedině domácí péče. K tomu ale potřebujte alespoň základní nástroje. Mezi ty nejrozšířenější patří pemzy a kovové škrabky. 

Pemza je pórovitá lehká hornina, která díky své struktuře umožňuje odřít ztvrdlou kůži chodidel. Je to nejběžnější a široce dostupný produkt, ale jeho nevýhodu je, že pokožku chodidel ponechává roztřepenou. Pak se často stává, že roztřepená kůže se zatrhne a způsobí záděry podobné těm okolo nehtů nebo v extrémních případech i záněty chodidel. Pemzu navíc není možné dokonale vyčistit, a tak se kousky odrolené kůže usazují v pórech pemzy a vytvářejí ideální prostředí pro množení bakterií. Naproti tomu se kovové nástroje vymývají mnohem lépe, ale často může být jejich povrch příliš drsný a působit podobné problémy jako pemza.

Nejvhodnějšími pomocníky bývají skleněné pilníky, například Glasscare. Jejich speciální povrch odstraní ztvrdlou kůži snadno, bezbolestně a ještě k tomu hygienicky, protože sklo se velmi dobře čistí. Po odmočení chodidel v teplé vodě hrubší strana pilníku zatvrdlou pokožku obrousí a když jsou paty suché, tak hladká strana jejich povrch dokonale uhladí. Navíc pilník lze lze použít i na úpravu nehtů. Po odtranění ztvrdlé kůže je potřeba pokožku vyživit a dodat jí hydrataci, aby se celkově zjemnila. Chodidla namažte speciálním krémem nejlépe na noc a navlékněte si bavlněné ponožky. Účinky krému tak znásobíte.

Plíseň

 

Může se stát, že i přes pravidelnou a dokonalou péči pokožku na chodidlech postihne plísňové onemocnění. Obzvlášť v létě jsou nohy ohrožené, neboť se pohybujeme na veřejných koupalištích, bazénech, sprchách nebo v sauně. Plíseň způsobují houbovité organizmy, tzv. dermatofyty, které se vyskytují ve vrchní vrstvě pokožky. Šíří se například společným praním ponožek v jedné pračce nebo chozením naboso po koberci.

Plísňové onemocnění se nejčastěji projevuje jako popraskaná kůže na patách nebo mezi prsty, zejména mezi prsteníčkem a malíčkem. S léčbou tedy neotálejte a aplikujte si na postižená místa antimykotické přípravky. Příznaky většinou brzy vymizí. V případě napadení nehtů je léčba zdlouhavá a často si vyžádá návštěvu kožního lékaře. Pokud jsou nehty nalakované lakem, bývají proti plísni odolnější. Muži mohou použít bezbarvý lak. Na veřejná koupaliště proto vždy noste vhodnou obuv a v horkých dnech  nohy neuzavírejte do neprodyšných bot. Pokud nosíte ponožky, pak zvolte bavlněné. Nejhorší jsou silonky.

 

Kuří oko

 

Mezi nevítané ozdoby patří i kuří oka. Kromě toho, že zrovna nevypadají nejlíp, jsou i bolestivá. Za jejich vznik může špatná obuv. Chodidlo se v malé botě cítí špatně, proto se nekomfortu brání tím, že kůže v místě otlaku zrohovatí, odumře a vznikne žlutošedý útvar asi 3 – 12 mm velký. Bolest způsobuje zanořený čep pod povrch, který tlačí na kost. Pokud si s odstraněním kuřího oka neporadíte sami, svěřte léčbu zručné pedikérce. Účinný je i laser, ale tento zákrok citlivé jedince dost bolí. Důležité je, abyste nevhodné boty už nenosili, aby se léčené kuří oko znovu neobnovovalo. Při chůzi vám mohou ulevit ortopedické nebo gelové vložky.

 

Rady, jak odstranit kuří oko doma

 

1. Máčejte nohu v teplé vodě nebo v kyselině salicylové do té doby, než kůže na kuřím oku zbělá. Poté odumřelou část odstraňte žiletkou a zalepte náplastí. Po čtyřech dnech náplast sundejte a postup opakujeme až do vyléčení. Výhodou této léčby je bezbolestná chůze.

 

2. Pořiďte si v lékárně náplast napuštěnou kyselinou salicylovou. Její výhodou je, že může být na noze nalepená celý den. Náplast kontrolujte zdali se nepohnula. Účinná látka je totiž jen na určité části náplasti. Pokud se náplast posune, začne vysušovat nežádoucí místo, které zčerná. Nepůsobí však na každého stejně účinně.

 

3. Namočte plátek cibule na několik hodin do octa, večer ho přilepte na kuří oko a nechte do rána působit. Ráno nohu omyjte v horké koupeli. Tento postup opakujte tak dlouho, dokud se jádro kuřího oka neoddělí od ztvrdlé kůže.

 

4. Zkuste masáž. Pravidelným hnětením kuřího oka může přispět k jeho vyléčení.

 

5. Rozemelte jasmínový květ na kaši, kterou naneste na kuří oko. Poté místo zalepte náplastí a vyměňte ji po pěti dnech. Vše opakujte až do vyléčení.