Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak chránit zrak v zimě a mrazu

Téma: Jak chránit zrak při zimních sportech

Jakým rizikům vystavujeme své oči při zimních sportech?
Zejména ve vyšší rychlosti na lyžích nebo snowboardu se rapidně zvyšují také rizika spojená s pobytem v přírodě – čili úrazy v podobě vniknutí cizího tělíska do oka, ať už je to hmyz, částečky prachu, větvičky ze stromů... Oko je ohroženo také v souvislosti s expozicí slunci, tedy škodlivému UV záření. Proto jsou jako prevence vhodné speciální sportovní brýle – jednak chrání oči i ze strany a samozřejmě bývají vybaveny spolehlivým ochranným UV faktorem.

Může při zimních sportech vadit očím pot?

Stékání potu do očí představuje problém – jednak dráždí oči sám o sobě, za druhé funguje jako nosič případné mastnoty z krémů a samozřejmě i mechanických nečistot. Může tak způsobovat dráždění až ekzematózní změny víček. Doporučuji proto čepici nebo čelenku, které pot z čela zachytí.

Lze lyžovat s dioptrickými brýlemi?

Klasické dioptrické brýle nejsou vhodné, neposkytují dostatečný výhled do stran a nechrání oči tak dobře, jako brýle sportovní. V případě oční vady je lepší volit kombinaci kontaktních čoček a sportovních brýlí. Ideálním řešením jsou ovšem laserové operace, které definitivně odstraní dioptrickou vadu.

Jak očím škodí mráz a vítr?

Mráz a vítr zvyšují odpařování ochranného slzného filmu z povrchu oka a v extrémních případech mohou způsobit narušení povrchu oka – rohovky. Nehledě na nepříjemné subjektivní potíže, jako je pálení či řezání, také zvyšují sklon k vzniku zánětu spojivek i rohovky, protože nefunguje desinfekční funkce slz, které necirkulují.

Téma: Jak chránit zrak při vánočních radovánkách

Co mám dělat, když si poraním oko jehličím od stromečku?
Poranění ostrým předmětem je velmi nebezpečné a zasažení oka jehlicí ze stromu zvlášť, protože může vést k dlouhodobým problémům v podobě zánětu rohovky. Poraněné oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami a vyhledejte lékaře. Pokud se vám jehlice do oka zapíchne a zůstane v něm, nikdy se nesnažte vyjmout ji z oka sami. Zasažené oko pouze překryjte sterilním obvazem nebo kapesníkem a vyhledejte lékaře.

Jak postupovat při poranění oka od rozbité vánoční ozdoby?
U drobných střípků platí to samé, co u jehlic – může se to snadno stát, a pokud jsou střepy do oka zapíchnuté, nesnažte se je vytahovat, ale vyhledejte odbornou pomoc. Drobné třpytky v oku mohou vyvolat podráždění, je třeba vyplachovat proudem studené vody či borovou vodou.

Mohou ozdobná blikající světýlka škodit očím?

Příliš mnoho světla může vyvolat podráždění oči. Místně se jedná o pálení, začervenání očí, celkově pak může vést časté a agresivní blikání k bolestem hlavy, k nevolnosti, v krajním případě k epileptickému záchvatu.

Jaký dopad na zrak může mít silvestrovská pyrotechnika?
Při používání zábavné pyrotechniky je vždy prvořadé dodržovat bezpečnostní pokyny. Prudký zásah do oka, nebo případný výbuch střelného prachu v bezprostřední blízkosti oka, mívá fatální následky v podobě ztráty zraku nebo i celého oka a samozřejmě může člověka ohrozit i na životě.

Co dělat, když mám oči podrážděné od kouře z purpury či františku?
Kouř v očích může vyvolat pocit pálení až řezání, podráždění očí, které může přejít v nebezpečný zánět spojivek. Zbavte se kouře a oko vyplachujte kapkami.

Může dojít i při štědrovečerní večeři k úrazu oka?
Například kyselina citronová z vystříknuté citronové šťávy může způsobit podráždění očí. Zpravidla se ale jedná o slabou koncentraci a malé množství. Mělo by stačit vypláchnout oko proudem studené vody, případně vykapat očními kapkami. Kdyby problémy nepřestaly, je nutné vyhledat lékaře. Riziko představuje vystřelená zátka ze sektu. Může způsobit nebezpečnou pohmožděninu oka, která může vést i k trvalému zhoršení vidění, v krajním případě i úplné ztrátě zraku.

Jaké jsou nevhodné dárky pro děti z hlediska možného úrazu oka?
U malých dětí dávejte pozor například na pistolky. Údery tupými předměty do oka můžete způsobit vnitřní zranění oka, či jeho pohmoždění. Laserové ukazovátko mířené do očí zase může způsobit nezvratné změny na sítnici, v jehož důsledku hrozí trvalé poškození zraku.

