Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak dosáhnout zářivého úsměvu?

Úsměv vypadá s dokonalým chrupem mnohem lépe než ten se zažloutlými zuby. Navíc bílé a udržované zuby dodávají na atraktivitě zevnějšku. Majitelkou či majitelem zářivého úsměvu můžete být i vy. Stačí si jen vybrat metodu, která vám nejvíce vyhovuje.

 

Z jakých důvodů zuby pigmentují

 

Zabarvení zubů způsobuje pití kávy, čaje a červeného vína nebo užívání tetracyklinových antibiotik a dalších léků. Velký podíl na žloutnutí zubů má samozřejmě stáří a kouření.

 

Jak se zbavit nežádoucí pigmentace

 

Část zubu, viditelná při úsměvu, se nazývá zubní sklovina, která je bílá. Bezprostředně pod sklovinou je další část zubu – zubovina. Zubovina je za normálních okolností žlutá, ale její struktura je pórovitá a hmota nervu ji může, v průběhu přibývajících let, zabarvovat do žlutohněda. Z tohoto důvodu nemůže pouhé čistění zubů ochránit zuby před pigmentováním anebo zvrátit zabarvení zubu. Před cca 20 lety byla objevena nová metoda bělení zubů látkou zvanou karbamid peroxid. Tato látka prostupuje do struktury zubu a odbarvuje pigmenty v ní usazené. Zubní sklovinu ale nepoškozuje. Koncentrace karbamid peroxidu se liší podle způsobu použití. V případě domácího bělení se používá koncentrace 10%, ale při ordinačním bělení, kde je zapotřebí dosáhnout výsledků v kratším čase, se aplikuje až 35% koncentrace.

 

Citlivost zubů

 

Bělení zubů může způsobit dočasnou citlivost zubů. Tato malá nepříjemnost ale během několika dnů sama zmizí. V žádném případě nedochází k poškození zubního nervu, takže se nemusíte bát. V některých případech ale může být i tento způsob bělení neúčinný. Například nelze vybělit černé, hnědé nebo bílé změny v barvě zubu v případě zubního kazu, nevybělí ani amalganové výplně zubu, korunky a protézy. Bělení není také příliš efektivní v případě zmírňování šedých vodorovných čar u pacientů se skvrnami způsobených dlouhodobým užíváním tetracyklinových antibiotik a dalších léků.

 

Mechanické bělení

 

Ve Starém Římě lidé používali k bělení zubů popel, dnes se používá rozemletý perlit, vápenec nebo silice, které se přidávají do bělících zubních past. Tato metoda ovšem zuby příliš nevybělí, protože nedokáže odbarvit pigmenty, které jsou usazené uvnitř zubu. Umí jedině navrátit přirozenou barvu zubu, a to mechanickým obroušením zubní usazeniny na jeho povrchu. Jenže přirozený odstín chrupu, díky různým vlivům, už zdaleka nebývá tak bílý, jak by si lidé přáli. V těchto případech je třeba použít jiné metody, které zuby vybělí i zevnitř.

 

Bělící zubní pasty nebo pudry s karbamid peroxidem

 

Na rozdíl od ostatních zubních past tyto přípravky obsahují nízkou koncentraci účinné látky karbamid peroxid a mohou pomoci při dosažení lepší bělosti v případě častého používání, zpravidla několikrát za den. Zde je zapotřebí velká dávka trpělivosti, protože výsledek se dostaví zhruba za několik měsíců. Nejčastěji se tyto zubní pasty používají k udržení bělosti zubů po absolvování bělící kůry.

 

Domácí bělení

 

Domácí bělení zubů představuje nejjednodušší možnou metodu. Bělící sety jsou volně prodejné a lze je zakoupit v každé lékárně či drogerii. Jsou vhodně pro zdravé zuby, které nemají neléčené zubní kazy apod. Doma si vytvarujete pryžové aplikátory, které přesně kopírují zuby a do nich nanesete bělící gel. Tyto gely odbarvují pigmenty usazené v zubu, nepůsobí mechanicky na zubní sklovinu, ale komplexně na celý zub. Po nasazení na zuby gel obklopí rovnoměrně celý chrup, který necháte působit cca. 30 minut. Tento postup budete opakovat 2x denně. První viditelné výsledky uvidíte již za několik dní a ty nejlepší za cca 2-3 týdny v závislosti na způsobu a frekvenci bělení.

 

Bělící pásky na zuby 

 

Bělící pásky obsahují účinnou látku karbamid peroxid, zpravidla v koncentraci 10%. Aplikují se tak, že se na zuby nalepí. Používají se 2x denně na 30 minut. Nevýhodou této metody je, že se proužek nedostane to mezizubních prostor. Také se hůře nalepují na zuby, které nejsou úplně rovné.

 

Ordinační bělení

 

Některé ordinace nabízejí rychlejší způsoby bělení, ve kterých se nanese koncentrovaný peroxid (až 35%) na zub a poté je aktivován pomocí plazma lampy nebo laseru. Bělící proces je rychlý, ale poměrně drahý (cca 4 -16tis.). Druhým způsobem ordinačního bělení je bělení na stejném principu jako domácí bělení, ale s tím rozdílem, že stomatolog sejme otisk chrupu a poté vyrobí pryžový aplikátor v ordinaci. Pacient pak dostane hotový aplikátor a bělící gel. Pryžové aplikátory je možné uschovat i na další použití.