Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak dobře psychicky zvládnout karanténu a „nezbláznit se“

Situace, ve které se nyní nacházíme je pro všechny náročná, omezující, ale také velmi zásadní pro naše vztahy. Karanténa je velká psychická zátěž. Náš běžný život se dostává do úplně jiných kolejí, velmi omezených. Všem je nám najednou tak nějak úzko, každé zakašlání nás k smrti vyděsí, symptomy nákazy cítíme tak trochu všichni ve svém těle, i když jsme zdrávi. Máme strach o sebe, o své blízké, ale i o své živobytí. Tak nějak se nám rozmazala celá budoucnost a život najednou nemáme úplně ve svých rukou.  Pomocnou ruku vám může podat projekt \servis Vztahů, který patří  mezi projekty obecně prospěšné společnosti Women for Women.

Je to situace, kterou nikdo z nás nečekal, málokdo ji zná, snad už jen válečná generace má s tak hromadným ohrožením své zkušenosti.

Doba, kdy se trávení času s rodinou stává „výzvou“
Karanténa logicky vyvolává spoustu emocí. Z pocitů ohrožení, úzkosti a strachu vznikají neadekvátní bouřlivé reakce, a to navíc vůči těm, kteří jsou nám nablízku. To vše je normální, když čelíme tak vysoce stresující a neznámé situaci. Jakákoli stresující situace přispívá k tomu, že jsme mezi sebou trochu podráždění a nevrlí. Za normálních okolností však můžeme odejít a dát si pauzu. To však nemůžete udělat, když jsme v karanténě. I bez viru je trávení společného času s rodinou občas docela výzvou a karanténa pravděpodobně velmi prověří, v jaké je náš vztah kondici. Bude to velká zkouška pro všechny páry. A nebude to lehké.

Když však využijeme tuto nenadálou situaci jako příležitost a obrníme se trpělivostí, můžeme z karantény vytěžit i pozitiva. „Můžeme se na tuto situaci dívat například jako na příležitost se přiblížit. Asi to nebude úplně vrcholná romantika, když jsme nedobrovolně uzavřeni v karanténě, která nás má navíc ochránit před potenciálně smrtelnou nemocí, i tak ale můžeme využít společný čas, podle svých nejlepších schopností. Můžeme si například uvědomit a možná i pocítit vděčnost, že máme ve svém partnerovi oporu a zázemí. Vděčnost, že v téhle složité situaci nejsme úplně sami. Vděčnost, že máme vedle sebe někoho, kdo spolu s námi všem nečekaným obtížím čelí, někoho, kdo je připraven nám pomoci, pokud bude potřeba, „říká párová terapeutka Ing. Lenka Matoušová z projektu Servis Vztahů a dodává: „Můžeme si pomoci i navzájem, podpořit se, pochopit jeden druhého, naslouchat si. Už vědomí, že posloucháte, může vašemu partnerovi poskytnout velkou úlevu.“
.
Zachovejte si pravidelní denní rytmus
V době karantény si zaveďte nějaký domácí režim, který si se svým partnerem vzájemně vyjednejte tak, aby vám oběma a celé rodině vyhovoval. Je dobré mít na každý den plán, co chci v ten den udělat, stihnout, každý za sebe. Partner se může připojit, ale také ne, nenuťme ho. Dodržujte pravidelný režim, hygienu, starejte se o svůj vzhled. Možná se to nezdá, ale pravidelný režim a dobrý pocit ze sebe sama i v domácím prostředí, nám pomáhá zvládnout karanténu mnohem lépe.  Pokud to jde, choďte ven a vystavujte se sluníčku. Běžte do lesa nebo někam, kde není riziko nákazy.

Nebojte se být aktivní i doma
Zkuste zůstat aktivní i přes veškerá omezení, které karanténa přináší. Volný čas nepromarnit, a vyplnit ho smysluplně tím, co vás nabíjí a přináší radost. Cvičte jógu, posilujte, šijte roušky, malujte, čtěte, vzdělávejte se, udělejte jarní úklid, uvařte něco zajímavého, poslouchejte hudbu, meditujte, milujte se. Dělejte cokoliv, co vás těší. Svého partnera pak můžete svojí radostí nakazit.

Když přijde partnerská hádka?
Pokud se situace vyhrocuje, zkuste se zamyslet, co vás rozčiluje. „Můžete svému partnerovi popsat, co ve vás daná situace vyvolává a vysvětlit, co potřebujete jinak. Vyvarujte se kritiky partnera i jakýmkoliv výčitkám.  Zacházejte se svým partnerem s laskavostí. Na komunikaci jste vždy dva a každý máte poloviční zásluhu na tom, jak vaše komunikace probíhá. Vyjádřete upřímně své pocity i potřeby. Pokud si ponecháte pouze své domněnky, mohou vás dostat do bludného mentálního kruhu. Mluvte otevřeně i o svých obavách. Není nutné ignorovat strach, ale diskutovat o něm. Je velmi důležité, aby každý z vás mohl své obavy vyjádřit,“ říká Ing. Lenka Matoušová ze Servisu Vztahů.


Zkuste své emoce řídit tak, abyste mohli být v této kritické době tím nejlepším partnerem, jakým být můžete. Mluvte o tom, co vám pomáhá a nabídněte pomoc svému partnerovi, pokud ztrácí dobrou náladu či naději.  Budujte společně duševní sílu. Máte nečekaně spoustu času na rozhovor i na vzájemné hlubší poznání.

Karanténa tu není navždy
Pokud jsme zdrávi, je dobré mít na paměti, že se nejedná o nemoc, ale pouze o preventivní karanténu. Je dobré udržovat naději, že vše dobře dopadne. Je důležité nezapomínat, že vše je dočasná situace. Je dobré také nemluvit stále o koronaviru.  Pokud zvládnete společně úspěšně přežít karanténu, bude to rozhodně posilující příběh pro celý váš vztah.


O Servisu vztahů:
Servis vztahů je projektem obecně prospěšné organizace Women for Women, kterou v roce 2012 založili Ivana a Pavel Tykačovi. Pomáhá lidem uzdravovat vztahy a pracovat na nich. Vhodný je pro všechny, komu vztahy nejsou jedno, ale i pro ty, co právě procházejí krizí, rozchodem či prožívají nepříliš šťastné období ve vztahu. Pomocnou ruku vám podá řada odborníků, terapeutů, psychologů a dalších profesionálů. Nenechte vztah zahynout, ale uzdravte jej. Kdy jindy než teď?

Více na http://www.servisvztahu.cz