Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

20 tipů proti padání vlasů

Musíte po každém mytí vlasů čistit odpad a chomáče v kartáči ve vás vyvolávají pocity beznaděje? Zkuste padání vlasů předejít dřív, než se objeví první pleš.

1. Starejte se o svoje vlasy
Správná péče je základ, abyste si zachovala svoje lokny. Své vlasy si hýčkejte a zamezte jejich poškození. Pokud nemáte dědičnou predispozici, uděláte tak první a nejdůležitější krok k prevenci jejich vypadávání.

2. Dodejte jim bílkoviny
Vlas je tvořený proteinem, proto při nedostatku bílkovin vlasy padají. Dopřávejte si kvalitní libové maso, vejce nebo případně proteinové nápoje.

3. Nejezte fast food
Vzdejte se návštěv rychlého občerstvení, raději se dejte na zdravou vyváženou stravu. Fast food je plný prázdných kalorií, které ničemu neprospívají.

4. Nemyjte je moc dlouho
Samozřejmě je potřeba si vlasy mýt a zbavit je tak nečistot, ale nepřehánějte to! Příliš dlouhé mytí totiž odplaví i potřebné přírodní oleje a vlasy poničí.

5. Udržujte si zdravou hlavu
Pro pěkné a zdravé vlasy je potřeba mít i zdravou pokožku hlavy. Lupy nebo olupující se pokožka jsou jednou z prvních příčin padajících vlasů, takže si na ně dávejte pozor. Používejte kvalitní šampony.

6. Hřeben jen s řídkými zuby
Po mytí používejte na mokré vlasy vždy hřeben, který má zuby daleko od sebe, ne kartáč. Ten vlasy poláme a poničí.

7. Vlasy nepřesušujte
Vyfénovat, vyžehlit nebo nakulmovat. Jen tak se dopracujete ke svému účesu? Chyba, pokuste se příště tomuto horku vyhnout, protože tak vlasy oslabujete. Nechte svou hřívu raději uschnout jen tak na vzduchu nebo je nechte nejdříve proschnout a pak dotvarujte fénem s nepříliš horkým vzduchem.

8. Nadopujte se céčkem
Pokud se chcete pyšnit zdravými a krásnými vlasy, přidejte si do jídelníčku potraviny bohaté na vitamin C. Vlasy ho potřebují, aby si udržely sílu a lesk. Denně byste céčka měla přijmout jeden až tři tisíce miligramů. Nejvíc ho najdete v citrusech, zelí a paprice.

9. Používejte správný šampon
Na trhu je plno šamponů na poškozené vlasy nebo přímo proti jejich padání. Prohlédněte si jejich složení – kofein zamezuje vypadávání vlasů, kyselina hyaluronová zajistí jejich hydrataci a vyhlazení, panthenol je dobrý na regeneraci. Růst nových vlasů podpoří keratin.

10. Nestresujte se
Stres je jeden z nejčastějších důvodů, proč nám padá jeden vlas za druhým. Extrémní vypětí může způsobit i onemocnění zvané alopecia areata, při kterém vypadávají vlasy v určité oblasti, velké klidně jako dlaň. Pokud se tedy už dostanete do stresu, vyvažte ho meditací nebo třeba hodinou jógy. Nenechte ho zničit vám vaši korunu krásy!

11. Nečešte mokré vlasy
Česání úplně mokrých vlasů nadělá vždy víc škody, než užitku. Vlasy se polámou a jinak poničí. Počkejte, než trochu uschnou, česání jen vlhkých vlasů nebo ještě lépe zcela suchých je výrazně bezpečnější.

12. Barvěte minimálně
Velmi časté barvení a odbarvování vlasů je může hodně poničit, vezme jim totiž proteiny a živiny. Jestliže se potřebujete zbavit šedin, sáhněte raději po přírodní barvě, třeba henně.

13. Hodně pijte
Vzhledem k tomu, že čtvrtinu vlasového vlákna tvoří voda, je jasné, co vaše hříva potřebuje. Nejen že díky tekutinám vám vlasy lépe porostou, ale také budou hydratované, a tedy hezčí.

14. Nekoupejte je v horké vodě
Dávejte si při mytí pozor na teplotu vody. Horká voda otevírá póry, takže vlasové váčky se otevřou a vlasy pak snáz vypadnou. Raději na hlavu používejte chladnější vodu.

15. Doplňte si železo
Železo pomáhá maximalizovat růst vlasů a minimalizuje jejich ztrátu. Takže je to jednoduché, doplňte si ho. Ať už v přírodní formě – v jídle, nebo v tabletkách.

16. Buďte na ně něžná
Zacházejte se svými vlasy jako v rukavičkách. Šampon nanášejte opatrně, smývejte ho jemně, nedrhněte si potom hlavu zběsile ručníkem. Vyhnete se tak polámání vlasů.

17. Upravujte vlasy jemně
I do účesu si vlasy upravujte opatrně. Culík neutahujte příliš pevně, nepoužívejte gumičky a sponky, které jen tahají vlasy a nemůžete je potom lehce sundat.

18. Nekuřte
I jediná cigareta denně snižuje průtok krve pokožkou hlavy, což zpomaluje růst vlasů. Takže s tímto zlozvykem rychle skončete.

19. Myjte je pravidelně
Vlasy byste si neměla mýt příliš málo, ale ani příliš často. Ideální je to jednou za tři dny. Použijte jemný šampon, který odplaví nečistoty, prach, maz i bakterie. Vyhnete se tak nejen padání vlasů, ale i možným infekcím.

20. Dodejte jim šťávu
Po mytí pravidelně používejte i masku na vlasy, nejlépe jednou týdně. Můžete si ji vyrobit i doma – vmasírujte si do vlasů kokosové mléko, vlasy zabalte do ručníku a mléko nechte jednu až dvě hodiny působit. Pak vlasy důkladně opláchněte.

 

 

Zdroj: Prima ŽENY

 

iPrima_zeny.jpg