Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Co můžete čekat od fyzioterapie?

Pokud jste někdy v průběhu svého života pomoc fyzioterapeuta přímo nevyhledali, jistě jste o této službě alespoň mnohokrát slyšeli. Podle definice se tento obor zabývá diagnostikou, prevencí i léčbou poruch našeho pohybového aparátu. Je neodmyslitelně propojena s dalšími medicínskými odvětvími, jako je chirurgie, ortopedie, psychiatrie či gerontologie.
   
Mezi používané metody fyzioterapie patří léčebná tělesná výchova, myoskeletální medicína, měkké mobilizační techniky, elektroléčba, balneoléčba, terapie magnety, chladem a mnoho dalších.
   
Kvalitní fyzioterapeut by měl mít hluboké znalosti anatomie a fyziologie člověka, ale také biomechaniky a vývojové kineziologie. Výkon této profese vyžaduje vysokoškolské vzdělání a řadí se mezi nelékařské zdravotnické obory. V minulosti stačilo vzdělání středoškolské nebo vyšší odborné, takže než si nějakého odborníka vyberete, zajímejte se o jeho vzdělání, praxi i reference.
   
V posledních letech vyhledává fyzioterapii stále širší spektrum lidí, a to především z důvodů potíží, které si v podstatě způsobujeme sami, ať už nedostatečnou nebo nadměrnou pohybovou aktivitou, nesprávnými pohybovými návyky či sedavým způsobem života.
   
Fyzioterapie léčí všechny věkové kategorie, od novorozenců až po seniory a pro to, abyste fyzioterapeuta vyhledali, nemusíte mít nijak extrémní potíže.
   
Co tedy můžete od fyzioterapie očekávat?
Rozhodně ne zázraky na počkání. Abyste dosáhli nějakých výsledků, budete muset vynaložit značné úsilí a pilně a pravidelně doma cvičit přesně takové cviky, které vám terapeut ukáže a vysvětlí. Nečekejte, že Vás sebelepší fyzioterapeut spasí - může být průvodcem, jenž vás provede léčebným procesem, ale největší část práce odvedete vy sami. Fyzioterapii je nutné věnovat se systematicky a poctivě, se značnou trpělivostí a zodpovědným přístupem k vlastnímu zdraví.
   
Fyzioterapie se nezaměřuje jen na odstraňování potíží, ale hlavně na to, aby potíže vůbec nevznikaly.
   
Pokud má někdo takovou představu, že párkrát zajde na fyzioterapii a tam ho terapeut „napraví“ a vše bude v pořádku, brzy narazí. Celé kouzlo se totiž neodehrává na lehátku v ordinaci, ale v běžném životě, kde si musíme dávat pozor na držení těla, kde musíme pravidelně cvičit předepsané cviky a starat se o svoje tělo tak, abychom služby fyzioterapeutů dál nepotřebovali.
   
Když se při sportu nebo nešikovném pohybu něco zablokuje nebo skřípne, terapeut s šikovnýma rukama umí rychle pomoct od trápení, takže se můžete vrátit zpět ke svým oblíbeným aktivitám, moudřejší o rady, na co si příště dávat pozor, a jak se postarat o to, aby obdobné potíže nevznikaly.
   
Na fyzioterapeuty můžete narazit ve sportovních vodách, státních i soukromých zdravotnických zařízeních, ale také v soukromých praxích. Někdy jsou jejich služby hrazené ze zdravotního pojištění, ale pak si na terapii budete muset chvilku počkat. Co se týče kvality služeb, je to velice individuální - vždy záleží na přístupu daného člověka a jeho odbornosti.


Autor: Veronika Červenková