Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak zlepšit držení těla a dechový automatismus?

Teď ruku na srdce, ne vždy si hlídáme správné držení těla a to, jak dýcháme. Vlivem stresu, únavy, pohodlnosti či nesprávně zažitých návyků vysunujeme bradu dopředu jako želvy, hrbíme se, kulatíme ramena, vystrkujeme břicho, vysazujeme boky a dýcháme povrchně, do horní části plic.    
   
Na první pohled by se mohlo zdát, že držení těla a dýchání není něco, na co bychom si měli dávat pozor, ale právě kvůli tomu, že tělo v podstatě držíme většinu dne nevědomě a dýcháme automaticky, snadno sklouzneme k nevhodným návykům.
   
Jako malé děti jsme to všechno uměli. Spontánně a bez přemýšlení. Zádíčka byla rovná jako pravítko, ať jsme dělali cokoliv, a dech naplňoval bříško, nikoliv hrudník. Zkuste si všimnout, jak sedíte či stojíte právě v tuto chvíli a všimněte si také toho, kam směřuje váš dech.
   
Pokud se jakkoliv hrbíte, narovnejte se. Jemně vtáhněte pupík k páteři, hrudní kost zvedněte výš a dopředu a ramena vytáhněte k uším a pak je nechte spadnout dolů, jako by byla ramínko na šaty. Bradu zasuňte dozadu tak, abyste cítili, jak se prodlužuje krční páteř. Prodlužte se za temenem hlavy přímo ke stropu. Tak a tohle opakujte několikrát denně.
   
Pokud je pro vás těžké vzpomenout si na to, že máte dopřát svému tělu správný a zdravý postoj, vytvořte si připomínku v podobě upozornění na telefonu nebo k tomu využijte denní rutinu. Zkuste takhle stát při čištění zubů, mytí nádobí, při cestě na záchod, nebo se narovnejte vždy, když uslyšíte zaštěkání psa či zpěv ptáčků.
   
Správné držení těla klidně procvičujte na procházkách v přírodě, které můžete vašim zádům přímo věnovat. Prostě vyrazte ven s tím, že tato vycházka proběhne s rovnými zády.
   
Co se týče správného dechového automatismu, měli bychom být schopní dýchat klidně, zhluboka a především do břicha. Lehněte si na záda a pozorujte, kam dýcháte. Zkuste dýchat tak, aby se zvedal pupík ke stropu, a aniž by se přehnaně nadzvedával nebo roztahovat hrudník. Pokud to nejde, máte na čem pracovat. Tímto způsobem, bráničním dýcháním, bychom měli dýchat vlastně skoro pořád.
   
V létě praktikujte brániční dýchání klidně na lehátku u vody. Jednoduše si položte na břicho dlaň a vnímejte, jak se s nádechem zvedne a s výdechem klesne - nic složitého na tom není. Stejně tak můžete procvičovat dýchání večer před spaním v posteli nebo kdykoliv, když sedíte nebo ležíte. Občas zkuste ve chvílích nudy nesahat po telefonu, ale zaměřte se na dech. Jednak pomůžete vašemu dechovému automatismu, jednak se zklidníte. Pozornost zaměřená na dech funguje jako meditace.
Správné držení těla a správné dechové návyky spolu souvisí. Souvisí také s tím, nakolik jsme schopní ustát stresové situace - pokud budeme dýchat povrchně a mělce, do horní části plic, pro tělo je to znamení, že se nejspíš děje něco ohrožujícího, takže je potřeba se ještě víc stáhnout a napnout svaly. Pak se nemůžeme divit, že nás chronicky bolí záda, máme ztuhlou šíji a krční páteř a nestále nás pobolívá hlava.
   
Myslete na vaše tělo i váš dech - jiné mít nikdy nebudete, tak se o ně hezky starejte a ono vám to vrátí!


Autor: Veronika Červenková