Téma: Zimní patálie se zrakem i brýlemi

Když je na sjezdovce oblačné počasí, zhoršuje se mi vidění. Proč?
Částečky sněhu nebo vodní páry při oblačnosti nebo v mlze vyvolávají takzvané difúzní světlo. Rozptylují světelné paprsky a významně snižují viditelnost. Redukují stíny, snižují kontrast v detailech a zkreslují tak, že se i sjezdovka plná boulí a nerovností jeví naprosto bezpečně. Pomohou sluneční brýle se speciální úpravou – polarizací. Polarizovaná skla obsahují filtr, který blokuje difúzní světlo.

Při sportování mi v zimě slzí oči. Co s tím?
Slzení se zvyšuje, pokud se dostaneme do prostředí, kde proudí vzduch, ke klimatizaci, do průvanu. Při aktivním sportu se člověk proudění vzduchu de facto nemůže vyhnout. Řešením jsou kvalitní sportovní ochranné brýle.

Při přechodu zvenčí do vnitřních prostorů se mi mlží dioptrické brýle. Co s tím?
Existuje spousta triků na odmlžení brýlí jako speciální vrstvy na povrchu brýlí, speciální spreje a hadříky, ale ve skutečnosti žádný nefunguje moc dobře. Lepší je, se brýlí zbavit. To lze buď kontaktními čočkami anebo natrvalo laserovou operaci, která vás zbaví právě těchto problémů při mlžení při sportu.

Četla jsem, že pokud je člověk nemocný, měl by přestat nosit čočky. Je to pravda?
Myslím, že je to u chřipky i dalších onemocnění rozumné. Následný rozvoj onemocnění může způsobit zánět spojivek a zhoršit podmínky nošení kontaktních čoček.


Téma: Řízení auta v zimě

V zimě mi často v autě slzí oči. Jde s tím něco dělat?
Podobně jako pobyt ve vytápěných prostorách se suchým vzduchem, může i topení v autě nadměrně narušovat tvorbu slzného filmu. Pokud trpíte syndromem suchého oka, vaše potíže se mohou v zimě v autě násobit. Očím pomohou takzvané umělé slzy, které by měly být povinnou výbavou každého řidiče. Syndrom suchého oka se projevuje pocitem suchých, unavených, červených očí, oteklých víček, pocitu písku či jiného cizího tělíska v oku, svrběním či pálením očí. Paradoxně se syndrom suchého oka často projevuje také zvýšeným slzením, kdy slzy z oka nadměrně odcházejí slznými kanálky místo toho, aby oko zvlhčovaly. Možným řešením tohoto problému jsou tzv. plugy, tedy ucpávky slzných kanálků, které zabraňují odtoku slz.

Když se při řízení podívám na tachometr a pak zpět na vozovku, stává se mi, že vidím rozmazaně. Je to běžné?
Ano, očím může chvíli trvat, než z tachometru přeostří do dálky na silnici před vozem. Trvání procesu přeostření z tachometru na vozovku ovlivňuje mnoho faktorů jako věk, kondice, pozornost či zkušenosti řidiče. Průměrně trvá takové přeostření 0,5 až 3 sekundy. Při jízdě rychlostí 100 km/hod. za tento čas ujede vozidlo 14 až 83 metrů. Při rychlosti 160 km/hod. pak vůz ujede 22 až 133 m. Během této doby řidič prakticky nevnímá dění na vozovce. Tento „slepý moment“ výrazně komplikuje, a ještě více prodlužuje případná oční vada, především nekorigovaná krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus či šedý zákal. Řidičům proto doporučuji pravidelnou kontrolu zraku u očního lékaře.

Proč patří senioři k rizikovým řidičům?
S přibývajícím věkem ztrácíme schopnost soustředit se, vnímat pohybující se objekty, rozlišovat detaily za šera či snížené viditelnosti, ale i za jasného světla. Hůře snášíme oslnění od protijedoucích aut. Starší řidiče často trápí šedý či zelený zákal nebo věkem podmíněná makulární degenerace. To všechno negativně ovlivňuje řízení. Zmíněné změny vidění často přicházejí postupně a nepozorovaně. Člověk si tak na zhoršující se zrak postupně zvyká a špatné vidění si nemusí vůbec uvědomovat. Ke zpomaleným reflexům se navíc mohou přidat poruchy sluchu, a to už je nebezpečný stav. Proto je důležité, aby senioři navštěvovali pravidelně očního lékaře, zejména pokud jsou stále aktivními řidiči.


Téma: Vhodné sluneční brýle pro zimní měsíce

Jaká barva slunečních brýlí je vhodná při řízení v zimě?
Žluté, zelenožluté a žlutooranžové zabarvení filtrů je vhodné při mlhavém, zataženém počasí a v šeru. Krásně rozjasní obraz a řidič si nepřipadá za volantem tak unavený. V noci při řízení doporučujeme čiré dioptrické i nedioptrické brýle se speciální povrchovou úpravou, tzv. antireflexem vhodným pro řidiče, která rozjasní noční vidění, tlumí oslnění protijedoucích aut, zvýší kontrast barev a neovlivní špatně jejich vjem tak, jako zabarvené verze slunečních brýlí. Také dlouhodobým trendem jsou sluneční brýle, které mají stupňované zabarvení, tj. ve vrchní části tmavší a vespod světlejší. Říká se jím tzv. gradální zabarvení. Pro někoho velmi příjemná a líbivá verze, obzvláště při menším sluníčku. Velmi oblíbenou vlastností brýlí na řízení je polarizace. Poskytují bezproblémový výhled za ostrého slunce a tlumí odlesky, takže vás při řízení sluneční svit neoslní. Dávejte si však pozor, protože s polarizačními brýlemi v některých situacích nevnímáte stará digitální zařízení i v autě.

Jsou pro řízení vhodné samozabarvovací brýle?

Bohužel ne všechny samozabarvovací brýle se vám za sklem automobilu dostatečně zabarví nebo také za krátký čas odbarví do čirého zabarvení, například při vjezdu do tunelu. Zabarvení těchto brýlových čoček ovlivňuje intenzita UV záření.  Nejvhodnější jsou tzv. DRIVEWEAR sluneční brýle pro řidiče, které mění zabarvení podle počasí i za sklem automobilu a při vjezdu do tunelu vám netlumí vidění tak, abyste v tunelu viděli velmi omezeně.

Proč jsou vysoké zasněžené hory pro oči rizikem? A jaké brýle bychom při pobytu v horách měli používat?
Nejvíce nebezpečné lidskému oku je ultrafialové záření – elektromagnetické záření o malých vlnových délkách (do 400 nm), člověku neviditelné. Je příčinou například „sněžné slepoty“ a může přispívat i k rozvoji šedého zákalu. Proto by kvalitní sluneční brýle měly být základní lyžařskou výbavou. Sportovní sluneční brýle by neměly propustit UV záření do vlnové délky minimálně 400 nm, nejčastěji jsou označeny jako -400.

Jak poznám kvalitní sluneční brýle?
Kvalitní brýle poznáte tak, že na vnitřní straně postranice brýlí bude uveden certifikát CE a zároveň i stupeň ochrany. Pečlivě také volte tvar brýlí a velikost skel. Sluneční záření se odráží od okolního prostředí, takže dobře padnoucí brýle chrání zrak před účinky ostrého slunečního světla i před odrazy z různých stran.

Je dobré mít vícero brýlí s různě zatmavenými skly?
Sluneční brýle by se měly přizpůsobit světelným podmínkám, zejména při outdoorových sportech. Pokud si nechcete pořizovat více brýlí, řešením mohou být brýle s výměnnými skly, které lze měnit dle světelných a povětrnostních podmínek. Na outdoorové sportování jsou též vhodné samozabarvující (tzv. fotochromatická) skla, usnadňující přechody ze světla do stínu.

Co lidé, kteří nosí čočky? Existují už i nějaké dioptrické čočky s ochranou proti UV záření?

Nositelé kontaktních čoček si mohou také vybrat ty s UV filtrem, ale je důležité si uvědomit, že čočky nekryjí celou plochu oka a jeho okolí, proto je zapotřebí je stejně doplnit slunečními brýlemi.

Jsem aktivní sportovec a brýle mi při pohybu překáží a čočky mi nevyhovují. Uvažuji proto o laserové operaci očí. Za jak dlouho po takovém zákroku mohu lyžovat?
Nejmodernější laserové metody jsou velmi šetrné a pacienti se díky tomu brzy vracejí k běžným činnostem. Hned po operaci vidí lépe než před zákrokem a během několika hodin se jejich zrak stabilizuje natolik, že se mohou dívat na televizi nebo pracovat na počítači. Druhý den po zákroku už většina lidí vidí velice pohodlně. O týden později je již možné sportovat včetně lyžování. Po zákroku tak lidem odpadají starosti, jako péče o čočky či výběr správných brýlí.

Měly by nosit sluneční brýle i malé děti?

Kvalitní sluneční brýle a ochrana očí u dětí je obzvláště důležitá, má to ovšem svá „ale“. V našich zeměpisných šířkách u malých dětí do dvou let nejsou sluneční brýle příliš vhodné kvůli riziku vzniku světloplachosti. V tomto období tedy postačí chránit oči například kšiltem. Pokud se v zimě chystáte vysoko do hor, už i pro malé dítě sluneční brýle přibalte. Na nošení slunečních brýlí je však zvykejte postupně. Pro menší děti, které na brýle ještě zvyklé nejsou, mohou být řešením brýle s páskem, který znesnadňuje jejich stržení. Dětské brýle by měly být také lehké a bezpečné (vhodný materiál a konstrukce) s ohledem na to, že malé děti si je často dávají do pusy. Brýle pro děti by neměly být ani příliš tmavé, způsobují, že se zorničky více rozšíří a do oka proniká ještě více UV záření. Při pobytu na intenzivním slunci, například právě ve vysokých horách, se doporučuje zatmavení brýlí 50–60 procent.